Պեսկով. ԱՄՆ-ը փաստացի տնտեսական պատերազմ է վարում ՌԴ-ի դեմ
ԱՄՆ-ը փաստացի տնտեսական պատերազմ է վարում Ռուսաստանի դեմ, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հայտարարությունն առ այն, որ Վաշինգտոնի տեսանկյունից Ուկրաինայում ճգնաժամի հանգուցալուծումը «Պուտինի ռազմավարական պարտությունն է»։
Պատասխանելով հարցին՝ ի՞նչ հնարավորություններ ունի Մոսկվան չպարտվելու այս պատերազմում, հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ը փորձում է ամբողջ աշխարհը ներգրավել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ճնշման մեջ, Պեսկովն ասել է, որ պետք է «անել այն, ինչը լավագույնս համապատասխանում է մեր շահերին», հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ ղեկավարի մամուլի քարտուղարը չի հստակեցրել՝ որ ոլորտներում Ռուսաստանը կարող է պատասխան պատժամիջոցներ կիրառել։ «Ձեր հարցը կթողնեմ անպատասխան։ Ոչ, առայժմ չեմ կարող մանրամասնել»,- ասել է նա։
Պեսկովի խոսքով՝ համաշխարհային էներգետիկ շուկաներում իրավիճակը զարգանում է տուրբուլենտ, եւ հայտնի չէ՝ տուրբուլենտությունն ինչ աստիճանի կհասնի։
Մեկնաբանելով «Հյուսիսային հոսք - 2»-ը «մետաղե կույտ» անվանած Նուլանդի խոսքերը՝ Պեսկովը ցուցիչ է համարել այն, որ «այս մասին խոսում է ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը»։ Նա նշել է, որ «Հյուսիսային հոսք - 2» գազատարը «մետաղ է, սակայն պատրաստ օգտագործման»։
Ռուսաստանյան էներգակիրներ գնելուց հրաժարվելու ԱՄՆ-ի որոշումը Մոսկվան լրջորեն կքննարկի, սակայն ՌԴ-ն կանի այն, ինչ իրեն ձեռնտու է այս իրավիճակում, ասել է Պեսկովը։
«Իրոք, իրավիճակն արժանի է անչափ խորը վերլուծության. սրանք այն որոշումներն են, որոնք հայտարարվել են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
«Ի՞նչ է անելու Ռուսաստանը: Ռուսաստանը կանի այն, ինչ իրեն անհրաժեշտ է, ինչն իրեն ձեռնտու է այս իրավիճակում»,- ընդգծել է Պեսկովը։ «Մենք պաշտպանում ենք մեր շահերը, ամեն ինչ անելու ենք մեր շահերին խիստ համապատասխան»,- ասել է նա։
«Ռուսաստանը եղել է եւ կլինի համաշխարհային մակարդակի էներգետիկ անվտանգության հուսալի երաշխավոր, եւ նա գնահատում է այս համբավը։ Այնուամենայնիվ, Արեւմուտքի թշնամական հռետորաբանությունն իրավիճակը շատ է բարդացնում եւ Մոսկվային ստիպում է մտածել դրա մասին»,- ասել է Պեսկովը։
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ Ռուսաստանը եղել է, կա եւ այսուհետ եւս մնում է ոչ միայն եվրոպական մայրցամաքի, այլեւ համաշխարհային մակարդակի էներգետիկ անվտանգության հուսալի երաշխավորը»,- ընդգծել է նա՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Ռուսաստանը պատրա՞ստ է շարունակել նավթ եւ գազ մատակարարել այն պետություններին, որոնք աջակցում էին նրա դեմ պատժամիջոցներին:
Կրեմլի խոսնակն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ նույնիսկ հիմա Մոսկվան էներգառեսուրսներ է մատակարարում այդ երկրներին։ «Եվ Ռուսաստանը փայփայում է էներգառեսուրսների հուսալի մատակարարի այս համբավը»։

Песков: США фактически ведут экономическую войну с Россией
США фактически ведут экономическую войну с Россией, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя утверждение замгоссекретаря США по политическим делам Виктории Нуланд о том, что с точки зрения Вашингтона развязка кризиса на Украине является «стратегическим поражением Путина».
Отвечая на вопрос о том, каковы возможности Москвы не проиграть в этой войне с учетом того, что США стараются подключить весь мир к санкционному давлению на Россию, Песков заявил, что нужно «делать то, что наилучшим образом соответствует нашим интересам», передает ТАСС.
Пресс-секретарь главы государства не стал конкретизировать, в каких сферах Россия может ввести ответные санкции. «Я оставлю без ответа ваш вопрос. Нет, я не могу пока привести никаких деталей», - сказал он.
По словам Пескова, ситуация на мировых энергорынках развивается турбулентно, и неизвестно, «до какой степени турбулентности она дойдет».
Комментируя слова Нуланд, назвавшей «Северный поток - 2» «грудой металла», Песков счел показательным, что «об этом говорит американский высокопоставленный дипломат». Он отметил, что газопровод «Северный поток - 2» - «это металл, но готовый к использованию».
Решение США отказаться от покупки российских энергоносителей будет серьезно обдумано Москвой, но РФ будет делать то, что ей выгодно в данной ситуации, заявил Песков.
«Действительно, ситуация заслуживает весьма и весьма глубокого анализа - эти решения, которые были объявлены президентом США Джо Байденом»,- сказал представитель Кремля.
«Что будет делать Россия? Россия будет делать то, что ей необходимо, то, что ей выгодно в этой ситуации», - подчеркнул Песков. «Мы защищаем свои интересы, будем делать все в строгом соответствии с нашими интересами»,- отметил он.
Россия была и будет надежным гарантом энергобезопасности мирового уровня, она дорожит этим реноме. Однако враждебная вакханалия Запада делает ситуацию очень сложной и заставляет Москву ее обдумывать, заявил Песков.
«Мы неоднократно говорили о том, что Россия была, есть и остается впредь надежным гарантом энергетической безопасности не только Европейского континента, но и мирового уровня»,- подчеркнул он в ответ на вопрос, готова ли Россия и далее обеспечивать нефтью и газом государства, поддержавшие санкции против нее.
Представитель Кремля обратил внимание, что Москва даже сейчас поставляет другим странам энергоресурсы. «И Россия дорожит этим своим реноме надежного поставщика энергоресурсов».