ՌԴ-ն եվրապարտատոմսերով կատարել է ավելի քան $300 մլն-ի պարտավորությունները
Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունն ամբողջությամբ կատարել է 2030 թվականին մարման ժամկետով եվրապարտատոմսերի մասով իր պարտավորությունները։
«Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ 2030 թվականին մարման վերջնական ժամկետով ՌԴ արտաքին պարտատոմսային փոխառություններով պարտատոմսերի մասով արժեկտրոնային եկամուտի եւ հիմնական պարտքի մասնակի մարման $329,2 միլիոն ընդհանուր գումարի միջոցները ստացվել են եվապարտատոմսերի վճարային գործակալի կողմից (The Bank of New York Mellon)։
Այսպիսով, Ռուսաստանի Դաշնության պետական արժեթղթերի սպասարկման պարտավորությունները Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարության կողմից ամբողջությամբ կատարվել են՝ եվրապարտատոմսերի թողարկման փաստաթղթերի համաձայն»,- նշված է նախարարության կայքում։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ 2023 եւ 2043 թվականներին մարվող ՌԴ արտաքին պարտատոմսային փոխառություններով պարտատոմսերի մասով արժեկտրոնային եկամուտի վճարումների հանձնարարականը $117,2 միլիոն ընդհանուր գումարի չափով` մարտի 14-ին ուղարկված օտարերկրյա թղթակից բանկին, կատարված է։
Հիշեցնենք, որ մարտի կեսին Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հայտարարություն էր տարածել` զգուշացնելով, որ Ռուսաստանի կողմից դոլարային պարտատոմսերի տոկոսների ռուբլով վճարումը կնշանակի դեֆոլտ։
Վերջերս ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ունի մեխանիզմ, որը թույլ է տալիս ցանկացած պարագայում կատարել արտաքին պարտքերի գծով իր պարտավորությունները։
«Առաջինը՝ մենք արդեն երկու վճարում ենք կատարել արտարժույթով, եւ այդ վճարումները կատարվել են մեր արտարժութային հաշիվներից, որոնք սահմանափակումների տակ են։ Երկրորդը, եթե մեզ խանգարեն օգտագործել այդ մեխանիզմն, ապա ընդունված ընթացակարգի համաձայն, մենք մեր վարկատուներին կփոխանցենք ռուսաստանյան դեպոզիտարիայում ռուբլով բացված հաշիվներին»,- մարտի 25-ին նշել էր Անտոն Սիլուանովը։

Россия исполнила обязательства по евробондам на более $300 млн
Министерство финансов России в полном объеме исполнило обязательства по выплатам по еврооблигациям с погашением в 2030 году.
«Минфин России информирует, что средства для выплаты купонного дохода и частичного погашения основного долга по облигациям внешних облигационных займов Российской Федерации с окончательным сроком погашения в 2030 году в общей сумме $329,2 млн получены платежным агентом по еврооблигациям (The Bank of New York Mellon).
Таким образом, обязательства по обслуживанию государственных ценных бумаг Российской Федерации исполнены Минфином России в полном объеме в соответствии с эмиссионной документацией выпусков еврооблигаций»,- сообщается на сайте ведомства.
Ранее Минфин России информировал, что платежное поручение о выплатах купонного дохода по облигациям внешних облигационных займов Российской Федерации со сроком погашения в 2023 году и 2043 году в общей сумме $117,2 млн сроком 15 марта 2022 г., направленное иностранному банку-корреспонденту 14 марта 2022 года, исполнено.
Напомним, что в середине марта международное рейтинговое агентство Fitch Ratings выступило с заявлением, предупредив, что выплата Россией процентов по долларовым облигациям в рублях будет означать дефолт.
Недавно глава Минфина России Антон Силуанов заявлял, что Россия обладает механизмом, который позволяет ей при любых обстоятельствах выполнить обязательства по своим внешним долгам.
«Первое, мы уже провели два платежа в валюте, и эти платежи были проведены с наших валютных счетов, которые находятся под ограничениями. Второе, если нам будут мешать использовать этот механизм, то, в соответствии с принятым порядком, мы будем перечислять нашим кредиторам на счета открытые в рублях в нашем российском депозитарии»,- 25 марта отмечал Антон Силуанов.