Վահան Քերոբյանը պատմել է ՀՀ բանկերի կողմից ՌԴ ռեզիդենտներին սպասարկելու մասին
Հայաստանի իշխանությունները «շատ ուշադիր հետեւում են, որպեսզի չհայտնվեն ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ», ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ռուսաստանյան RBC մեդիա ընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Իրականում, մենք շատ ուշադիր հետեւում ենք, որպեսզի չհայտնվենք պատժամիջոցների տակ, քանի որ դա որեւէ կերպ չի համապատասխանում մեր շահերին։ Մենք ուզում ենք այնպես աշխատել, որպեսզի խուսափենք դրանից»,- պարզաբանել է նախարարը։ Քերոբյանի խոսքով՝ «եվրոպացի ու ամերիկացի գործընկերները հստակ հասկացրել են, որ չեն ցանկանա բացասական գործիքներ օգտագործել Հայաստանի դեմ»։
Մասնավորապես, հայաստանյան բանկերը Ռուսաստանի ռեզիդենտների նկատմամբ մանրակրկիտ ձեւով իրականացնում են KYC (know your client, «ճանաչիր քո հաճախորդին») ընթացակարգը, նշել է Քերոբյանը։ «Հաճախորդների սպասարկման առումով նրանք, հավանաբար, չափազանց  բյուրոկրատական են վերաբերվում դրան: Բայց մենք հասկանում ենք նրանց։ Բանկերը չեն ցանկանում իրենց նկատմամբ երկրորդային պատժամիջոցներ զգալ։ Այդ իսկ պատճառով KYC-ն սովորականից մի փոքր ավելի երկար է տեւում»,- ընդգծել է նախարարը։
«Ես գրեթե չեմ լսել դեպքերի մասին, երբ նրանք հրաժարվել են հաշիվ բացել։ Երբեմն ձգձգվում է, ոմանք փորձում են միաժամանակ մի քանի բանկում դա անել, բայց ի վերջո ամեն ինչ ստացվում է»,- ասել է Քերոբյանը։ Ըստ նրա՝ ռուսաստանյան «Միր» քարտն ընդունվում է Հայաստանի գրեթե բոլոր վճարային կետերում եւ բազմաթիվ բանկոմատներում։
Փետրվարի 28-ից մարտի 31-ը Հայաստանի առեւտրային բանկերում բացվել են շուրջ 27 000 ոչ ռեզիդենտների նոր հաշիվներ տարբեր արժույթներով՝ ավելի քան 8,5 հազար ֆիզիկական անձանց համար, որոնց ճնշող մեծամասնությունը Ռուսաստանի ռեզիդենտներ են, Forbes-ին հայտնել են ՀՀ ԿԲ-ում։

Власти Армении «очень тщательно следят, чтобы не попасть под санкции», заявил министр экономики Армении Ваган Керобян в интервью российской медиа компании RBC.«На самом деле мы очень тщательно следим, чтобы не попасть под санкции, потому что это никак не соответствует нашим интересам. Мы хотим работать так, чтобы этого избежать»,- пояснил министр. По словам Керобяна, «европейские и американские коллеги дали четко понять, что не хотели бы применять негативные инструменты по отношению к Армении».В частности, армянские банки тщательно проводят процедуру KYC (know your client, «знай своего клиента») в отношении российских резидентов, отметил Керобян. «С точки зрения обслуживания клиентов они, наверное, слишком бюрократически относятся к этому. Но мы их понимаем. Они не хотят ощутить вторичные санкции на себе. И поэтому чуть дольше, чем обычно, происходит KYC»,- подчеркнул министр. 15.04.2022 | 07:27 Ваган Керобян։ Армения начала расплачиваться за российский газ в рублях «Я практически не слышал о случаях, чтобы отказали в открытии счета. Иногда это затягивается, некоторые одновременно в нескольких банках пытаются, но в итоге все получается»,- сказал Керобян. Также, по его словам, российская карта «Мир» принимается почти во всех точках оплаты и во многих банкоматах в Армении.С 28 февраля по 31 марта в коммерческих банках Армении было открыто около 27 тыс. новых счетов нерезидентов в разных валютах более чем для 8,5 тыс. физлиц, подавляющее большинство из них - резиденты России, сообщили Forbes в ЦБ Армении. Tweet Просмотры 10251