Վահան Քերոբյան․ Հայաստանը ռուսաստանյան գազի դիմաց սկսել է վճարել ռուբլով
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ռուսաստանյան RBC մեդիա ընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանը ՌԴ գազի դիմաց սկսել է վճարել ռուբլով։
«Որքանով ես գիտեմ, վերջին մի քանի վճարումները հենց ռուբլով են եղել, բայց համապատասխան փոխարժեքով»,- ասել է նա: Քերոբյանի խոսքով՝ գնագոյացումը տեղի է ունենում դոլարով, սակայն վճարումն իրականացվում է ռուբլով։
Ըստ նախարարի՝ «ըմբռնում կա» առ այն, որ ԵԱՏՄ անդամների միջեւ հաշվարկներում «անհրաժեշտ է շարժվել դեպի ազգային արժույթներ», եւ «ռուսաստանյան կողմից այս ուղղությամբ առաջընթաց կա»։ «Պետք չէ վճարման հնարավոր եղանակներից բացառել հայկական դրամը կամ ղազախական տենգեն։ Կարծում ենք, որ երկրների կենտրոնական բանկերը պետք է համապատասխան միջավայր ստեղծեն, որպեսզի ազգային արժույթներով վճարումները կատարվեն փոխարժեքի տեսանելիությամբ կամ կանխատեսելիությամբ»,- հավելել է նա։
«Գազպրոմ»-ի ներկայացուցիչ Սերգեյ Կուպրիյանովն իր հերթին RBC-ին ասել է, որ «արդեն մի քանի տարի է, ինչ Հայաստան գազ մատակարարելու պայմանագիրը թույլ է տալիս գազի դիմաց վճարել ռուբլով, եւ այդ հնարավորությունն օգտագործվում է»։
Նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Եվդոկիմովը հայտարարել էր, որ ԵԱՏՄ երկրները փոխադարձ հաշվարկներում փորձում են հրաժարվել դոլարից։
«Զգալի ուշադրություն է դարձվում փոխադարձ հաշվարկներում ազգային արժույթների ավելի լայն կիրառման եւ դոլարի օգտագործումից հրաժարվելու հարցերին»,- ասել էր դիվանագետը։

Ваган Керобян։ Армения начала расплачиваться за российский газ в рублях
Министр экономики РА Ваган Керобян, в интервью российской медиа компании RBC заявил, что Армения начала расплачиваться за российский газ в рублях.
«Насколько я знаю, последние несколько платежей были именно в рублях, но по соответствующему курсу»,- отметил он. По словам Керобяна, ценообразование происходит в долларах, но оплата осуществляется в рублях.
Министр сказал, что «есть понимание» о том, что «нужно двигаться к национальным валютам» в расчетах между членами ЕАЭС и «с российской стороны есть продвижение в этом направлении». «Не нужно исключать армянский драм или казахский тенге из возможных способов оплаты. Мы думаем, что центральные банки стран должны создать соответствующую среду, чтобы оплаты в национальных валютах с видимостью или с прогнозируемостью курса имели место»,- добавил он.
В свою очередь, представитель «Газпрома» Сергей Куприянов сказал RBC, что «контракт «Газпрома» на поставку газа в Армению уже несколько лет позволяет платить за газ в рублях, и эта возможность используется».
Накануне директор первого департамента стран СНГ МИД России Михаил Евдокимов заявил, что страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) стараются уйти от доллара во взаиморасчетах.
«Значительное внимание уделяется вопросам более широкого использования национальных валют во взаимных расчетах и отходу от использования доллара»,- отметил дипломат.