Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալել են 6 քաղաքացու, որոնք կարող են առնչություն ունենալ Thodex թվային ակտիվների բորսայի հետ, հայտնում է Bloomchain.ru-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը:Նշվում է, որ ձերբակալվածների թվում են նաեւ Thodex-ի գլխավոր տնօրենի եղբայրն ու քույրը, ինչպես նաեւ ընկերության թոփ մենեջերներ:Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս Թուրքիան միջազգային հետախուզում էր հայտարարել տեղական Thodex կրիպտոարժույթային բորսայի գլխավոր տնօրեն Ֆարուկ Ֆատիխ Օզերի նկատմամբ եւ թողարկել Ինտերպոլի «կարմիր ծանուցագիր»:DHA գործակալությունը նշում էր, որ Օզերը լքել է Թուրքիան ներդրողների գումարով, որը կազմում է $2 մլրդ՝ արտահայտված կրիպտոարժույթով: Թուրքիան կարծում է, որ նա ապաստան է գտել Ալբանիայում եւ մտադիր է պահանջել նրա արտահանձնումը: 24.04.2021 | 17:30 Թուրքական կրիպտոբորսայի ղեկավարը փախել է երկրից՝ իր հետ տանելով $2 մլրդ Թուրք դատավորը Օզերի նկատմամբ ձերբակալման օրդեր է դուրս գրել «տեղեկատվական համակարգերը, բանկերը կամ վարկային կազմակերպությունները որպես գործիք օգտագործելու միջոցով խարդախությունների եւ հանցագործությունների կատարման նպատակով կազմակերպություն ստեղծելու համար»: Թուրքիայի ՆԳՆ տվյալներով՝ տղամարդը ապրիլի 20-ին Ստամբուլից թռել է Տիրանա: Tweet Դիտում՝ 3245

Турецкие власти заключили под стражу 6 граждан, которые, могут иметь отношение к турецкой бирже цифровых активов Thodex, сообщает Bloomchain.ru co ccылкой на Reuters.Отмечается, что в числе заключенных оказались брат и сестра генерального директора Thodex, а также топ-менеджеры компании.Banks.am напоминает, что на днях Турция объявила генерального директора местной криптовалютной биржи Thodex Фарука Фатиха Озера в международный розыск и выпустила на него «красное уведомление» Интерпола.По информации агентства DHA, Озер выехал из Турции с $2 млрд денег инвесторов в криптовалюте. Турция полагает, что он укрылся в Албании и намерена добиваться его выдачи. 24.04.2021 | 17:30 Глава турецкой криптобиржи сбежал из страны с $2 миллиардами Турецкий судья выдал ордер на арест Озера за «создание организации для совершения мошенничества и преступления с использованием информационных систем, банков или кредитных организаций в качестве инструмента». По информации МВД Турции, мужчина улетел в Тирану из Стамбула 20 апреля. Tweet Просмотры 3244