Եվրամիությունն ակնկալում է, որ Հարավային գազային միջանցքով (SGC) ադրբեջանական գազի մատակարարումների ծավալը շուտով կհասնի նախատեսված ցուցանիշի՝ 10 միլիարդ խորանարդ մետրի, ասել է էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնը։«Եթե հարցին մոտենանք մատակարարման անվտանգության տեսանկյունից, ապա այս խողովակաշարը (SGC) հնարավորություն է ստեղծում երթուղիների դիվերսիֆիկացման համար։ Մենք ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում դրա հզորությունը կավելանա եւ կհասնի 10 միլիարդ խորանարդ մետրի՝ նկատի ունեմ մատակարարումները դեպի Եվրոպա»,- եվրահանձնակատարի խոսքերն է մեջբերում գործակալությունը։Նա նշել է, որ ներկայումս ուսումնասիրվում են գազի եվրոպական շուկայի սպասելիքները։ «Այս ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա մենք կարող ենք պլանավորել մատակարարումների ընդլայնումը»,- ավելացրել է Սիմսոնը: Նրա գնահատականներով՝ 10 մլրդ խ․մ․ մակարդակի գազի մատակարարումների ծավալը դեպի Եվրոպա կարող է հասնել ամռանը։2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանը սկսել է գազի առեւտրային մատակարարումները դեպի Եվրոպա Անդրադրիատիկ խողովակաշարով (TAP), որը Հարավային գազային միջանցքի (SGC) բաղադրիչ մասն է։ 31.01.2022 | 09:37 ԵՄ-ն կբանակցի Ադրբեջանի հետ Եվրոպա գազի մատակարարումների ավելացման շուրջ 25 տարով հաշվարկված մատակարարումները նախատեսում են տարեկան ավելի քան 10 մլրդ խ․մ․ ադրբեջանական գազի արտահանում դեպի եվրոպական շուկա, որից 8 մլրդ կստանա Իտալիան, մեկական մլրդ՝ Հունաստանը եւ Բուլղարիան։SGC-ն, որը ձգվում է 3,5 հազ․ կիլոմետր Բաքվից դեպի հարավային Իտալիա՝ Վրաստանի, Թուրքիայի, Հունաստանի եւ Ալբանիայի տարածքով, ինտեգրված խողովակաշարային համակարգ է, որը ներառում է նաեւ Հարավային Կովկասի եւ Անդրանատոլիական գազատարները: Դրա հզորությունը 16 միլիարդ խորանարդ մետր է։ SGC-ի համար հումքի հիմնական աղբյուրը Շահ Դենիզ հանքավայրն է՝ 1,2 տրիլիոն խ․մ․ պաշարներով։ Tweet Դիտում՝ 3373

ЕС ожидает, что поставки азербайджанского газа скоро достигнут 10 млрд куб. м
Евросоюз (ЕС) ожидает, что объемы поставок азербайджанского газа в Европу по Южному газовому коридору (ЮГК) в ближайшее время достигнут запланированных показателей - 10 млрд куб. м, заявила еврокомиссар по энергетическим вопросам Кадри Симсон.
«Если подойти к вопросу с точки зрения перспектив безопасности поставок, то этот трубопровод (ЮГК) создает возможность для диверсификации маршрутов. Мы ожидаем, что в ближайшее время его возможности увеличатся и достигнут 10 млрд кубометров - я имею в виду поставки в Европу»,- передает слова еврокомиссара агентство ТАСС.
Она отметила, что в настоящее время изучаются ожидания европейского газового рынка. «Основываясь на результатах этих исследований, мы можем планировать расширение поставок»,- добавила Симсон. По ее оценкам, уровня в 10 млрд куб. м объем поставок газа в Европу может достигнуть к лету.
Азербайджан 31 декабря 2020 года начал коммерческие поставки газа в Европу по Транcадриатическому трубопроводу (ТАП), являющемуся составной частью Южного газового коридора (ЮГК).
Поставки, рассчитанные на 25 лет, предусматривают ежегодный экспорт более 10 млрд куб. м азербайджанского газа на европейский рынок, из которых 8 млрд куб. м получит Италия, по 1 млрд куб. м - Греция и Болгария.
ЮГК, который протянулся на 3,5 тыс. км от Баку до юга Италии через Грузию, Турцию, Грецию и Албанию, представляет собой интегрированную систему трубопроводов, включающую также Южно-Кавказский и Трансанатолийский газопроводы. Его пропускная способность составляет 16 млрд куб. м газа. Основным источником сырья для ЮГК считается месторождение Шах-Дениз с запасами 1,2 трлн куб. м.