«Յանդեքս»-ը 1,1 մլրդ ռուբլով բանկ է գնում
«Յանդեքս»-ը պայմանագիր է կնքել «Ակրոպոլ» բանկը 1,1 մլրդ ռուբլով գնելու մասին, ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ գործարքի արդյունքում «Յանդեքս»-ին կանցնեն «Ակրոպոլ»-ի լիցենզիաները՝ ներառյալ ունիվերսալ բանկայինը: Գործարքը կավարտվի ՌԴ Կենտրոնական բանկի հետ համաձայնեցնելուց հետո:
«Լիցենզիաների առկայությունը «Յանդեքս»-ին թույլ կտա զարգացնել ֆինանսական ծառայությունների ուղղությունը եւ գործարկել նոր պրոդուկտներ օգտատերերի եւ գործընկերների համար: «Ակրոպոլ»-ի ակտիվների ավելի քան 85%-ին բաժին են ընկնում  իրացվելի արժեթղթերի պորտֆելն ու հաշիվների վրա միջոցները Ռուսաստանի Բանկում»,- ասված է «Յանդեքս»-ի հաղորդագրության մեջ:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Օլեգ Տինկովի հետ գործարքի ձախողումից հետո «Յանդեքս»-ը որոշել էր սեփական բանկ գնել: Մարտի կեսին հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը բանակցություններ է վարում ոչ մեծ «Ակրոպոլ» բանկի ձեռքբերման շուրջ։

«Яндекс» покупает банк за 1,1 млрд рублей
«Яндекс» заключил соглашение о покупке банка «Акрополь» за 1,1 млрд рублей, говорится в сообщении компании.
Как сообщает «Коммерсант», в результате сделки к «Яндексу» перейдут лицензии «Акрополя», включая банковскую универсальную. Сделка будет закрыта после согласования с ЦБ.
«Наличие лицензий позволит «Яндексу» развить направление финансовых сервисов и запустить новые продукты для пользователей и партнеров. Более 85% активов «Акрополя» приходится на портфель ликвидных ценных бумаг и средства на счетах в Банке России»,- говорится в сообщении «Яндекса».
Banks.am напоминает, что после провала сделки с Олегом Тиньковым «Яндекс» решил купить собственный банк. В середине марта стало известно, что компания ведет переговоры о приобретении небольшого банка «Акрополь».