«Ռուսաստանի բանկը (ԿԲ) չի տեսնում ՌԴ-ն միջազգային վճարային համակարգերից անջատելու ռիսկեր, դա հենց իրենց համար ոչ շահավետ կլինի»,- ասել է Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան:«Եթե խոսենք ներկա իրավիճակի մասին, ապա, կարծում եմ, այն բավականին հանգիստ է: Մենք միջազգային վճարային համակարգերից անջատման որեւէ ռիսկեր չենք տեսնում: Կարծում եմ, դա չափազանց ոչ ձեռնտու է հենց միջազգային վճարային համակարգերին:Մեր շոգեքարշը կանգնած է ոչ միայն պահեստային գծի վրա, այլեւ ակտիվորեն առաջ է շարժվում, այսինքն՝ մենք ձեզ հետ ունենք Վճարային քարտերի ազգային համակարգ, որը հիանալի կերպով աշխատում է եւ ծածկում քարտերով գործարքների հետ կապված խնդիրները Ռուսաստանի տարածքում ու արդեն ունի 13 երկիր, որտեղ ընդունվում է «Միր» քարտը: Մենք ձեզ հետ ունենք ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգ, որը մշակում է այդ հաղորդագրությունների հոսքը Ռուսաստանի ներսում, եւ այնտեղ չկա արտադրողականության որեւէ սահմանափակում: Մենք ունենք արագ վճարումների համակարգ, որը դառնում է երկրորդ այլընտրանքային կապուղի՝ բացի վճարման համար քարտեր օգտագործելուց»,- Սկորոբոգատովայի խոսքերն է մեջբերում Finmarket-ը: 22.03.2021 | 17:28 Պեսկովը չի բացառել Ռուսաստանը SWIFT-ից անջատելու հնարավորությունը Նրա փոխանցմամբ՝ վճարային ենթակառուցվածքի այս երեք հզոր հատվածները թույլ են տալիս ռուսական շուկային ապահովել ոչ միայն ծառայությունների անխափան աշխատանք, այլեւ քաղաքացիներին եւ բիզնեսին տրամադրում են ծառայություններ այլ խաղացողների, այդ թվում՝ միջազգային վճարային համակարգերի հետ մրցակցելու հնարավորությամբ:«Կարծում եմ, մենք պետք է շարունակենք մեր աշխատանքը հենց մեր վճարային համակարգերի եւ մեր ենթակառուցվածքային հարթակների զարգացման ուղղությամբ, բայց, միաժամանակ, ինչպես նշեցի, մեզ համար չափազանց կարեւոր է պահպանել մրցակցության պայմանները: Մենք ուզում ենք, որ ռուսաստանյան ընկերությունները զարգանան մրցակցության պայմաններում եւ հաջողության հասնեն՝ լինելով ամենալավը եւ չունենալով հատուկ արտոնություններ»,- ասել է Սկորոբոգատովան: 13.04.2021 | 16:05 Պեսկովը չի բացառում Ռուսաստանը Visa-ից եւ Mastercard-ից անջատելու հնարավորությունը Նա հիշեցրել է, որ 2014 թ.-ին պատժամիջոցների պատճառով վճարային շուկան Ռուսաստանում բախվեց «ծայրաստիճան ծանր եւ տհաճ իրավիճակների», որոշ բանկեր անջատվեցին միջազգային վճարային համակարգերից: Սա ստիպեց հնարավորինս շուտ ստեղծել Վճարային քարտերի ազգային համակարգը, ասել է ԿԲ նախագահի առաջին տեղակալը: Tweet Դիտում՝ 2335

Банк России не видит рисков отключения РФ от международных платежных систем, для них самих это будет невыгодно, заявила первый зампред ЦБ России Ольга Скоробогатова.«Если говорить о сегодняшней ситуации, то я считаю, что она достаточно спокойная. Мы не видим каких-либо рисков отключения от международных платежных систем. Я думаю, что международным платежным системам это самим крайне невыгодно.Наш паровоз стоит не только на запасном пути, он активно едет, то есть у нас есть с вами Национальная система платежных карт, которая прекрасно работает и закрывает вопросы карточных операций на территории России и имеет уже 13 стран, где карта «Мир» принимается. У нас есть с вами система передачи финансовых сообщений, которая тоже спокойно перерабатывает трафик финансовых сообщений внутри России, и там нет никаких ограничений производительности. У нас с вами есть система быстрых платежей, которая делает второй альтернативный канал, помимо использования карт для оплаты»,- приводит слова Скробогатовой Finmarket.ru. 22.03.2021 | 17:28 Песков не исключил возможность отключения России от SWIFT По ее словам, эти три мощных сегмента платежной инфраструктуры позволяют обеспечивать российский рынок не только бесперебойностью работы сервисов, но и услуг для граждан и бизнеса в конкуренции с другими игроками, включая международные платежные системы.«Я считаю, что нам нужно продолжить нашу работу именно по развитию наших платежных систем и наших инфраструктурных платформ, но при этом, как я отметила, для нас крайне важно сохранить условия конкуренции. Мы хотим, чтобы российские компании развивались в условиях конкуренции и завоевывали свое имя и свои успехи, именно будучи лучшими, а не имея какие-то особые преференции»,- заявила Скоробогатова. 13.04.2021 | 16:05 Песков допустил возможность отключения России от Visa и Mastercard Она напомнила, что в 2014 году из-за санкций платежный рынок в России столкнулся «с крайне сложной и неприятной ситуаций», некоторые банки были отключены от международных платежных систем. Это и вынудило создать Национальную систему платежных карт в максимально короткие сроки, отметила первый зампред ЦБ. Tweet Просмотры 2337