Արհեստավարժների 30 հոգանոց խումբը կօգնի ԵԿԲ-ին թվային եվրոյի մշակման հարցում
Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) նշանակել է բիզնես ոլորտի 30 արհեստավարժների, ովքեր եվրագոտու մանրածախ վճարումների շուկայի մեծ փորձ ու գիտելիքներ ունեն՝ անդամակցելու համար թվային եվրոյի նախագծի մշակման Խորհրդատվական խմբում:
«Ուրախ եմ, որ մասնավոր հատվածից բարձր որակավորում ունեցող շատ փորձագետներ պատրաստ են իրենց ներդրումն ունենալ թվային եվրոյի նախագծում: Նրանց փորձը կօգնի ինտեգրել պոտենցիալ օգտատերերի եւ դիստրիբյուտորների տեսակետները թվային եվրոյի վերաբերյալ ուսումնասիրության ընթացքում»,- ասել է ԵԿԲ խորհրդի անդամ Ֆաբիո Պանետան:
Հանդիպումները պետք է անցկացվեն առնվազն եռամսյակը մեկ անգամ՝ սկսած 2021 թվականի նոյեմբերից, իսկ հանդիպումների միջեւ կկազմակերպվեն գրավոր խորհրդակցություններ։
Բացահայտված խնդիրները կքննարկվեն նաեւ մանրածախ վճարումների խորհրդում՝ Euro Retail Payments Board (ERPB): ERPB-ն կազմված է ճյուղային ասոցիացիաների բարձրաստիճան անդամներից եւ ներկայացնում է շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակ: Բացի այդ, հանրության եւ առեւտրականների հետ փոխգործակցություն կհաստատվի հատուկ հարցումների միջոցով:

ЕЦБ назначил 30 бизнес-профессионалов для консультаций в сфере цифрового евро
Европейский центральный банк (ЕЦБ) назначил 30 бизнес-профессионалов с большим опытом и широким пониманием рынка розничных платежей еврозоны, которые войдут в Консультативную группу для разработки проекта цифрового евро.
«Я рад, что многие высококвалифицированные эксперты из частного сектора готовы внести свой вклад в проект цифрового евро. Их опыт будет способствовать интеграции взглядов потенциальных пользователей и дистрибьюторов на цифровой евро в ходе изучения»,- отметил член Совета ЕЦБ Фабио Панетта.
Встречи должны проводиться не реже одного раза в квартал, начиная с ноября 2021 года, а между встречами будут организованы письменные консультации.
Выявленные вопросы будут также рассмотрены на совете по розничным платежам - Euro Retail Payments Board (ERPB). ERPB состоит из высокопоставленных представителей отраслевых ассоциаций и представляет широкий круг заинтересованных сторон. Кроме того, будет налажено взаимодействие с общественностью и торговцами посредством специальных опросов.