Եվրոպական երկրները, զրկվելով ռուսաստանյան գազից, առանց լուրջ խնդիրների կարող են ապրել ընդամենը վեց ամիս, որից հետո կսկսվեն զգալի տնտեսական խնդիրներ։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս այլընտրանքային սցենարը դիտարկել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ), տեղեկացրել է դրա եվրոպական բաժնի տնօրեն Ալֆրեդ Կամմերը (Alfred Kammer)։Խոսելով հիմնադրամի կողմից ուսումնասիրված երկու այլընտրանքային սցենարների մասին, որոնց դեպքում դադարում է գազի մատակարարումը Ռուսաստանից, նա ասել է. «Եվրոպան կկարողանա հաղթահարել դա առաջին վեց ամսվա ընթացքում։ Բայց ձմռանը գազի պակաս կառաջանա»։ «Եվ այդ պակասը, բնականաբար, էականորեն կանդրադառնա տնտեսության եւ տնտեսական գործունեության վրա, կբերի գազի մատակարարումների տարեկան 12%-ով նվազմանը»,- ընդգծել է Կամմերն ԱՄՀ-ի եւ Համաշխարհային բանկի կառավարիչ մարմինների գարնանային նստաշրջանի ընթացքում կայացած ասուլիսին։Agence France-Presse-ին տված հարցազրույցում նա կրկնել է այս միտքը՝ պարզաբանելով, որ ամռանը կապույտ վառելիքի նկատմամբ Եվրոպայի պահանջարկն ավելի ցածր է, եւ երկրները նաեւ կարող են օգտագործել իրենց պաշարները։ Մինչեւ կրիտիկական մակարդակի պաշարների կրճատումը կհանգեցնի գների ուժեղ աճի, որոնք առանց այդ էլ ռեկորդներ են սահմանում, զգուշացրել է Կամմերը։ «Եվ, եթե ռուսաստանյան գազից հրաժարվելը շարունակվի մինչեւ ձմեռ կամ նույնիսկ ավելի երկար, դա զգալի հետեւանքներ կունենա»,- ասել է նա՝ հանդես գալով այլընտրանքային միջոցների օգտին, ինչպիսիք են սպառման կրճատումը պահանջվող պաշարների մակարդակը պահպանելու համար:«Սպառման կրճատումը թույլ է տալիս ավելի շատ գազ ունենալ պահեստարաններում, ինչը կօգնի մեղմացնել ապագա մատակարարման հնարավոր կրճատման ազդեցությունը»,- նշել է մասնագետը: 20.04.2022 | 09:28 ԱՄՀ-ի անկանխատեսելի կանխատեսումները Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՀ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ Եվրամիության կողմից ռուսաստանյան էներգակիրների ներմուծումից ամբողջությամբ հրաժարվելը կհանգեցնի Եվրոգոտու ՀՆԱ-ի 3 տոկոսային կետով կրճատմանը։ Այլընտրանքային սցենարով դիտարկվող իրավիճակը Կամմերն անվանել է աճի տեմպերի դանդաղման ռիսկ՝ ընդգծելով, որ նման սպառնալիքի առաջացումն անհրաժեշտ է կանխել։Միաժամանակ, իր հիմնական սցենարում ԱՄՀ-ն չի դիտարկում Ռուսաստանից գազի մատակարարումների ընդհատումներ։ Tweet Դիտում՝ 6669

Европейские страны смогут без серьезных проблем прожить без российского природного газа только шесть месяцев, после чего начнутся значительные экономические проблемы.По сообщению ТАСС, такой альтернативный сценарий рассмотрел Международный валютный фонд (МВФ), рассказал директор его европейского департамента Альфред Каммер (Alfred Kammer).Говоря об изученных фондом двух альтернативных сценариях, при которых прекращается поставка газа из РФ, он отметил: «Европа сможет справляться с этим в течение первых шести месяцев. Но в зимнее время возникнет нехватка». «И эта нехватка, конечно, окажет значительное влияние на экономику и экономическую деятельность, она приведет к сокращению ежегодных поставок газа на 12%»,- подчеркнул специалист на пресс-конференции в рамках весенней сессии руководящих органов МВФ и Всемирного банка.В интервью Agence France-Presse он повторил эту мысль, пояснив, что летом потребность Европы в голубом топливе ниже, и страны также могут использовать свои запасы. Сокращение резервов до критического уровня приведет к сильному повышению цен, которые и без того бьют рекорды, предупредил Каммер. «Если отказ от российского газа продлится до зимы или даже дольше, это будет иметь значительные последствия»,- сказал он, выступив за альтернативные меры, такие как сокращение потребления для поддержания необходимого уровня запасов.«Снижение потребления позволяет держать в хранилищах больше газа, что поможет смягчить последствия потенциального будущего прекращения поставок»,- считает специалист. 20.04.2022 | 09:28 Непрогнозируемые прогнозы МВФ Он напомнил, что по прогнозам МВФ, полный отказ Евросоюза от импорта российских энергоносителей привел бы к сокращению ВВП зоны евро на 3 п. п. Рассмотренную в альтернативном сценарии ситуацию Каммер назвал риском снижения темпов роста, подчеркнув, что возникновение такой угрозы необходимо предотвратить. При этом, в своем базисном сценарии МВФ не рассматривает отсутствие перебоев в поставках газа из России. Tweet Просмотры 6684