The Guardian․ Պեկինը հնարավոր պատժամիջոցներին դիմակայելու սթրես-թեստ է անցկացնում
Չինաստանը որոշել է սթրես-թեստ անցկացնել՝ ստուգելու համար, թե որքանով է երկիրը պատրաստ այնպիսի պատժամիջոցներին, որոնք Արեւմուտքը կիրառել է Ռուսաստանի դեմ։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The Guardian-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրները։
Չինաստանի տնտեսության կայունության ստուգումը սկսվել է փետրվարի վերջին-մարտին, երբ արեւմտյան երկրները պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայում ռազմական գործողության պատճառով։ Այն ներառում է երկրի մի քանի առանցքային գերատեսչություններ՝ բանկային կարգավորումից մինչեւ միջազգային առեւտուր:
Որպես պատասխան միջոցների մշակման հիմք նրանք օգտագործում են Արեւմուտքի գործողությունները Ռուսաստանի նկատմամբ եւ դիտարկում սցենարը, որի դեպքում Արեւմուտքը նույն կերպ կվարվի Չինաստանի հետ։ Պեկինում նման սթրես-թեստն անվանել են «բնական արձագանք»՝ հաշվի առնելով Մոսկվայի հետ սերտ հարաբերությունները:
Այնուամենայնիվ, ըստ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պատժամիջոցների գծով նախկին մասնագետ Էդվարդ Ֆիշմանի, Արեւմուտքի եւ Չինաստանի միջեւ պոտենցիալ տնտեսական հակամարտությունը, հավանաբար, չի լինի այդքան մասշտաբային, որքան Ռուսաստանի դեպքում է, եւ կկենտրոնանա «լծակների համար պայքարի վրա» այնպիսի ռազմավարական ոլորտներում, ինչպիսիք են, օրինակ, առաջադեմ տեխնոլոգիաները, եւ չի ներառի «տնտեսական մասշտաբային ցնցումներ առաջացնելու փորձեր»:
Ավելի վաղ բրիտանական Financial Times-ը տեղեկացրել էր, որ Չինաստանի իշխանությունները տասնյակ չինական եւ միջազգային բանկերի ղեկավարների հետ քննարկել են երկրի ակտիվներն ԱՄՆ պատժամիջոցներից պաշտպանելու հնարավորությունները։
Մասնավորապես, ինչպես նշում էր պարբերականը, Չինաստանի իշխանություններն անհանգստացած են, որ տարածաշրջանում ռազմական հակամարտության կամ այլ լայնածավալ ճգնաժամի դեպքում Արեւմուտքը կարող է սառեցնել Չինաստանի արտասահմանյան ակտիվները։
Ըստ թերթի զրուցակիցների՝ հանդիպման ժամանակ Չինաստանի ֆինանսների նախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչը հայտնել է, որ երկրի ղեկավարությունը մտահոգված է ՌԴ Կենտրոնական բանկի արժութային պահուստների եւ ռուսաստանյան ընկերությունների ակտիվների սառեցմամբ։
Չինաստանի արժութային պահուստները գերազանցում են $3,2 տրիլիոնը, որից $1 տրիլիոնը ներդրված է ԱՄՆ գանձապետական պարտատոմսերում։

The Guardian։ Китай проводит стресс-тест на случай введения западных санкций
Китай решил провести стресс-тест на случай введения санкций, аналогичных тем, которые Запад применил в отношении России. Как передает RBC, об этом пишет The Guardian со ссылкой на осведомленные источники.
Проверка устойчивости китайской экономики началась в конце февраля - марте, когда западные страны ввели санкции против России из-за военной операции на Украине. В ней участвует несколько ключевых ведомств страны - от банковского регулирования до международной торговли.
Они используют действия Запада в отношении России в качестве основы для разработки ответных мер, если Запад поступит так же и с Пекином. В Пекине назвали такой стресс-тест «естественной реакцией» с учетом тесных отношений с Москвой.
Однако, по словам бывшего специалиста по санкциям в Госдепартаменте США Эдварда Фишмана, потенциальный экономический конфликт между Западом и Китаем, вероятно, будет не таким масштабным, как в случае с Россией, и будет сосредоточен «на борьбе за рычаги влияния» в стратегических областях, таких как передовые технологии, а «не попытках вызвать масштабные экономические потрясения».
Ранее газета Financial Times сообщала, что власти Китая обсудили с руководством десятков китайских и международных банков возможности защитить активы КНР от американских санкций.
В частности, как указывало издание, китайские власти обеспокоены тем, что Запад может заморозить зарубежные активы КНР в случае военного конфликта в регионе или иного масштабного кризиса.
По словам собеседников газеты, в ходе встречи высокопоставленный представитель китайского Минфина заявил, что руководство страны было встревожено заморозкой валютных резервов ЦБ РФ и активов российских компаний.
Размер валютных резервов КНР превышает $3,2 трлн, из которых $1 трлн вложен в казначейские облигации США.