Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) ղեկավար Քրիստին Լագարդը ակնկալում է, որ ֆինանսական կարգավորիչը կկարողանա գործարկել թվային եվրոն մոտավորապես այս տասնամյակի կեսերին:ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք է նա հայտնել Bloomberg TV-ին տված հարցազրույցում։«Մենք պետք է համոզվենք, որ ճիշտ ենք դա անում, սա մեր պարտքն է եվրոպացիների առջեւ»,- ասել է Լագարդը: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ անհրաժեշտ է իրատես լինել: «Իմ կարծիքով, թվային եվրոյի գործարկման համար կպահանջվի եւս չորս տարի, գուցե, մի փոքր ավել»,- ասել է ԵԿԲ ղեկավարը:Դրա հետ մեկտեղ, ըստ նրա, կարգավորիչը մտադիր է հրապարակել թվային արժույթի հնարավոր գործարկման վերաբերյալ հանրային խորհրդակցության գործընթացի շրջանակում ստացված 8 հազ․ պատասխանների վերլուծությունը: Նյութերը կուղարկվեն Եվրոպական խորհրդարան, այնուհետեւ ԵԿԲ կառավարիչների խորհուրդ, որը մինչեւ այս տարվա կեսը կորոշի՝ շարունակել թվային արժույթի ներդրման փորձարկումը, թե ոչ: 26.03.2021 | 16:07 ԵՄ գագաթաժողովն աջակցում է թվային եվրոյի մշակման աշխատանքներին Բացի այդ, Լագարդը նկատել է, որ թվային եվրոյի ներդրման վերաբերյալ կոնկրետ որոշում կկայացվի այս գործընթացից վեց ամիս կամ մեկ տարի անց: «Սա տեխնիկական նախագիծ է, ինչպես նաեւ հիմնարար փոփոխություն»,- ասել է Լագարդը:Նա նաեւ նշել է, որ այս նախաձեռնությունը չպետք է հանգեցնի «գոյություն ունեցող համակարգի փլուզմանը, այլ պետք է միայն բարելավի այն»: Ներկայումս, նրա կարծիքով, տարբեր երկրների կենտրոնական բանկեր գտնվում են թվային արժույթների մշակման տարբեր փուլերում: Միաժամանակ, կանխիկ փողերի օգտագործումը կպահպանվի, հավաստիացրել է Լագարդը:Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս ԵՄ գագաթաժողովը հանդես եկավ եվրոյի միջազգային դերի ուժեղացման օգտին եւ հավանություն տվեց թվային եվրոյի ստեղծմանն ուղղված նախապատրաստական աշխատանքներին:«Գագաթաժողովը կոչ է արել ուժեղացնել եւ ստեղծել ավելի նորարարական ֆինանսական հատված, ավելի արդյունավետ եւ կայուն վճարային համակարգեր: Այս համատեքստում թվային եվրոյի հնարավոր գործարկման ուսումնասիրության շուրջ նախապատրաստական աշխատանքը պետք է շարունակվի»,- ասված էր փաստաթղթում: Tweet Դիտում՝ 2981

Глава Европейского центрального банка (ЕЦБ) Кристин Лагард рассчитывает, что финрегулятор сможет запустить цифровой евро примерно в середине текущего десятилетия. Как передает ТАСС, такое мнение она высказала в интервью Bloomberg TV.«Мы должны убедиться, что делаем это правильно - это наш долг перед европейцами»,- отметила Лагард. При этом она добавила, что необходимо оставаться реалистами. «На мой взгляд, запуск цифрового евро займет еще четыре года, может быть, чуть больше»,- уточнила глава ЕЦБ.Вместе с тем, по ее словам, регулятор намерен опубликовать анализ 8 тыс. ответов, полученных в рамках процесса публичных консультаций относительно потенциального запуска цифровой валюты. Материалы будут направлены в Европейский парламент, а затем в совет управляющих ЕЦБ, который примет решение к середине текущего года, продолжать ли эксперимент по внедрению цифровой валюты. 26.03.2021 | 16:07 Саммит ЕС выступил за подготовку к созданию цифрового евро Кроме этого, Лагард заметила, что конкретное решение о введении цифрового евро будет принято через полгода или год после этого. «Это технический проект, а также фундаментальное изменение»,- констатировала Лагард. Она также отметила, что подобная инициатива не должна привести к «слому существующей системы, а должна лишь улучшить ее». В настоящее время, по ее мнению, центральные банки различных стран находятся на разных этапах разработки цифровых валют. При этом использование наличных денег сохранится, заверила Лагард.Banks.am напоминает, что на днях Саммит ЕС выступил за усиление международной роли евро и поддержал подготовку к созданию цифрового евро.«Саммит призвал к усилению и созданию более инновационного финансового сектора, более эффективных и устойчивых платежных систем. В этом контексте должна продолжаться подготовительная работа по изучению возможности запуска цифрового евро»,- отмечалось в документе. Tweet Просмотры 2982