2022 թվականին Ղազախստանը կդառնա ԱՊՀ անդամ երկրների Միջպետական բանկի Խորհրդի նախագահ։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտնել է Ղազախստանի Ազգային բանկի մամուլի ծառայությունը՝ խորհրդի 63-րդ նիստի արդյունքներով։Միջոցառմանը մասնակցել են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչներ։ Քննարկվել են Միջպետական բանկի 2021 թվականի առաջին կիսամյակի գործունեության եւ բյուջեի կատարման արդյունքները, հաստատվել է բանկի 2022 թվականի բյուջեն, ինչպես նաեւ մտքեր են փոխանակվել ֆինանսական հաստատության գործունեության հիմնական ուղղությունների շուրջ։ 12.02.2020 | 13:00 Միջպետական բանկն աջակցում է ԱՊՀ եւ ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական ինտեգրմանը Միջպետական բանկը հիմնադրվել է 1993 թվականին եւ հանդիսանում է ԱՊՀ երկրների միջազգային հաշվարկային եւ ֆինանսավարկային հաստատություն։ Բանկի ներկայացուցչությունները գտնվում են Հայաստանում, Բելառուսում եւ Ղրղզստանում։Բանկի հիմնադիրներն են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի եւ Թուրքմենստանի կառավարություններն ու կենտրոնական բանկերը։Միջպետական բանկի Խորհրդի հերթական նիստը նախատեսվում է անցկացնել 2022 թվականի գարնանը։ Tweet Դիտում՝ 4796

В 2022 году Казахстан станет председателем в Совете Межгосударственного банка стран-участниц СНГ. Как передает ТАСС, об этом сообщила сегодня пресс-служба Национального банка Казахстана по итогам 63-го заседания совета.В мероприятии приняли участие представители центральных банков России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Таджикистана. Они обсудили итоги деятельности и исполнение бюджета Межгосударственного банка за первое полугодие 2021 года, утвердили бюджет банка на 2022 год, а также обменялись мнениями по основным направлениям работы финансового института. 12.02.2020 | 13:00 Игорь Суворов: Межгосударственный банк содействует экономической интеграции стран СНГ и ЕАЭС Межгосударственный банк учрежден в 1993 году и является международным расчетным и кредитно-финансовым учреждением стран СНГ. Его представительства расположены в Армении, Белоруссии и Киргизии. Учредителями банка являются правительства и центральные банки России, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдавии, Таджикистана и Туркмении.Очередное заседание Совета Межгосударственного банка планируется провести весной 2022 года. Tweet Просмотры 4797