Financial Times․ ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցները կխաթարեն դոլարի նկատմամբ վստահությունը
Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների պատժամիջոցներն, այդ թվում՝ ՌԴ-ի արտարժութային պահուստների նկատմամբ, կարող են խաթարել վստահությունը դոլարի նկատմամբ եւ մեծապես փոխել միջազգային ֆինանսական լանդշաֆտը:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ բրիտանական Financial Times (FT) թերթը նախօրեին հայտնել է, որ Վաշինգտոնի գործողությունների արդյունքում, մեծ հավանականությամբ, աշխարհում կսկսի ձեւավորվել այլընտրանքային տնտեսական համակարգ։
Պարբերականը նշել է, որ, չնայած ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների հռետորաբանությանը, իրականում Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունները դատապարտվել են ոչ թե ողջ աշխարհի, այլ միայն «Արեւմուտքի գլխավորած կոալիցիայի» կողմից, ինչը կարող է «կարեւոր հետեւանքներ ունենալ միջազգային ֆինանսների ապագայի համար»։
Մասնավորապես, այս համատեքստում FT-ն ուշադրություն է հրավիրել Չինաստանի «երկարաժամկետ ծրագրերի» վրա՝ յուանը գլոբալ հաշվարկներում շատ ավելի նշանակալից արժույթ դարձնելու ուղղությամբ, որոնց իրականացումը կարող է արագանալ Ուկրաինայի իրադարձություններին արեւմտյան երկրների արձագանքի ֆոնին: Որպես այս ռազմավարության մաս, Չինաստանը կարող է արագացնել իր CIPS բանկային փոխանցումների համակարգի առաջմղումը, որն արդեն կիրառվում է ավելի քան 100 երկրներում եւ դիտվում է որպես SWIFT-ի այլընտրանք:
Որպես ԱՄՆ-ի կողմից ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների ազդեցության հարթեցման օրինակ՝ թերթը մատնանշել է առեւտուրը Ռուսաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ, որի շրջանակում ուսումնասիրվում է ազգային արժույթներով հաշվարկների մեխանիզմ ստեղծելու հնարավորությունը։ FT-ն ընդգծել է, որ ընթացիկ իրավիճակը, երբ սկսում է նկատվել համաշխարհային տնտեսության ապադոլարիզացիա, կարող է դառնալ 1956 թվականի Սուեզի ճգնաժամի ֆինանսական նմանօրինակը։ Այդ ժամանակվա ճգնաժամը դարձավ համաշխարհային քաղաքականության վրա բրիտանական ազդեցության անկման խորհրդանիշը։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավարի առաջին տեղակալ Գիտա Գոպինաթը նույն Financial Times-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների կողմից կիրառված աննախադեպ պատժամիջոցները սպառնում են աստիճանաբար թուլացնել ԱՄՆ դոլարի գերակայությունը եւ հանգեցնել ավելի ֆրագմենտավորված միջազգային արժութային համակարգի։
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցները, ներառյալ՝ ՌԴ Կենտրոնական բանկի նկատմամբ սահմանափակումները, կարող են նպաստել փոքր արժութային բլոկների առաջացմանը, որոնց հարաբերությունները հիմնված կլինեն երկրների առանձին խմբերի միջեւ առեւտրի վրա։
«Դոլարը կմնա համաշխարհային հիմնական արժույթը նույնիսկ այս իրավիճակում, սակայն ավելի փոքր մակարդակում ֆրագմենտացիան, անշուշտ, միանգամայն հնարավոր է»,- ասել էր Գոպինաթը: Այդ գործընթացն արդեն ընթանում է, նշել էր նա, «որոշ երկրներ վերանայում են այն արժույթը, որով իրենց վճարում են առեւտրի համար»:
Իսկ Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը համոզված է, որ համաշխարհային տերությունները ստիպված կլինեն պայմանավորվել նոր ֆինանսական կարգի շուրջ։
Նրա խոսքով՝ այս դեպքում որոշիչ խոսք կունենան այն երկրները, որոնք ունեն ուժեղ եւ զարգացած տնտեսություն, առողջ պետական ֆինանսներ, հուսալի դրամական համակարգ, «եւ ոչ նրանք, ովքեր անվերջ ավելացնում են իրենց պետական պարտքը՝ շրջանառության մեջ թողարկելով ազգային հարստությամբ չապահովված ամեն անգամ նոր թղթեր, ֆիկտիվ պարտավորություններ, որոնցով ծերացող իշխանությունները ցանկացած պահի կարող են հրաժարվել վճարումից»:
Այսպիսով, Մեդվեդեւի համոզմամբ, «գալիս է տարածաշրջանային արժույթների դարաշրջանը»։ «Աշխարհն արթնանում է, իսկ պահուստային արժույթների նկատմամբ վստահությունը մարում առավոտյան մշուշի պես: Դոլարից եւ եվրոյից որպես համաշխարհային հիմնական պահուստներից հրաժարվելն այդքան էլ ֆանտաստիկ հեռանկար չէ»,- նշել էր նա։

Financial Times։ Антироссийские санкции могут подорвать доверие к доллару
Антироссийские санкции западных стран, в том числе в отношении валютных резервов РФ, могут подорвать доверие к доллару и сильно изменить международный финансовый ландшафт.
Как передает ТАСС, британская газета Financial Times накануне сообщила, что в результате действий Вашингтона с высокой долей вероятности в мире начнет формироваться альтернативная экономическая система.
Издание отметило, что, несмотря на риторику США и их союзников, в действительности действия России на Украине осудил не весь мир, а лишь «возглавляемая Западом коалиция», что может иметь «важные последствия для будущего международных финансов».
В частности, FT в данном контексте обратило внимание на «долгосрочные планы» Китая сделать юань гораздо более значимой валютой в глобальных расчетах, воплощение которых может ускориться на фоне реакции западных стран на события на Украине. В рамках упомянутой стратегии КНР может ускорить продвижение своей системы банковских переводов CIPS, которой уже пользуются в более чем 100 странах и которая рассматривается как альтернатива SWIFT.
В качестве примера нивелирования эффекта антироссийских санкций со стороны США газета указала на торговлю РФ с Индией, которая изучает возможность создания механизма расчетов в национальных валютах. FT подчеркнула, что текущая ситуация, когда начинает наблюдаться дедолларизация мировой экономики, может оказаться своего рода финансовым аналогом Суэцкого кризиса 1956 года, ставшим символом снижения британского влияния в мировой политике.
Напомним, что недавно первый заместитель директора-распорядителя Международного валютного фонда (МВФ) Гита Гопинат в интервью той же Financial Times заявляла, что беспрецедентные санкции, введенные против России западными странами, угрожают постепенно ослабить господство доллара США и привести к более фрагментированной международной валютной системе.
По ее словам, санкции, в том числе ограничения в отношении Центробанка России, могут способствовать возникновению небольших валютных блоков, в основе взаимоотношений которых будет лежать торговля между отдельными группами стран.
«Доллар останется основной глобальной валютой даже в такой ситуации, но на меньшем уровне фрагментация, безусловно, вполне возможна»,- сказала Гопинат. По ее словам, этот процесс уже идет, когда «некоторые страны пересматривают валюту, в которой им платят за торговлю».
А заместитель председателя Совета безопасности (СБ) России Дмитрий Медведев убежден, что мировые державы будут вынуждены договариваться о новом финансовом порядке.
Пo его оценке, в этoм случае решaющее слово будет за теми cтранами, которые oбладают сильной и прoдвинутой экономикой, здoровыми государственными финaнсами, надежной денежной сиcтемой, «а отнюдь не за теми, кто бeсконечно увеличивaет свой госдoлг, выпуская в оборoт не обеспеченные нaциональным богатствoм новые и нoвые бумажки, фиктивные oбязательства, по которым дряxлеющие власти в любой мoмент могут отказать в плaтеже».
Таким образом, убежден Медведев, «нaступает эра региональных вaлют». «Мир просыпaется, а доверие к резервным вaлютам тает, как утренний тумaн. Отказ от доллaра и евро как от oсновных мировых резервoв не выглядит такой уж фaнтастической перспективoй»,- отмечал он.