«Մեկանգամյա դիմում միլիարդատերերին». WFP-ն հրապարակել է «կյանքեր փրկելու» ծրագիրը
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (WFP) հրապարակել է սովի դեմ պայքարի ծրագիրը, ըստ որի՝ $6.6 միլիարդի հանգանակությունները կարող են փրկել 42 միլիոն մարդու կյանք 43 երկրում, գրում է «Կոմերսանտ»-ը։
Հոկտեմբերի վերջին այս թեմայի շուրջ բանավեճ ծագեց. Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը հայտարարեց, որ պատրաստ է $6 միլիարդ հատկացնել, եթե WFP-ն բացատրի` ինչպես այս գումարը «կարող է լուծել սովի խնդիրն աշխարհում»: Գործարարը նաեւ նշել էր, որ բոլոր հաշվետվությունները պետք է լինեն թափանցիկ, «որպեսզի հանրությունը հստակ տեսնի, թե ինչպես է ծախսվում գումարը»։
WFP-ի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Բիսլին նախօրեին Twitter-ում հրապարակել է կազմակերպության կողմից մշակված ծրագիրը: «Այս պարենային ճգնաժամը հրատապ է, աննախադեպ, եւ դրանից հնարավոր է խուսափել: Իլոն Մասկ, դուք խնդրել էիք հստակ ծրագիր եւ ամբողջական թափանցիկություն: Ահա այն: Մենք պատրաստ ենք դա քննարկել ձեզ եւ բոլոր նրանց հետ, ովքեր լրջորեն են մոտենում կյանքեր փրկելու հարցին»,- գրել է Բիսլին:
WFT-ի կողմից մշակված ծրագիրը կոչվում է «Մեկանգամյա դիմում միլիարդատերերին»: $6.6 մլրդ գումարից $3.5 միլիարդը նախատեսվում է ծախսել սննդի եւ դրա առաքման վրա։ Եվս $2 միլիարդ կուղղվի կարիքավորների համար դրամական եւ պարենային կտրոններին, ինչն, ըստ ՄԱԿ-ի, կօգնի նաեւ «աջակցել տեղական տնտեսությանը»:
$700 միլիոն կհատկացվի 43 երկրում սննդամթերքի եւ դրամական վաուչերների բաշխման «արդյունավետ եւ գործուն ծրագրերի» մշակման համար։ Եվս $400 միլիոն կստանան WTF ծրագրի շրջանակում բոլոր գործողությունների իրականացման համար պատասխանատուները, ներառյալ՝ մատակարարման ուղիների եւ օդային չվերթերի համակարգման, փոխադրումների պայմանագրերի, ինչպես նաեւ «ամբողջ աշխարհում սովի գլոբալ մոնիթորինգի եւ վերլուծության» համար:

«Разовое обращение к миллиардерам»: WFP опубликовала план «спасения жизней»
Всемирная продовольственная программа (WFP) ООН опубликовала план по борьбе с голодом, согласно которому пожертвования на $6.6 млрд могут спасти 42 млн человек в 43 странах мира, пишет «Коммерсант».
Полемика вокруг этой темы разгорелась в конце октября после того, как основатель Tesla Илон Маск заявил, что готов выделить $6 млрд, если WFP объяснит, как именно эта сумма «решит проблему голода в мире». Бизнесмен также отметил, что вся отчетность должна быть прозрачной, «чтобы общественность точно видела, как расходуются деньги».
Исполнительный директор WFP Дэвид Биcли накануне опубликовал в Твиттере разработанный организацией план. «Этот продовольственный кризис является неотложным, беспрецедентным - и его можно избежать. Илон Маск, вы просили четкий план и полную прозрачность. Вот! Мы готовы обсудить это с вами и с кем угодно, кто серьезно относится к спасению жизней»,-  написал Бисли.
Разработанный WFT план озаглавлен как «Разовое обращение к миллиардерам». Из отмеченной суммы ($6.6 млрд) $3.5 млрд планируется потратить на продукты питания и их доставку. Еще $2 млрд пойдут на денежные и продовольственные чеки для нуждающихся, что также поможет «поддержать местную экономику», считают в ООН.
$700 млн выделят на разработку «эффективных и действенных программ» по распределению еды и денежных ваучеров в 43 странах. Еще $400 млн получат ответственные за выполнение всех операций в рамках программы WTF, в том числе за координацию линий снабжения и авиационных маршрутов, контрактов на перевозки, а также на «глобальный мониторинг и анализ голода во всем мире».