ՀայՓոստն ու Մետրոպոլիտենը նամականիշերի ցուցահանդես են բացել
ՀայՓոստն ու Երեւանի մետրոպոլիտենը համատեղ կազմակերպում են նամականիշերի ցուցահանդես Երեւանի մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանում:
Ցուցահանդեսը նպատակ ունի ֆիլատելիստական պրոդուկտների միջոցով հանրությանը եւս մեկ անգամ ներկայացնել հայկական մշակույթը, ինչպես նաեւ տեղեկատվություն մատուցել մեծանուն հայերի մասին:
Ցուցահանդեսի շրջանակում ներկայացված են նամականիշեր եւ գեղաթերթիկներ, որոնք թողարկվել են 2010-2021թթ. ընթացքում: Դրանք պատմում են Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգության, բուսական եւ կենդանական աշխարհի, տեսարժան վայրերի, նշանակալի իրադարձությունների եւ մարդկանց մասին:
Ցուցադրված նամականիշերի եւ գեղաթերթիկների շարքում ներկայացված է նաեւ Հայաստանի առաջին ձայնային մեկ նամականիշով գեղաթերթիկը՝ նվիրված Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակին: Ներբեռնելով ARLOOPA հավելվածը եւ սկանավորելով գեղաթերթիկը, այն հնարավորություն է տալիս վայելել Առնո Բաբաջանյանի «Նոկտյուրն» ստեղծագործությունը՝ իր իսկ կատարմամբ:
Ներկայացված են նաեւ «EUROPA» ամենամյա միջազգային մրցույթի շրջանակում թողարկված եւ առաջին հորիզոնականներ զբաղեցրած նամականիշերը:
1992 թվականին Հայաստանի անկախ Հանրապետությունը թողարկեց իր առաջին նամականիշերը` բացելով նոր էջ հայկական ֆիլատելիայի պատմության մեջ: 1992-ից ի վեր թողարկվել է ավելի քան 1000 նամականիշ եւ գեղաթերթիկ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության, կրոնի, մշակույթի, գիտության, արվեստի, արտադրության, սպորտի, ֆլորայի եւ ֆաունայի, ճարտարապետության եւ այլ թեմաներին:

HayPost и Ереванский метрополитен открыли выставку марок
HayPost и Ереванский метрополитен совместно организуют выставку почтовых марок на станции «Еритасарадакан» Ереванского метрополитена.
Цель выставки - еще раз представить обществу армянскую культуру посредством филателистической продукции, а также предоставить информацию о выдающихся армянах.
На выставке будут представлены марки и сувенирные листы, выпущенные в 2010-2021 годах, рассказывающие о богатом культурном наследии, флоре и фауне, достопримечательностях, знаменательных событиях и людях Армении.
Среди представленных марок и сувенирных листов - первый голосовой сувенирный лист Армении с одной маркой, посвященный 100-летию Арно Бабаджаняна. Скачав приложение ARLOOPA и отсканировав сувенирный лист, можно прослушать ноктюрн Арно Бабаджаняна в исполнении самого композитора.
На выставке также представлены марки, получившие первые призы в ежегодном международном конкурсе EUROPA.
Независимая Республика Армения выпустила свои первые марки в 1992 году, открыв новую страницу в истории армянской филателии. С тех пор было выпущено более 1000 марок и сувенирных листов, посвященных Геноциду армян, армянской религии, культуре, науке, искусству, производству, спорту, флоре и фауне, архитектуре и другим темам.