Մասկը Tesla-ի $5,7 մլրդ-ի բաժնետոմսեր է նվիրաբերել բարեգործությանը
Tesla-ի հիմնադիր եւ ղեկավար Իլոն Մասկն ընկերության $5,7 միլիարդի բաժնետոմսեր է նվիրաբերել բարեգործությանը: Այս մասին հայտնի է դարձել Մասկի՝ ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողով (SEC) ներկայացրած փաստաթղթերից:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 19-ից 29-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխարհի ամենահարուստ մարդը նվիրաբերել է Tesla-ի 5,044 միլիոն բաժնետոմս, որոնց արժեքն այդ պահին հասնում էր $5,7 միլիարդի: Խոսքը բարեգործական նպատակներով «բարեխիղճ նվերի» մասին է, նշված է SEC-ի փաստաթղթում։
Թե որ բարեգործական կազմակերպությունն է ստացել բաժնետոմսերը, չի նշվում։ Սակայն բաժնետոմսերի նվիրատվությունից մի փոքր առաջ՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 31-ին, Մասկը խոստացել էր $6 միլիարդ հատկացնել Պարենի համաշխարհային ծրագրին (WFP), եթե ՄԱԿ-ի պաշտոնյաները բացատրեն նրան, թե այս գումարն ինչպես կլուծի աշխարհում սովի խնդիրը:
«Եթե WFP-ն կարողանա ճշգրիտ նկարագրել Twitter-ում, թե ինչպես $6 միլիարդը կլուծի աշխարհում սովի խնդիրը, ես հենց հիմա կվաճառեմ Tesla-ի բաժնետոմսերը եւ կիրագործեմ դա»,- գրել էր միլիարդատերը Twitter-ում՝ ի պատասխան WFP-ի տնօրեն Դեյվիդ Բիսլիի կոչերին առ այն, որ միլիարդատերերն անհապաղ $6,6 միլիարդի օգնություն տրամադրեն:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ դրանից հետո՝ նոյեմբերի կեսին, WFP-ի տնօրեն Դեյվիդ Բիսլին Twitter-ում հրապարակեց կազմակերպության կողմից մշակված ծրագիրը, որը կրում էր «Մեկանգամյա դիմում միլիարդատերերին» անվանումը: «Այս պարենային ճգնաժամը հրատապ է, աննախադեպ, եւ դրանից հնարավոր է խուսափել: Իլոն Մասկ, դուք խնդրել էիք հստակ ծրագիր եւ ամբողջական թափանցիկություն: Ահա այն: Մենք պատրաստ ենք դա քննարկել ձեզ եւ բոլոր նրանց հետ, ովքեր լրջորեն են մոտենում կյանքեր փրկելու հարցին»,- գրել էր Բիսլին:

Илон Маск пожертвовал акции Tesla на сумму $5,7 млрд на благотворительность
Основатель и глава Tesla Илон Маск пожертвовал акции компании на сумму $5,7 млрд на благотворительность, следует из документов, поданных миллиардером в Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC).
Как сообщает российское издание Forbes, за период с 19 по 29 ноября 2021 года богатейший человек в мире пожертвовал 5,044 млн акций Tesla, их стоимость на тот момент достигала $5,7 млрд. Речь идет о «добросовестном подарке» на благотворительные цели, отмечается в документе SEC.
Какая благотворительная организация получила акции, не указывается. Но незадолго до пожертвования акций - 31 октября 2021 года - Маск пообещал выделить $6 млрд Всемирной продовольственной программе (WFP), если представители ООН объяснят ему, как эти деньги решат проблему голода в мире.
«Если WFP сможет точно описать в этой ветке Twitter, как $6 млрд решат проблему голода в мире, я продам акции Tesla прямо сейчас и сделаю это»,- написал миллиардер в Twitter в ответ на призывы директора WFP Дэвида Бисли к миллиардерам оказать немедленную помощь на $6,6 млрд.
Banks.am напоминает, что после этого - в середине ноября - директор WFP Дэвид Биcли опубликовал в Twitter-е разработанный организацией план. «Этот продовольственный кризис является неотложным, беспрецедентным - и его можно избежать. Илон Маск, вы просили четкий план и полную прозрачность. Вот! Мы готовы обсудить это с вами и с кем угодно, кто серьезно относится к спасению жизней»,- отмечал Бисли.