Թուրքիայի ֆինանսների նախարար Լյութֆի Էլվանը CNN-ի առցանց հեռարձակման ժամանակ հայտարարել է կրիպտոարժութային ասպարեզում նոր օրինագծի մշակման մասին: Մասնավորապես, այսուհետ թուրքական բոլոր կրիպտոբորսաները պարտավոր են տեղեկացնել Ֆինանսական հանցագործությունների քննության խորհրդին (MASAK) հաճախորդների կրիպտոարժութային գործարքների մասին, որոնց ծավալը 10 000 թուրքական լիրայից ($1200) ավել կլինի։Այդ նպատակով կառավարությունը մշակում է հատուկ ուղեցույց` հաշվետվությունների ներկայացման կանոններով եւ օրենքի խախտման համար նախատեսված պատժամիջոցներով: «Կրիպտոհարթակները պարտավոր կլինեն կիսվել MASAK-ի հետ իրենց օգտատերերի գործարքների մասին տեղեկատվությամբ: Նրանք պատասխանատու են իրենց հարթակներում կասկածելի գործողությունների եւ գործարքից հետո 10 օրվա ընթացքում MASAK-ին ավելի քան 10 000 լիրա արժողությամբ գործարքների մասին տեղեկացնելու համար»,- Էլվանի խոսքերն է մեջբերում Bloomchain.ru-ն:Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ապրիլի կեսերին Թուրքիայի Կենտրոնական բանկն օրենսդրական արգելք է սահմանել ֆինանսական հաշվարկներում կրիպտոարժույթների օգտագործման համար՝ ուղղակիորեն կամ միջնորդների միջոցով: Արգելքն ուժի մեջ է մտել ս․թ․ ապրիլի 30-ին: Այն վերաբերում է քաղաքացիների եւ կազմակերպությունների միջեւ հաշվարկներում կրիպտոարժույթներով ցանկացած գործարքների կատարմանը։ Կրիպտոարժույթները դադարում են լինել վճարային հասանելի միջոց կոնտրագենտների միջեւ ուղղակիորեն կամ միջնորդների միջոցով ապրանքներ եւ ծառայություններ գնելու համար: 24.04.2021 | 17:30 Թուրքական կրիպտոբորսայի ղեկավարը փախել է երկրից՝ իր հետ տանելով $2 մլրդ Նշենք նաեւ, որ այս տարվա ապրիլին Թուրքիան միջազգային հետախուզում էր հայտարարել տեղական Thodex կրիպտոարժութային բորսայի գլխավոր տնօրեն Ֆարուկ Ֆատիխ Օզերի նկատմամբ եւ թողարկել Ինտերպոլի «կարմիր ծանուցագիր»։ Նշվում էր, որ Օզերը լքել է Թուրքիան ներդրողների գումարով, որը կազմում է $2 մլրդ՝ արտահայտված կրիպտոարժույթով: Թուրքիան կարծում է, որ նա ապաստան է գտել Ալբանիայում եւ մտադիր է պահանջել նրա արտահանձնումը:Օրերս Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալեցին 6 քաղաքացու, որոնք կարող են առնչություն ունենալ Thodex թվային ակտիվների բորսայի հետ։ Ձերբակալվածների թվում էին նաեւ Thodex-ի գլխավոր տնօրենի եղբայրն ու քույրը, ինչպես նաեւ ընկերության թոփ մենեջերներ: Tweet Դիտում՝ 3350

После скандального инцидента Турция ужесточает контроль над криптобиржами
Министр финансов Турции Лютфи Эльван в ходе онлайн-трансляции CNN объявил о разработке нового законопроекта в сфере криптовалютных операций.
Теперь все турецкие криптобиржи обязаны информировать Совет по расследованию финансовых преступлений (MASAK) о криптовалютных сделках клиентов на сумму больше 10 000 турецких лир ($1200).
Для этого правительство разработает специальное руководство с правилами подачи отчетности и штрафами за нарушение законодательство.
«Криптоплатформы будут обязаны делиться информацией о сделках своих пользователей с MASAK. Они несут ответственность за подозрительные действия на своих платформах и за информирование MASAK о транзакциях на сумму более 10 000 турецких лир в течение 10 дней после совершения сделки»,- приводит слова Лютфи Эльвана портал Bloomchain.ru.
Banks.am напоминает, что в середине апреля Центральный банк Турции оформил законодательный запрет на использование криптовалют в финансовых расчетах напрямую или через посредников.
Запрет вступил в силу 30 апреля текущего года. Он касается осуществления любых операций с криптовалютами в расчетах между гражданами и организациями. Криптовалюты в стране формально перестают быть доступным платежным средством между контрагентами через посредников или напрямую для покупки товаров и услуг.
Отметим также, что в апреле Турция объявила генерального директора местной криптовалютной биржи Thodex Фарука Фатиха Озера в международный розыск и выпустила на него «красное уведомление» Интерпола. Сообщалось, что Озер выехал из Турции с $2 млрд денег инвесторов в криптовалюте. Турция полагает, что он укрылся в Албании и намерена добиваться его выдачи.
На днях турецкие власти заключили под стражу 6 граждан, которые, могут иметь отношение к турецкой бирже цифровых активов Thodex. В числе заключенных оказались брат и сестра генерального директора Thodex, а также топ-менеджеры компании.