Արտահերթ նիստ ՌԴ ԿԲ-ում․ տոկոսադրույքը բարձրացվել է մինչեւ ռեկորդային 20%
Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) տնօրենների խորհուրդը որոշել է 2022 թվականի փետրվարի 28-ից հիմնական տոկոսադրույքը բարձրացնել տարեկան 9,5%-ից մինչեւ 20%: ԿԲ-ն նման որոշման անհրաժեշտությունը բացատրել է Ռուսաստանի տնտեսության համար արտաքին պայմանների «արմատական փոփոխությամբ», հաղորդում է ՌԲԿ-ն։
Ինչպես պարզաբանել են ԿԲ-ում, հիմնական տոկոսադրույքի կտրուկ աճը կհանգեցնի ռուսաստանյան բանկերում ավանդների տոկոսադրույքների նույնքան լուրջ աճի, ինչը պետք է փոխհատուցի ավանդատուներին «դեվալվացիոն եւ գնաճային ավելացող ռիսկերը»:
Կարգավորիչն այս քայլին է դիմել արտահերթ նիստի ժամանակ՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողության հետեւանքով շուկաների փլուզման ու ռուսաստանյան խոշոր բանկերի եւ, ինչն ավելի կարեւոր է, հենց Կենտրոնական բանկի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ֆոնին:
Ավանդաբար տոկոսադրույքին նվիրված նիստը պետք է կայանար մարտի 18-ին։ Վերջին անգամ Կենտրոնական բանկը տոկոսադրույքի վերաբերյալ արտահերթ որոշում էր կայացրել 2014 թվականի դեկտեմբերին․ այն ժամանակ կեսգիշերից հետո ռուբլու փլուզման ֆոնին նա հայտարարեց տոկոսադրույքը 10,5-ից մինչեւ 17% բարձրացնելու մասին: Հիմնական տոկոսադրույքի նոր ցուցանիշը՝ 20%, բացարձակ ռեկորդ է Ռուսաստանի պատմության մեջ։
Կենտրոնական բանկը մտադիր է ապագայում փոխել հիմնական տոկոսադրույքը՝ «ելնելով արտաքին եւ ներքին պայմաններից եկող ռիսկերի գնահատումից», ինչպես նաեւ ֆինանսական շուկաների արձագանքից այդ սպառնալիքներին՝ հաշվի առնելով «գնաճի փաստացի եւ սպասվող դինամիկան»,- ասված է հայտարարության մեջ։ Ժամը 16:00-ին նախատեսված է Ռուսաստանի Բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինայի ելույթը։

ЦБ России повысил ключевую ставку до рекордных 20%
Совет директоров Банка России принял решение повысить ключевую ставку c 28 февраля 2022 года с 9,5 до 20% годовых. Необходимость такого повышения в ЦБ объяснили «кардинальным изменением» внешних условий для российской экономики, передает RBC.
Резкое повышение ключевой ставки, пояснили в ЦБ, приведет к столь же серьезному увеличению процентных ставок по вкладам в российских банках, что должно компенсировать вкладчикам «возросшие девальвационные и инфляционные риски».
Регулятор пошел на такой шаг в ходе внеочередного заседания на фоне обвала рынков из-за военной операции России на Украине и введения санкций против крупных российских банков и, что важнее, самого ЦБ.
В обычном режиме заседание по ставке должно было пройти 18 марта. В последний раз ЦБ принимал внеочередное решение по ставке в декабре 2014 года - тогда после полуночи на фоне обвала рубля он объявил о росте показателя с 10,5 до 17%. Новое значение ключевой ставки в 20% - абсолютный рекорд в истории России.
Менять ключевую ставку в будущем ЦБ намерен, «исходя из оценки рисков со стороны внешних и внутренних условий», а также реакции финансовых рынков на эти угрозы и с учетом «фактической и ожидаемой динамики инфляции», говорится в заявлении 28 февраля. На 16:00 намечено выступление главы Банка России Эльвиры Набиуллиной.