Ուկրաինայի շուրջ հակամարտությունը սրվելու դեպքում Brent տեսակի նավթի գինը «հեշտությամբ» կարող է հատել $120 մեկ բարելի դիմաց նշագիծը, զգուշացրել են ամերիկյան JPMorgan բանկում։The Bell-ի փոխանցմամբ՝ վերլուծաբանները նշել են, որ առաջարկի գլոբալ դեֆիցիտն ու աշխարհաքաղաքական լարվածությունն արդեն իսկ հանգեցրել են այս տարի հումքի գների մոտ 15% աճի: «Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների ցանկացած ընդհատումներ՝ այլ տարածաշրջաններում ազատ հզորությունների պակասի պայմաններում, կարող են հեշտությամբ նավթի գները հասցնել մինչեւ $120-ի: Եթե Ռուսաստանը երկու անգամ կրճատի նավթի արտահանումն, ապա Brent-ի արժեքը կարող է աճել մինչեւ $150 մեկ բարելի դիմաց»,- JPMorgan-ի ակնարկում գրել է հումքային շուկաների գլոբալ հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Նատաշա Կանեւան:Նա հիշեցրել է, որ անցած տարի հումքի գներն աճել են 30%-ով, սակայն քիչ բան է արվել շուկաներում անհամաչափությունը մեղմելու համար։ Ընթացիկ տարվա փետրվարին Brent-ի գնանշումները կարողացան գերազանցել $92-ը մեկ բարելի դիմաց` առաջին անգամ 2014 թվականի հոկտեմբերից ի վեր՝ անբավարար առաջարկի մտավախությունների եւ պահանջարկի ակտիվ վերականգնման ֆոնին։ Եվրամիության երկրները մտավախություն ունեն, որ Ուկրաինայի դեմ ռուսաստանյան ագրեսիայի դեպքում չափազանց կոշտ տնտեսական պատժամիջոցների կիրառումը կարող է հարվածել սեփական տնտեսություններին։ Այժմ Բրյուսելն ակտիվ բանակցություններ է վարում այլ երկրների հետ՝ Ռուսաստանի կողմից գազի մատակարարումների ծավալները փոխհատուցելու համար՝ դրանց կրճատվելու դեպքում։ 07.02.2022 | 10:29 ԵՄ-ն սպասում է, որ Ադրբեջանից գազի մատակարարումը շուտով կհասնի 10 մլրդ խ․մ․ Ինչպես հայտնի է դարձել The Bell-ին, անցած շաբաթ Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Անդրեյ Բելոուսովը խորհրդակցությունների շարք է անցկացրել՝ նվիրված Ուկրաինայի ներխուժման դեպքում հնարավոր պատժամիջոցներին տնտեսության առանձին հատվածների պատրաստակամությանը։ Սթրես թեստերը («վարժությունները») ենթադրում էին անջատումը SWIFT-ից, արեւմտյան ծրագրային սարքավորումների, սերվերների, չիպերի եւ բարձր տեխնոլոգիական այլ սարքավորումների մատակարարումների արգելքը։ Tweet Դիտում՝ 3286

JPMorgan прогнозирует нефть до $150 при эскалации ситуации вокруг Украины
Цены на нефть марки Brent «легко» могут пробить отметку в $120 за баррель в случае эскалации конфликта вокруг Украины, предупредили в американском банке JPMorgan.
Как передает The Bell, аналитики отметили, что дефицит предложения в мире и геополитическая напряженность уже привели к росту цен на сырье примерно на 15% в этом году.
«Любые перебои с поставками нефти из России в условиях нехватки свободных мощностей в других регионах могут легко поднять цены на нефть до $120. Если Россия сократит объемы экспорта нефти вдвое, то стоимость Brent может вырасти вплоть до $150 за баррель»,- написала в обзоре JPMorgan глава отдела глобальных исследований сырьевых рынков Наташа Канева.
В прошлом году цены на сырье выросли на 30%, однако мало что было сделано для смягчения диспропорций на рынках, напоминает эксперт. В феврале этого года котировки Brent смогли превысить $92 за баррель впервые с октября 2014 года на фоне опасений недостаточного предложения и активно восстанавливающегося спроса.
В странах Евросоюза опасаются, что введение слишком жестких экономических санкций в случае российской агрессии против Украины может ударить по их собственным экономикам. Сейчас Брюссель ведет активные переговоры с другими странами, чтобы компенсировать объемы газа в случае сокращения его поставок Россией.
Как стало известно The Bell, на прошлой неделе первый вице-премьер России Андрей Белоусов провел серию совещаний по готовности отдельных секторов экономики к возможным антироссийским санкциям за вторжение в Украину. Стресс-тесты («учения») предполагали отключение от SWIFT, запрет на поставку западного программного оборудования, серверов, чипов и другого высокотехнологичного оборудования.