ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախօրեին ստորագրել է երկրի ենթակառուցվածքների զարգացման համար $1.2 տրիլիոնի ներդրումներ նախատեսող օրինագիծը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։Նոյեմբերի սկզբին ծրագիրը հաստատվել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից։ Օգոստոսին նախաձեռնությունը հավանության էր արժանացրել նաեւ Սենատը։ Փաստաթուղթը ստորագրելուց առաջ Բայդենն ընդգծել է, որ օրինագծի հաստատումը վկայում է «դեմոկրատների եւ հանրապետականների՝ միասին գործելու եւ հաջողության հասնելու կարողության մասին»։ «Այս օրենքը նախատեսում է ճանապարհների եւ կամուրջների կառուցման ոլորտում վերջին 70 տարվա ընթացքում ամենանշանակալի ներդրումները, այն ենթադրում է վերջին 50 տարում ամենանշանակալի ներդրումները մարդատար երկաթուղային տրանսպորտում»,- ասել է նախագահը։ 08.11.2021 | 09:23 $1․2 տրիլիոն. «նման ներդրումներ լինում են սերունդը մեկ անգամ» Բայդենը պարզաբանել է, որ ԱՄՆ-ը նախկինում սկսել էր կորցնել իր մրցակցային առավելությունը ենթակառուցվածքի ծախսերի կրճատման պատճառով: «Չինաստանը եւ մնացած երկրները հասնում են մեզ»,- զգուշացրել է նա: Նախագահի խոսքով՝ ամերիկյան ենթակառուցվածքն արդեն չի համարվում լավագույնն աշխարհում։ «Սա կփոխվի»,- վստահեցրել է նախագահը։Ինչպես ընդգծել է Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Քամալա Հարիսը, այս ծրագրի իրականացումը «երկիրն ավելի մրցունակ կդարձնի» եւ կօգնի պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ։ Tweet Դիտում՝ 4309

Президент США Джо Байден накануне подписал законопроект, предусматривающий капиталовложения в размере $1.2 трлн в развитие инфраструктуры страны, передает ТАСС.В начале ноября этот план утвердила Палата представителей Конгресса США. Сенат одобрил инициативу в августе.Как подчеркнул перед подписанием документа Байден, утверждение законопроекта свидетельствовало о «способности демократов и республиканцев действовать сообща и достигать успехов». «Этот закон предполагает самые значимые вложения в дороги и мосты за последние 70 лет, он предполагает самые значимые вложения в пассажирский железнодорожный транспорт за последние 50 лет»,- отметил президент. 08.11.2021 | 09:23 $1.2 трлн։ «такие инвестиции бывают лишь один раз за поколение» Байден пояснил, что США ранее стали терять конкурентное преимущество из-за сокращения ассигнований в инфраструктуру. «Китай и остальные страны нас догоняют»,- предупредил он. По словам президента, американская инфраструктура уже не считается лучшей в мире. «Это изменится»,- заверил Байден. Как подчеркнула вице-президент США Камала Харрис, реализация данного плана «сделает страну более конкурентоспособной» и поможет противодействовать изменению климата. Tweet Просмотры 4308