Չնայած ռուսաստանյան բանկերի դեմ նոր կոշտ պատժամիջոցների սահմանմանը եւ Ռուսաստանում ներդրումներ կատարելու ԱՄՆ-ի արգելքին, Մոսկվայի բորսայում ռուբլին շարունակում է աճել։Ապրիլի 7-ին՝ առուվաճառքի առաջին ժամվա ընթացքում, դոլարի փոխարժեքը 79,7-ից իջել է մինչեւ 74,26 ռուբլի, վերջին անգամ նման ցուցանիշ գրանցվել է փետրվարի 10-ին։ Հետագայում փոխարժեքը շտկվել է մինչեւ 76-76,5 ռուբլի եւ պահպանվել այդ միջակայքում մինչեւ օրվա երկրորդ կեսը։Ինչպես գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը, ներկայում արտարժույթի շուկայում դոլարի առաջարկը զգալիորեն գերազանցում է պահանջարկը։ Առաջարկի մեծ ծավալն առաջացել է այն պատճառով, որ արտահանողները պարտավոր են վաճառել իրենց արտարժութային եկամուտների 80%-ը։ Պահանջարկի պակասը ներմուծման կրճատման եւ արտարժութային վերահսկողության ներդրման արդյունք է։ ՌԴ Կենտրոնական բանկը սահմանափակել է անդրսահմանային փոխանցումները․ ռուսաստանցիները կարող են ամսական փոխանցել $10 հազարից ոչ ավել, սահմանափակվել է նաեւ կանխիկ արտարժույթի տրամադրումը. անձնական հաշվից հնարավոր է կանխիկացնել միայն մինչեւ $10 հազար: Կարգավորիչն արգելել է բանկերին կանխիկ արժույթ վաճառել, իսկ բրոքերները պետք է 12% միջնորդավճար գանձեն բորսայում արժույթ գնելու համար: Ոչ ռեզիդենտները դեռեւս չեն կարող բորսայում վաճառել ռուսաստանյան ակտիվները։Այս բոլոր միջոցներն արմատապես փոխեցին ռուբլու փոխարժեքի ձեւավորման տրամաբանությունը։ Ընթացիկ պայմաններում կապիտալի շուկայի գործոնները փաստացի չեն ազդում արժույթի վրա, իսկ փոխարժեքը որոշվում է արտահանման-ներմուծման գործարքներով։ Տնտեսագետներն ընդգծում էին, որ նման փոխարժեքը կարելի է անվանել «արհեստական» եւ ոչ ամբողջությամբ արդարացված։ 05.04.2022 | 13:57 Ալֆա-բանկում ռուբլու արժեւորումը «շատ ժամանակավոր» են գնահատել Ըստ նախկինում գործող տրամաբանության՝ պատժամիջոցների հայտարարումից հետո ռուբլին պետք է թուլանար, սակայն այժմ շուկան այլ կերպ է դասավորված, ասում է «Լոկո-ինվեստ»-ի ներդրումային գծով տնօրեն Դմիտրի Պոլեւոյը։ Ռուբլու աճի պատճառները նույնն են՝ արտարժույթի պահանջարկը շատ ցածր է, իսկ առաջարկը մնում է բարձր՝ ընթացիկ հաշվի պրոֆիցիտի պատճառով, պարզաբանում է տնտեսագետը։Բացի արտահանման եկամուտների ազդեցության, ռուբլու կտրուկ ամրապնդումը կարող է պայմանավորված լինել Սբերբանկի եւ Ալֆա-բանկի SDN պատժամիջոցների տակ հայտնվելով. բանկերը, ամենայն հավանականությամբ, ձգտում են վաճառել իրենց մոտ մնացած արտարժութային ակտիվները, ասում է CentroCredit բանկի տնտեսագետ Եվգենի Սուվորովը: Կթուլացնի արդյոք ՌԴ Կենտրոնական բանկը սահմանափակումներըԱյնուամենայնիվ, ռուբլու չափից ավել ամրապնդումը կարող է ազդել բյուջեի եկամուտների վրա։ Եթե ռուբլին չափից ավել բարձրանում է, եկամուտները նվազում են, քանի որ արտահանողները վաճառում են արտարժույթը եւ հարկերը վճարում ռուբլով:Բյուջեի եկամուտների վրա ազդում են երեք բաղադրիչ՝ նավթի ու գազի արդյունահանման եւ մատակարարումների ծավալը, դրանց գինը, ինչպես նաեւ ռուբլու փոխարժեքը, պարզաբանում է Պոլեւոյը։ Նավթի եւ գազի գները բարձրացել են, իսկ փոխարժեքը նոր միայն վերադարձել է փետրվարի սկզբի մակարդակին, ուստի ռուբլու աճից բյուջեի համար լուրջ ռիսկեր դեռեւս չկան, ասում է փորձագետը։ Սպառնալիքը կարող է առաջանալ, եթե համաշխարհային գների նվազման դեպքում զգալիորեն կրճատվեն էներգակիրների արդյունահանումն ու արտահանումը, սակայն դեռեւս այդ սցենարը քիչ հավանական է։Մյուս կողմից, ավելի ուժեղ ռուբլին օգնում է զսպել գնաճը. որոշ ներմուծվող ապրանքներ արդեն իսկ էժանանում են, նշել է Պոլեւոյը։ Ավելին, երբ ռուբլին աճում է, բնակչության մոտ նվազում է անհարմարության զգացումը, այսինքն՝ նվազում են գնաճային սպասումները, շարունակել է տնտեսագետը։ Հետեւաբար, ավելի ուժեղ ռուբլին մեծացնում է Կենտրոնական բանկի կողմից հաջորդ նիստի ժամանակ տոկոսադրույքի իջեցման հնարավորությունները, ասել է Պոլեւոյը։Արտարժութային սահմանափակումների թուլացումն այն միջոցներից մեկն է, որը կարող է դանդաղեցնել ռուբլու ամրապնդումը, ասել է Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերից մեկի տնտեսագետը։ Նրա խոսքով՝ Կենտրոնական բանկին անհրաժեշտ կլինի մեղմել արտարժութային սահմանափակումները՝ առաջին հերթին, բորսայում արտարժույթ գնելու համար միջնորդավճարները։ Միաժամանակ, կանխիկ արտարժույթի շրջանառության զգալի թուլացում, ինչպես նաեւ ոչ ռեզիդենտների համար ռուբլի վաճառելու հնարավորության վերականգնում մոտ ապագայում սպասել պետք չէ, կարծում է նա։Կենտրոնական բանկն ունի նաեւ դրամավարկային գործիքներ, որոնք նվազեցնում են ռուբլու պահանջարկը, օրինակ՝ հիմնական տոկոսադրույքը, հավելում է տնտեսագետը։ Ամենայն հավանականությամբ, ԿԲ-ն կսկսի բավական արագ իջեցնել այն, սակայն մինչ այդ կարգավորիչը կարող է թույլ տալ, որ փոխարժեքը մի փոքր էլ ավելի ամրապնդվի, որպեսզի ներմուծողներին հնարավորություն տրվի ցածր փոխարժեքով արտարժույթ գնել։Եթե փոխարժեքը շարունակի ձեւավորվել արտահանողների եւ ներմուծողների առաջարկի եւ պահանջարկի հավասարակշռության շնորհիվ, ինչպես դա տեղի է ունենում հիմա, ապա դոլարը կարող է նաեւ իջնել 60 ռուբլուց, ասել է Եվգենի Սուվորովը։ Ուստի նա հնարավոր է համարում, որ Կենտրոնական բանկը շուտով կարող է սկսել թուլացնել արտարժութային սահմանափակումները՝ առաջին հերթին բնակչության համար։«Նման միջոցը պետք է մասամբ հավասարակշռի առաջարկն ու պահանջարկն արտարժույթի շուկայում»,- ասել է նա։ Բացի այդ, ԿԲ-ն, ամենայն հավանականությամբ, կզսպի ռուբլու փոխարժեքը նաեւ տոկոսադրույքի իջեցմամբ, եւ դա կարող է անել արդեն ապրիլի վերջին կայանալիք հաջորդ նիստում, հավելել է տնտեսագետը։ Tweet Դիտում՝ 16333

Несмотря на введение новых жестких санкций против российских банков и запрет США на инвестиции в Россию, рубль на Московской бирже продолжает расти. 7 апреля за первый час торгов курс доллара упал с 79,7 до 74,26 рубля, в последний раз на этих значениях он был 10 февраля. Позже курс скорректировался до уровня 76-76,5 рубля и держится в этом диапазоне по состоянию на вторую половину дня. Как пишет российской издание Forbes, cейчас на валютном рынке предложение доллара существенно превышает спрос. Большой объем предложения возник из-за того, что экспортеры обязаны продавать 80% своей валютной выручки. Недостаток спроса - результат сокращения импорта и введения мер валютного контроля. ЦБ ограничил трансграничные переводы - максимально россияне могут переводить не больше $10 000 в месяц, ограничена выдача наличной валюты: со своего счета нельзя снять больше $10 000. Регулятор запретил банкам продавать наличную валюту, а брокеры за покупку валюты на бирже должны взимать комиссию 12%. Нерезиденты продавать российские активы на бирже по-прежнему не могут. Все эти меры кардинально изменили логику образования курса рубля. Факторы рынка капитала в этих условиях на валюту фактически не действуют, а курс определяется экспортно-импортными операциями. Экономисты указывали, что такой курс можно назвать «искусственным» и не вполне справедливым. 05.04.2022 | 13:57 В Альфа-банке укрепление курса рубля оценили «очень временным» Привычная логика многих настраивала на то, что после объявления санкций рубль должен был слабеть, но сейчас рынок устроен иначе, говорит директор по инвестициям «Локо-инвест» Дмитрий Полевой. Причины роста рубля все те же - спрос на валюту очень низкий, а предложение сохраняется высоким из-за профицита текущего счета, объясняет экономист. Помимо влияния экспортной выручки, резкое укрепление рубля может быть связано с попаданием под SDN-санкции «Сбера» и Альфа-банка - банки, вероятно, стремятся распродавать остающиеся валютные активы, предполагает экономист банка «ЦентроКредит» Евгений Суворов.Будет ли ЦБ России смягчать ограниченияОднако чрезмерное укрепление рубля может сказаться на доходах бюджета. Если рубль чрезмерно растет, доходы снижаются, потому что экспортеры продают валюту и платят налоги в рублях. На бюджетные доходы влияют три компонента - объем добычи и поставок, цена на нефть и газ и курс рубля, объясняет Полевой. Цены на нефть и газ выросли, а курс только вернулся к уровням начала февраля, поэтому пока серьезных рисков от роста рубля для бюджета нет, говорит Полевой. Угроза может возникнуть, если существенно сократится добыча и экспорт энергоносителей при снижении мировых цен, но пока этот сценарий маловероятен. С другой стороны, более крепкий рубль помогает сдерживать инфляцию: уже сейчас некоторые импортируемые товары падают в цене, отмечает Полевой. Более того, когда рубль растет, у населения снижается чувство дискомфорта, то есть падают инфляционные ожидания, продолжает экономист. Поэтому более крепкий рубль повышает шансы на снижение ставки Центробанком уже на следующем заседании, говорит Полевой. Смягчение валютных ограничений - это одна из мер, которая может притормозить укрепление рубля, говорит экономист одного из крупнейших российских банков. По его словам, у ЦБ возникнет необходимость смягчать валютные ограничения - в первую очередь комиссии для покупок валюты на бирже. В то же время значительного смягчения в обороте наличной валюты, как и возобновления возможности для нерезидентов продавать рубли в ближайшее время ждать не стоит, считает он.У ЦБ также есть монетарные инструменты, снижающие спрос на рубль, например - ключевая ставка, добавляет экономист. Скорее всего, ЦБ достаточно быстро начнет ее снижать, однако до этого, по его словам, регулятор может дать курсу немного укрепиться и дальше, чтобы дать импортерам возможность закупить валюту по низкому курсу.Если курс продолжит формироваться за счет баланса спроса и предложения экспортеров и импортеров, как это происходит сейчас, то доллар может упасть и ниже 60 рублей, говорит Евгений Суворов. Поэтому он допускает, что ЦБ скоро может начать смягчать валютные ограничения - прежде всего для населения. «Такая мера должна отчасти сбалансировать спрос и предложение на валютном рынке»,- считает он. Вдобавок ЦБ, скорее всего, будет сдерживать курс рубля и снижением ставки, причем может сделать это уже на ближайшем заседании в конце апреля, добавил экономист. Tweet Просмотры 16334