IIF. SWIFT-ի ռուսաստանյան նմանատիպը կապահովի միայն ներքին գործարքները
Ռուսաստանյան վճարային համակարգերը չունեն բավարար միջազգային ծածկույթ՝ փոխհատուցելու անջատումը միջազգային մատակարարներից, ասված է Institute of International Finance-ի (IIF) ուսումնասիրության մեջ, որը ներկայացրել է «Կոմերսանտ»-ը։
Տվյալ դեպքում IIF-ի խնդիրն էր գնահատել SWIFT-ից անջատումից հետո հնարավոր հետեւանքների շրջանակը զուտ տեխնոլոգիական իմաստով:
IIF-ի տվյալներով՝ այժմ մոտ 400 ֆինանսական հաստատություն է գրանցված Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգում (այսուհետ՝ ՌԴ ԿԲ համակարգ): 2020 թվականին ռուսաստանյան «տնային» համակարգի միջոցով բանկային վճարումների մասնաբաժինն աճել է մինչեւ 23% (2019 թվականին՝ 12,9%, 2018 թվականին՝ 5,5%)։
«Мир» քարտերով վճարումների մասնաբաժինը 2020 թվականին կազմել էր 24%՝ 2018 թվականի 14,5%-ի դիմաց (ընդհանուր թողարկվել է մոտ 95 միլիոն քարտ, ինչը կազմում է երկրում «պլաստիկի» ընդհանուր ծավալի մոտ մեկ երրորդը)։ Միաժամանակ, Ռուսաստանում բոլոր վճարումների ավելի քան 70%-ն արդեն բաժին է ընկնում անկանխիկ հաշվարկներին:
IIF-ում կարծում են, որ անհրաժեշտության դեպքում ՌԴ ԿԲ համակարգը կկարողանա մշակել ամբողջ ներքին թրաֆիկը, եւ այս առումով ցանկացած ձեւով «SWIFT-ի անջատումը» չի առաջացնի ՌԴ ֆինանսական համակարգի ուղղակի փլուզում, ՌԴ ԿԲ համակարգի ներքին վճարային շուկան կշարունակի գործել (IIF-ն չի քննարկում ֆինանսական համակարգի համար նման գործողությունների երկրորդական ազդեցությունները):
Ինչ վերաբերում է առկա ենթակառուցվածքի կարողությանը՝ անդրսահմանային վճարումներ ապահովելու առումով, ապա այն IIF-ի համար կասկածելի է թվում:
Այսպես, մինչ օրս նույնիսկ Ռուսաստանում գործող որոշ արտասահմանյան բանկեր չեն միացել ՌԴ ԿԲ համակարգին: «Համակարգում իրականացվող գործարքների մասնաբաժնի ավելացման գործընթացը, հավանաբար, ժամանակ կպահանջի, սակայն հենց միջազգային կապերի բացակայությունը եւ անդրսահմանային գործարքների իրականացման համար սահմանափակումները շարունակում են մնալ կրիտիկական թուլություն»,- ընդգծել են փորձագետները:
Սա կազդի նաեւ ռուսաստանյան բանկերի մանրածախ հաճախորդների վրա: IIF-ում նշում են, որ «Мир» քարտերն ընդունվում են Թուրքիայում եւ ԱՊՀ որոշ երկրներում, իսկ ՌԴ ԿԲ համակարգին միացել են բելառուսական բանկերը, սակայն, ընդհանուր առմամբ, ռուսաստանյան վճարային համակարգերը ցածր ներթափանցում ունեն արտասահմանում։ Հետեւաբար, SWIFT-ից անջատումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ բանկերի եւ կորպորացիաների՝ անդրսահմանային փոխանցումներ կատարելու հնարավորության վրա: Նման ռիսկերին ամենաշատն է ենթարկվում Եվրամիության հետ առեւտուրը՝ տարեկան ավելի քան $250 միլիարդ ծավալով (դրա մասնաբաժինը ՌԴ շրջանառության մեջ գերազանցում է 35%-ը)։ Անջատման դեպքում խնդիրներ կառաջանան նաեւ ածխաջրածինների մատակարարման հետ կապված, որոնց արտահանումը Ռուսաստանից մոտենում է $100 միլիարդի:
Նշվում է, որ Չինաստանը դեռեւս 2015 թվականին էր սկսել մշակել սեփական վճարային համակարգը՝ CNAPS-ը (China National Advanced Payment System), սակայն մինչ այժմ դրան բաժին է ընկնում վճարային համակարգերում համաշխարհային թրաֆիկի միայն 0,3%-ը։
«Չնայած երկու երկրների կենտրոնական բանկերը հայտարարել են երկու համակարգերի միացման մասին, դեռ պարզ չէ՝ արդյոք այս կապն աշխատում է գործառնական մակարդակում»,- նկատել են IIF-ում:
Փորձագետները նշում են, որ ռուսաստանյան համակարգի հետագա ընդլայնումը հնարավոր է ԵԱՏՄ-ի, BRICS-ի, ինչպես նաեւ Թուրքիայի եւ Իրանի հաշվին։ Սակայն կոնկրետ քայլերի մասին դեռ հայտնի չէ. որպես կանոն, նման նախագծերը բավականին երկար փորձարկման շրջան են պահանջում, 2010-ականներին Իրանի փորձն այս ոլորտում ավելի շուտ բացասական էր։
IIF-ը ստեղծվել է 1983 թվականին աշխարհի մի քանի տասնյակ խոշորագույն բանկային խմբերի կողմից՝ 1980-ականների պարտքային ճգնաժամի հետեւանքները լուծելու համար: Հանրային քաղաքականության նպատակների առումով IIF-ը ոչ պետական հարթակ է ֆինանսական հատվածի կարգավորման վերաբերյալ հանրային բանավեճի համար։

IIF: Российская замена SWIFT справится лишь с внутренними операциями
Российские платежные системы не обладают достаточным международным охватом для того, чтобы компенсировать отключение от международных провайдеров, говорится в исследовании Institute of International Finance (IIF), которое приводит «Коммерсант».
Задачей IIF являлась в данном случае оценка спектра возможных последствий после отключения SWIFT в сугубо технологическом смысле.
Как констатирует IIF, сейчас в Системе передачи финансовых сообщений Банка России (СПФС) зарегистрированы около 400 финансовых учреждений. В 2020 году доля банковских платежей через «домашнюю» российскую систему увеличилась до 23% (в 2019 году - 12,9%, в 2018 году - 5,5%).
Доля платежей по картам «Мир» в 2020 году составила 24% против 14,5% в 2018 году (всего их было выпущено около 95 млн, это примерно треть от общего объема «пластика» в стране). При этом на безналичные расчеты в РФ приходится уже более 70% всех платежей.
В IIF считают, что в случае необходимости СПФС полноценно сможет обработать весь внутренний трафик - и в этом смысле «отключение SWIFT» в любой форме не вызовет прямого коллапса финансовой системы РФ, внутренний платежный рынок СПФС останется работоспособным (в работе IIF не обсуждает вторичные эффекты таких действий для финансовой системы).
Способность же существующей инфраструктуры обеспечить трансграничные платежи в глазах IIF выглядит сомнительной.
Так, пока даже некоторые работающие в России зарубежные банки не присоединились к СПФС. «Процесс увеличения доли операций, проводимых в системе, вероятно, займет время, однако критической слабостью остается именно недостаток международных связей и ограничения на проведение трансграничных операций»,- указали эксперты.
Это затронет и розничных клиентов российских банков. В IIF отмечают, что карты «Мир» принимаются в Турции и в некоторых странах СНГ, к СПСФ, в частности, присоединились белорусские банки, но в целом российские платежные системы имеют за рубежом низкое проникновение. Поэтому отключение от SWIFT может оказать значительное влияние на возможности банков и корпораций осуществлять трансграничные переводы. Наиболее подвержена таким рискам торговля с Евросоюзом годовым объемом более $250 млрд (ее доля в обороте РФ превышает 35%). В случае отключения проблемы возникнут в том числе с поставками углеводородов, экспорт которых из РФ приближается к $100 млрд.
Отмечается, что Китай начал разрабатывать собственную платежную систему - CNAPS (China National Advanced Payment System) еще в 2015 году, но на нее пока приходится всего 0,3% мирового трафика в платежных системах.
«Хотя центробанки двух стран заявили о связности двух систем, пока не ясно, работает ли эта связка на операционном уровне»,- замечают в IIF.
Эксперты указывают, что дальнейшая экспансия российской системы возможна за счет ЕАЭС, БРИКС, а также Турции и Ирана. Однако пока не известно о каких-либо конкретных шагах - как правило, такого рода проекты требуют достаточно длительного тестирования, опыт Ирана в этой сфере в 2010-х скорее негативен.
IIF создан в 1983 году несколькими десятками крупнейших мировых банковских групп для разрешения последствий долгового кризиса 1980-х, с точки зрения целей публичной политики IIF - это негосударственная площадка для публичных дебатов регулирования финансовой сферы.