Թուրքիան միջազգային հետախուզում է հայտարարել տեղական Thodex կրիպտոարժույթային բորսայի գլխավոր տնօրեն Ֆարուկ Ֆատիխ Օզերի նկատմամբ եւ թողարկել Ինտերպոլի «կարմիր ծանուցագիր», հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Anadolu գործակալությունը և Dünya թերթը:«Կարմիր ծանուցումը» պահանջում է Ինտերպոլի բոլոր անդամներից անհապաղ ձերբակալել հետախուզվողին՝ նրա արտահանձման հետագա որոշմամբ:DHA գործակալությունը նշում է, որ Օզերը լքել է Թուրքիան ներդրողների գումարով, որը կազմում է $2 մլրդ՝ արտահայտված կրիպտոարժույթով: Թուրքիան կարծում է, որ նա ապաստան է գտել Ալբանիայում և մտադիր է պատանջել նրա արտահանձնումը:Ինչպես գրում է Anadolu-ն, թուրք դատավորը Օզերի նկատմամբ ձերբակալման օրդեր է դուրս գրել «տեղեկատվական համակարգերը, բանկերը կամ վարկային կազմակերպությունները որպես գործիք օգտագործելու միջոցով խարդախությունների և հանցագործությունների կատարման նպատակով կազմակերպություն ստեղծելու համար»: Թուրքիայի ՆԳՆ տվյալներով ՝ տղամարդը ապրիլի 20-ին Ստամբուլից թռել է Տիրանա:Դատախազությունը հետաքննություն է սկսել ապրիլի 22-ին, այն բանից հետո, երբ լրատվամիջոցներում հայտնվեցին գործարարի փախուստի մասին առաջին հաղորդագրությունները: Գործով ձերբակալվել է 62 կասկածյալ, եւս 16-ը հետախուզվում են, հայտնում է Anadolu-ն: Խուզարկություններ են իրականացվել ընկերության հետ կապված մի քանի հասցեներում, մասնավորապես Thodex-ի կենտրոնակայանում: 19.04.2021 | 10:39 Թուրքիայում կարգելվեն կրիպտոարժույթներով հաշվարկները Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս Թուրքիայի Կենտրոնական բանկն առաջին անգամ օրենսդրական արգելք է սահմանել ֆինանսական հաշվարկներում կրիպտոարժույթների օգտագործման համար՝ ուղղակիորեն կամ միջնորդների միջոցով: Արգելքն ուժի մեջ կմտնի ս․թ․ ապրիլի 30-ից: Այն վերաբերում է քաղաքացիների եւ կազմակերպությունների միջեւ հաշվարկներում կրիպտոարժույթներով ցանկացած գործարքների կատարմանը։ Կրիպտոարժույթները դադարում են լինել վճարային հասանելի միջոց կոնտրագենտների միջեւ ուղղակիորեն կամ միջնորդների միջոցով ապրանքներ եւ ծառայություններ գնելու համար: Tweet Դիտում՝ 3238

Глава турецкой криптобиржи сбежал из страны с $2 миллиардами
Турция объявила генерального директора местной криптовалютной биржи Thodex Фарука Фатиха Озера в международный розыск и выпустила на него «красное уведомление» Интерпола, сообщает RBC со ссылкой на агентство Anadolu и газету Dünya.
«Красное уведомление» требует от всех членов Интерпола немедленного ареста разыскиваемого лица с целью последующего решения о его экстрадиции.
По информации агентства DHA, Озер выехал из Турции с $2 млрд денег инвесторов в криптовалюте. Турция полагает, что он укрылся в Албании и намерена добиваться его выдачи.
Как пишет Anadolu, турецкий судья выдал ордер на арест Озера за «создание организации для совершения мошенничества и преступления с использованием информационных систем, банков или кредитных организаций в качестве инструмента». По информации МВД Турции, мужчина улетел в Тирану из Стамбула 20 апреля.
Прокуратура начала расследование 22 апреля, после того как в СМИ появились первые сообщения о бегстве бизнесмена. По делу были задержаны 62 подозреваемых, еще 16 разыскиваются, сообщает Anadolu. По нескольким адресам, связанным с компанией, в частности в штаб-квартире Thodex, прошли обыски.
Banks.am напоминает, что на днях Центральный банк Турции впервые оформил законодательный запрет на использование криптовалют в финансовых расчетах напрямую или через посредников.
Запрет вступает в силу с 30 апреля текущего года. Он касается осуществления любых операций с криптовалютами в расчетах между гражданами и организациями. Криптовалюты в стране формально перестают быть доступным платежным средством между контрагентами через посредников или напрямую для покупки товаров и услуг.