ՌԴ առցանց խանութները կարեւորել են ԱՊՀ-ում իրենց անխափան աշխատանքը
Էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում առաջատար ռուսաստանյան ընկերությունները՝ Wildberries-ը, Ozon-ը եւ «Յանդեքս»-ը (որին պատկանում է Yandex.Market-ը), դիմել են Ռուսաստանի կառավարությանը՝ խնդրելով միջոցներ ձեռնարկել երկրի առցանց առեւտրի ոլորտին աջակցելու համար:
Առաջարկվող միջոցների թվում են ՏՏ ոլորտի համար հարկային արտոնությունների տարածումը շուկայի խաղացողների վրա եւ ԱՊՀ երկրներում անխափան աշխատանքի ապահովումը։
Համապատասխան նամակն անցած շաբաթ ուղարկվել է ՌԴ կառավարություն, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է փաստաթղթի բովանդակությանը ծանոթ աղբյուրը։ Այս տեղեկատվությունը հաստատել են Yandex.Market-ի մամուլի ծառայությունում։
«Ֆինանսատնտեսական իրավիճակի վատթարացման պայմաններում առցանց առեւտուրը բախվում է լուրջ մարտահրավերների՝ գործառնական ծախսերի կտրուկ աճ, լոգիստիկա, գնումներ եւ փոխառու միջոցներին հասանելիության նվազում: Ռուսաստանում էլեկտրոնային առեւտրի ընկերություններն աջակցում են փոքր եւ միջին բիզնեսին, որոնց համար մարկետփլեյսները ամենաարդյունավետ եւ հաճախ միակ վաճառքի կապուղին են»,- նշել են Wildberries-ի մամուլի ծառայությունում։
Էլեկտրոնային առեւտրի ընկերությունների վրա պետք է ամբողջությամբ տարածվեն գործող եւ կառավարության կողմից առաջարկվող աջակցության միջոցները, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտի համար «հարկային մանեւրների» այլ արտոնությունները, կարծում է ռիթեյլերը:
«Առանց լրացուցիչ ներդրումների ՏՏ կառուցվածքում մարկետփլեյսներին այսօր դժվար կլինի պահպանել զարգացման այն բարձր տեմպը, որը ոլորտը ապահովում էր վերջին տասը տարիների ընթացքում: Ավելին, էլեկտրոնային առեւտրի ռուսաստանյան ընկերությունների աշխատանքի ակտիվության կրճատումից կարող են տուժել փոքր եւ միջին ձեռնարկությունները, որոնց համար մարկետփլեյսները վաճառքի ամենաարդյունավետ կապուղին են»,- նշել են Ozon-ի մամուլի ծառայությունում։
Նամակի հեղինակներն առաջարկում են ԵԱՏՄ-ում միասնականացնել հարկման կանոնները կամ ՌԴ-ից արտահանման դեպքում մշակել ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի հաստատելու մեխանիզմը։ Բացի այդ, առաջարկվում է ԱՊՀ մակարդակում զարգացնել Apple Pay-ի եւ Google Pay-ի ռուսաստանյան նմանօրինակները անհպում վճարումների համար։

Российские онлайн ритейлеры отмечают важность бесперебойной работы в странах СНГ
Ведущие российский компании сектора e-commerce - Wildberries, Ozon и «Яндекс» (владеет маркетплейсом «Яндекс.Маркет») - обратились в правительство РФ с просьбой принять меры поддержки отечественной онлайн-торговли.
В числе этих мер приводятся распространение на игроков рынка налоговых льгот для IT-отрасли и обеспечение бесперебойной работы в странах СНГ.
Соответствующее письмо направлено в правительство на прошлой неделе, рассказал «Интерфаксу» источник, знакомый с содержанием документа. Отправку письма агентству подтвердили в пресс-службе «Яндекс.Маркета».
«В условиях обострения финансово-экономической ситуации онлайн-торговля сталкивается с серьезными вызовами: резкий рост расходов на операционную деятельность, логистику, закупку, снижение доступности заемного финансирования. Компании интернет-торговли в России оказывают поддержку предприятиям малого и среднего бизнеса, для которых маркетплейсы являются наиболее эффективным, а зачастую единственным каналом продаж»,- отметили в пресс-службе Wildberries.
На компании интернет-торговли необходимо в полном объеме распространить действующие и предлагаемые правительством меры поддержки, а также другие льготы «налогового маневра» для IT-отрасли, считает ритейлер.
«Сегодня без дополнительных инвестиций в IT-структуру маркетплейсам будет трудно сохранять тот высокий темп развития, который отрасль демонстрировала на протяжении последних десяти лет. Более того, от сокращения активности российских компаний электронной коммерции могут пострадать предприятия малого и среднего бизнеса, для которых маркетплейсы - это наиболее эффективный канал продаж»,- отметили в пресс-службе Ozon.
Инициаторы обращения предлагают унифицировать правила налогообложения в ЕАЭС, либо разработать механизм подтверждения нулевой ставки НДС при экспорте из РФ. Помимо этого, предлагается на уровне СНГ развивать российские аналоги Apple Pay и Google Pay для бесконтактной оплаты.