Փորձագետները ռուբլու հետագա ամրապնդում չեն ակնկալում
Ապրիլի 8-ին ռուբլին շարունակել է ամրապնդվել ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ՝ հասնելով փետրվարի կեսերի մակարդակներին։
Այդուհանդերձ, ՏԱՍՍ-ի կողմից հարցված փորձագետները ռուբլու նկատմամբ ամերիկյան արժույթի հետագա արժեզրկում չեն ակնկալում։ Դրա պատճառներն են Ռուսաստանի նկատմամբ արեւմտյան երկրների կողմից կիրառվող պատժամիջոցները, շարունակվող աշխարհաքաղաքական լարվածությունը, ինչպես նաեւ ՌԴ Կենտրոնական բանկի կողմից արժութային վերահսկողության եւ դրամավարկային քաղաքականության թուլացումը։
Վերջին ամսվա ընթացքում ռուբլին ակտիվորեն ամրապնդվում է մարտի սկզբի խուճապային վաճառքներից հետո․ միայն անցնող շաբաթվա մեջ դոլարն էժանացել է 9,4%-ով՝ հասնելով 76 ռուբլու, եվրոն՝ 11%-ով՝ հասնելով 82,7 ռուբլու, պահի տակ էլ նվազելով մինչեւ 71 ռուբլի եւ 77 ռուբլի համապատասխանաբար: Շատ առումներով դա ապահովվել էր պատմականորեն ցածր մակարդակներից շտկմամբ եւ, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի դեմ սպասված պատժամիջոցներով, ասել է «Վելես կապիտա»-ի վերլուծաբան Ելենա Կոժուխովան։
ՌԴ արժույթին զգալի օգնել է նաեւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ գազի վճարումները ռուբլով դարձնելու որոշումը։ «Չնայած այս մեխանիզմը դեռեւս մշակման փուլում է եւ, ընդհանուր առմամբ, հանդիպել է եվրոպական երկրների դիմադրությանը, այնուամենայնիվ, ռուսաստանյան արժույթով միջազգային հաշվարկների մասնաբաժնի ավելացումը ներդրողների կողմից ընդունվեց ոգեւորությամբ, քանի որ հետագայում հայտարարություններ արվեցին ռուբլով վաճառվող արտահանվող ապրանքների ցուցակի հնարավոր ընդլայնման մասին»,- հավելել է փորձագետը։
Միաժամանակ, ներքին շուկայում արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկն այժմ զգալիորեն նվազել է։ «Փետրվարի վերջից ՌԴ առեւտրային հաշվեկշռի դրական սալդոն շատ ուժեղ աճել է, քանի որ ներմուծումը կտրուկ նվազել է Ռուսաստանի տնտեսության մեկուսացման սկզբից ի վեր, իսկ ահա արտահանումը` դեռ ոչ: Իր հերթին, արգելափակված է կապիտալի արտահանումն արտերկիր, սառեցված են ոչ ռեզիդենտների ակտիվները, սահմանված է բորսայում արժույթի ձեռքբերման 12%-անոց հարկ, ֆիզիկական անձանց արգելված է կանխիկ գումար գնել բանկերում, ապրանքների ներմուծումը մասամբ արգելված է կամ կասեցված ($220-280 մլրդ), զանգվածային զբոսաշրջությունը դեպի Եվրոպա փաստացի դադարեցված է ($10-20 մլրդ), երկրից չեն կարող հանվել շահաբաժիններ (տարեկան մոտ $150-160 մլրդ)»,- ասել է «Ֆինամ» ընկերության վերլուծաբան Ալեքսանդր Պոտավինը։
Ռուբլու փոխարժեքն այժմ դարձել է «ինքնին իր», ուստի դրա ներկայիս մակարդակը չի արտացոլում Ռուսաստանի տնտեսության վիճակը, իսկ դրա թուլացման ներուժը բավականին մեծ է, եթե ՌԴ Կենտրոնական բանկը հանի արգելքներն ու սահմանափակումներն արտարժութային գործարքների նկատմամբ, հավելել է մասնագետը։
Ռուբլու աճի տեղ դեռեւս չկա
Փետրվարին հիմնական տոկոսադրույքը մինչեւ 20% շտապ բարձրացնելու՝ Ռուսաստանի Բանկի որոշումն օգնեց ռուսաստանյան արժույթին, սակայն փոխարժեքի իջեցումը մինչեւ 17% լոկալ առումով բացասական է ռուբլու համար եւ կարող է դադարեցնել դրա ամրապնդումը, ասել է Կոժուխովան։ Բացի այդ, ռուբլին այժմ գտնվում է տեխնիկական կարեւոր ցուցանիշների վրա՝ ընթացիկ տարվա եւ անցած տարվա վերջի առավելագույնին մոտ՝ կախված առեւտրային հարթակից։
«Դոլարի՝ 70 ռուբլու մակարդակից ցածր ցուցանիշին կարելի է սպասել աշխարհաքաղաքական լարվածության նկատելի թուլացման դեպքում, սակայն այս պարագայում տեղի կունենա նաեւ ՌԴ Կենտրոնական բանկի քաղաքականության հետագա թուլացում, ինչը կսահմանափակի ռուբլու աճը»,- կարծում է Կոժուխովան։ «БКС мир инвестиций» ընկերության ներկայացուցիչ Վասիլի Կարպունինի խոսքով՝ փոխարժեքին թույլ չեն տա իջնել մեկ դոլարի դիմաց 65-70 ռուբլուց ցածր մակարդակի, քանի որ դա կվնասի արտահանման եկամուտներին եւ բյուջետային մուտքերին: Դրա համար Կենտրոնական բանկը սկսում է մեղմացնել արժութային վերահսկողության միջոցները։
Եթե փոխարժեքն, այնուամենայնիվ, հասնի 70 ռուբլու մակարդակին, ապա դոլարը կարող է իջնել մինչեւ վերջին չորս տարվա նվազագույնի՝ 60,50 ռուբլու սահմանների, կարծում են «Վելես կապիտալ»-ում։ Իսկ ամերիկյան արժույթի՝ 100 ռուբլու աճի օգտին ազդանշանը կգա, երբ այն տեղակայվի 85 ռուբլուց բարձր մակարդակում, կարծում է Կոժուխովան։ Այս սցենարը հավանական է նավթի գների անկման, աշխարհաքաղաքական բարձր լարվածության պահպանման եւ արտաքին սահմանափակումների պատճառով ռուսաստանյան էներգակիրների մատակարարումների կրճատման դեպքում, պարզաբանել են փորձագետները:
Freedom Finance բանկի վերլուծաբանները նույնպես չեն ակնկալում, որ ռուբլու ամրապնդումը կլինի երկարաժամկետ ու նշանակալի։ «Դոլարի անկումը մինչեւ 70 ռուբլու եւ ավելի ցածր կարելի է անվանել բավականին սպեկուլյատիվ կանխատեսում։ Միջնաժամկետ հեռանկարում մենք հակված ենք ենթադրելու, որ փոխարժեքն ավելի շուտ կբարձրանա մինչեւ 100-110 ռուբլի, քան կամրապնդվի մինչեւ 60 ռուբլի սահմանում»,- հավելել են բանկի փորձագետները։
Իսկ «Ֆինամ»-ում կարծում են, որ դոլարի վերադարձը մարտ ամսվա առավելագույն ցուցանիշներին տեղի կունենա մոտակա մեկուկես տարում։ «Արեւմուտքի կոշտ պատժամիջոցներն այժմեական չեն, սա երկարաժամկետ խաղ է: Եթե ժամանակի ընթացքում Ռուսաստանը սկսի ավելի քիչ արտադրել, ավելի քիչ ներմուծել, իսկ տնտեսությունը ողողվի փողով՝ տուժած ճյուղերին, ընկերություններին, բանկերին եւ բնակչությանն աջակցելու համար, ապա ռուբլու փոխարժեքը նկատելիորեն կթուլանա՝ ՀՆԱ-ի անկմանը եւ շրջանառության մեջ գտնվող փողի աճին համամասնորեն»,- եզրափակել է Պոտավինը։

8 апреля рубль продолжал укрепление по отношению к доллару США, достигнув уровней середины февраля. Тем не менее, опрошенные агентством ТАСС эксперты не ожидают дальнейшего снижения курса американской валюты к рублю. Причинами этому являются наложенные западными странами санкции на Россию, сохраняющаяся геополитическая напряженность, а также смягчение мер валютного контроля и денежно-кредитной политики Центробанком РФ.Рубль в последний месяц активно укреплялся после панических продаж начала марта, только за уходящую неделю курс доллара упал на 9,4% - до 76 рублей, евро - на 11%, до 82,7 рубля, в моменте снижаясь до 71 рубля и 77 рублей соответственно. Во многом это было обеспечено коррекцией с исторических минимумов и в целом ожидаемыми санкциями против РФ, рассказала аналитик «Велес капитал» Елена Кожухова.Весомую поддержку российской валюте оказало и решение президента РФ Владимира Путина перевести оплату за газ в рубли. «Хотя такой механизм еще прорабатывается и в целом встретил сопротивление европейских стран, увеличение доли международных расчетов в российской валюте было воспринято инвесторами с энтузиазмом, так как впоследствии были сделаны заявления о возможном расширении списка экспортных товаров, продаваемых за рубли»,- добавила эксперт. 08.04.2022 | 10:31 Новая логика образования курса рубля и дальнейшие прогнозы При этом спрос на валюту на внутреннем рынке сейчас сильно снизился. «Положительное сальдо торгового баланса РФ очень сильно выросло с конца февраля, ведь импорт с момента начала изоляции российской экономики сильно упал, а вот экспорт пока еще нет. В свою очередь вывоз капитала за рубеж перекрыт, активы нерезидентов заморожены, введен налог в 12% на покупку валюты на бирже, физлицам запрещено покупать наличную валюту в банках, импорт товаров частично попал под запрет или приостановлен ($220-280 млрд), массовый выездной туризм в Европу, по сути, прекращен ($10-20 млрд), дивиденды из страны вывести нельзя (около $150-160 млрд в год)», - объяснил аналитик «Финам» Александр Потавин.Курс рубля сейчас стал «вещью в себе», поэтому его нынешний уровень сейчас не отражает состояние экономики РФ, а потенциал его ослабления довольно велик, если ЦБ РФ снимет запреты и ограничения на операции с валютой, добавил специалист.Расти рублю пока некудаРешение Банка России экстренно поднять ключевую ставку до 20% в феврале стало подспорьем для российской валюты, однако снижение ставки до 17% локально негативно для рубля и может приостановить виток его укрепления, считает Кожухова. Кроме того, рубль сейчас находится у важных технических значений - максимумов текущего года и конца прошлого в зависимости от торговой площадки.«Ожидать закрепления доллара ниже уровня 70 рублей в ближайшей перспективе стоит при заметном ослаблении геополитической напряженности, однако в таком случае будет происходить и дальнейшее смягчение политики ЦБ РФ, что будет ограничивать повышение рубля», - полагает Кожухова. По мнению начальника управления информационно-аналитического контента «БКС мир инвестиций» Василия Карпунина, курсу не дадут опуститься ниже 65-70 рублей за доллар, так как это ударит по экспортной выручке и поступлениям в бюджет. Для этого ЦБ начинает смягчать меры валютного контроля.Если курс все же «пробьет» уровень в 70 рублей, доллар может опуститься к минимумам за последние четыре года - в районе 60,50 рублей, полагают в «Велес капитал». Сигнал же в пользу роста американской валюты к 100 рублей поступит при ее закреплении выше 85 рублей, считает Кожухова. Такого сценария стоит ожидать при общемировом уходе от риска, падении цен на нефть, сохранении высокой геополитической напряженности и при сокращении поставок российских энергоносителей в натуральном выражении из-за внешних ограничений, объяснили эксперты. 05.04.2022 | 13:57 В Альфа-банке укрепление курса рубля оценили «очень временным» Аналитики банка «Фридом финанс» также не ожидают, что укрепление рубля будет долгим и значительным. «Падение курса доллара до 70 рублей и ниже можно назвать достаточно спекулятивным прогнозом. В среднесрочной перспективе мы склонны предполагать, что курс скорее вырастет до 100-110 рублей, чем укрепится до 60 рублей»,- добавили эксперты банка.А в «Финаме» полагают, что возврат доллара на мартовские максимумы произойдет в ближайшие полтора года. «Жесткие санкции Запада - это не про сейчас, это игра на долгосрок. Если со временем Россия станет меньше производить, меньше импортировать, а экономику зальют деньгами для поддержки пострадавших отраслей, компаний, банков, населения, курс рубля станет заметно более слабым - пропорционально падению ВВП и росту денег в обращении»,- заключил Потавин. Tweet Просмотры 12578