Ֆրանսիան պարտատոմսերով գործարքների ընթացքում օգտագործել է թվային ակտիվներ եւ բլոկչեյն տեխնոլոգիա, ինչը դարձել է մինչ օրս կայուն առաջատար շուկայում թվային արժույթների ամենաէական փորձարկումներից մեկը, հաղորդում է Financial Times-ը։ Ֆրանսիայի ֆինանսական շուկայի խոշորագույն մասնակիցների կոնսորցիումն օգտագործել է Ֆրանսիայի բանկի (ԿԲ) կողմից թողարկած թվային արժույթը՝ երկրի պարտքային շուկայում 10-ամսյա փորձարկման շրջանակում:Փորձարկումն իրականացվել է Euroclear արժեթղթերի դեպոզիտարիայի կողմից, դրան մասնակցել են Պետական պարտքի կառավարման գրասենյակը եւ Կենտրոնական բանկը, Ֆրանսիայի խոշորագույն բանկերը, ներառյալ՝ BNP Paribas-ը, Credit Agricole CIB-ը, HSBC-ն եւ Societe Generale-ը։ Փորձնական ծրագրի ընթացքում օգտագործվել է ամերիկյան IBM-ի կողմից մշակված համակարգը: 06.10.2021 | 09:56 ԱՄՀ ղեկավար. 110 երկիր ուսումնասիրում է ԿԲ թվային արժույթների ներդրման հեռանկարը Պիլոտային նախագիծն անցած տարվա մարտին Ֆրանսիայի բանկի կողմից մշակված սխեմայի մի մասն էր՝ ուսումնասիրելու, թե ինչպես կփոխանակվեն եւ կհաշվարկվեն Կենտրոնական բանկի կողմից թողարկած թվային արժույթները՝ տոկենների վերածվելու դեպքում:Նախագծի շրջանակում ստուգվել է Կենտրոնական բանկի արժույթի օգտակարությունը մի շարք ամենօրյա գործողությունների համար, ինչպիսիք են նոր պարտատոմսերի թողարկումը, դրանց օգտագործումը հետգնման պայմանագրերում, ինչպես նաեւ կուպոնների վճարումն ու գործարքների մարումը։ «Միասին մենք կարողացանք հաջողությամբ չափել այս տեխնոլոգիայի անբաժանելի առավելությունները՝ եզրակացնելով, որ ԿԲ թվային արժույթները կարող են լինել անվտանգ եւ հուսալի»,- ասել է Euroclear France-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Իզաբել Դելորմը (Isabelle Delorme): 22.05.2020 | 17:00 Ֆրանսիայի բանկը թվային եվրո է փորձարկել Banks.am-ը հիշեցնում է, որ անցած տարվա մայիսին Ֆրանսիայի բանկն ավարտել էր թվային եվրոյի առաջնային փորձարկումները, որոնց ընթացքում գործարկվել էր կարգավորիչի կողմից մշակած բլոկչեյնը։ Գործընթացում մասնակցել էր նաեւ Societe Generale ներդրումային բանկը։ Կարգավորիչը նշել էր, որ մտադիր է անցկացնել մի շարք լրացուցիչ փորձարկումներ, որոնց ընթացքում կթեստավորվի թվային արժույթի շարժի հնարավորությունը բանկերի միջեւ։ Tweet Դիտում՝ 3311

Франция использовала цифровые активы и технологию блокчейн в ходе транзакций с облигациями, что стало одним из самых значительных на сегодняшний день испытаний цифровых валют на устойчивом ведущем рынке, сообщает Financial Times.Консорциум крупнейших участников финансового рынка Франции использовал цифровую валюту, выпущенную Банком Франции (ЦБ) в рамках 10-месячного эксперимента на долговом рынке страны.Испытание проводилось депозитарием ценных бумаг Euroclear, в нем участвовали Офис управления государственным долгом и Центральный банк, многие крупнейшие банки Франции, включая BNP Paribas, Crеdit Agricole CIB, HSBC и Societe Generale. В ходе пилотного проекта использовалась система, разработанная американской IBM. 06.10.2021 | 09:56 Глава МВФ։ 110 стран мира изучают возможность ввода цифровых валют ЦБ Пилотный проект был частью схемы, разработанной Банком Франции в марте прошлого года для изучения того, как цифровые валюты, выпущенные Центральным банком, будут обмениваться и рассчитываться в случае, если они будут превращены в токены.В рамках проекта была проверена полезность валюты Центрального банка для ряда повседневных действий, таких как выпуск новых облигаций, их использование в соглашениях об обратной покупке, а также выплата купонов и погашение сделок.«Мы вместе успешно смогли измерить неотъемлемые преимущества этой технологии, сделав вывод о том, что цифровые валюты Центрального банка могут безопасны и надежны»,- сказала заместитель генерального директора Euroclear France Изабель Делорм (Isabelle Delorme)․ 22.05.2020 | 17:00 Банк Франции протестировал цифровой евро Banks.am напоминает, что в мае прошлого года Банк Франции завершил первичные испытания цифрового евро, в ходе которых был задействован блокчейн, разработанный командой регулятора. В процессе принял участие также инвестиционный банк Societe Generale. Регулятор тогда отметил, что намерен провести ряд дополнительных испытаний, в рамках которых должна была быть протестирована возможность перемещения цифровой валюты между банками. Tweet Просмотры 3314