$1․2 տրիլիոն. «նման ներդրումներ լինում են սերունդը մեկ անգամ»
ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից հաստատված երկրի ենթակառուցվածքի զարգացման ավելի քան $1 տրլն ծավալով ծրագիրը հնարավորություն կտա Միացյալ Նահանգներին հաղթելու տնտեսական մրցակցությունը Չինաստանի եւ այլ խոշոր երկրների հետ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը՝ ելույթ ունենալով Սպիտակ տանը։ Նրա խոսքով՝ ծրագիրը նախատեսում է այնպիսի «ներդրումներ, որոնք լինում են սերունդը մեկ անգամ», դրանք թույլ կտան «ստեղծել միլիոնավոր աշխատատեղեր»։ «Դա մեզ հնարավորություն է տալիս հաղթելու 21-րդ դարի տնտեսական մրցակցությունը Չինաստանի եւ այլ խոշոր երկրների, ինչպես նաեւ մնացած աշխարհի հետ»,- համոզված է ԱՄՆ առաջնորդը։
Երկրի ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագիրը նոյեմբերի 5-ին հաստատվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից։ Օգոստոսին նախաձեռնությունը հավանության էր արժանացել նաեւ Սենատի կողմից։ Սպասվում է, որ Բայդենը մոտ ժամանակում կստորագրի փաստաթուղթը։
Քվեարկությունից առաջ ԱՄՆ առաջնորդը կոչ էր արել կոնգրեսականներին հաստատել ծրագիրը։ Սպիտակ տան տվյալներով՝ Բայդենը մինչեւ ուշ երեկո հեռախոսազրույց է ունեցել կոնգրեսականների հետ՝ քննարկելով նախաձեռնությանը հավանություն տալու կարեւորությունը։
Ծրագիրը նախատեսում է հինգ տարվա ընթացքում ենթակառուցվածքի զարգացման համար դաշնային միջոցներից $550 միլիարդի հատկացում։ Հաստատված ծրագրի ընդհանուր ծավալը կազմում է $1․2 տրիլիոն։
Նախագիծը, մասնավորապես, նախատեսում է $110 միլիարդի հատկացում կամուրջների եւ ճանապարհների կառուցման, $11 մլրդ՝ տրանսպորտային անվտանգության ծրագրերի համար։ Եվս $39 մլրդ նախատեսվում է ծախսել հասարակական տրանսպորտի արդիականացման վրա, $42 մլրդ՝ նավահանգիստների եւ օդանավակայանների ենթակառուցվածքների զարգացման համար։ $55 մլրդ կուղղվի խմելու ջրի համակարգին, բնակչությանը գերարագ ինտերնետով ապահովելու համար ծրագրում ամրագրված է $65 մլրդ: Իսկ էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի ոլորտում նախատեսվում է ներդնել $73 մլրդ։

$1.2 трлн։ «такие инвестиции бывают лишь один раз за поколение»
План развития инфраструктуры США в объеме более $1 трлн, который был утвержден Конгрессом США, даст стране возможность выиграть экономическое соревнование с Китаем и другими крупными странами.
Как сообщает ТАСС, такое мнение выразил президент США Джо Байден, выступая в Белом доме.
По его словам, план предусматривает такие «инвестиции, которые бывают лишь один раз за поколение», они позволят «создать миллионы рабочих мест». «Этот план дает нам возможность выиграть экономическое соревнование XXI века с Китаем и другими крупными странами, а также остальным миром»,- убежден американский лидер.
План развития инфраструктуры страны 5 ноября утвердила Палата представителей Конгресса США. В августе инициативу также одобрил Сенат. Теперь она отправится на стол Байдена, который обещал подписать документ в ближайшее время.
Перед голосованием американский лидер призвал конгрессменов утвердить план. По данным Белого дома, Байден до позднего вечера по телефону общался с конгрессменами, обсуждая важность утверждения инициативы.
План предполагает выделение федеральных средств на развитие инфраструктуры в объеме $550 млрд в течение пяти лет. Общий объем одобренного плана составляет $1.2 трлн.
В частности, проект предусматривает выделение $110 млрд на строительство мостов и дорог, 11 млрд - на программы транспортной безопасности. Еще $39 млрд планируется потратить на модернизацию общественного транспорта, 42 млрд - на развитие инфраструктуры портов и воздушных гаваней. $55 млрд пойдут на систему питьевой воды, на обеспечение населения высокоскоростным интернетом в программе заложено 65 млрд. $73 млрд планируется инвестировать в транспортировку экологически чистой энергии.