ԱՄՆ Կենտրոնական բանկի գործառույթներն իրականացնող Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) նախագահ Ջերոմ Փաուելը (Jerome Powell) հայտարարել է, որ ԿԲ-ն ակտիվորեն ուսումնասիրում է ամբողջությամբ թվային դոլար ստեղծելու հնարավորությունը, սակայն այդպիսի քայլը հնարավոր է միայն Կոնգրեսի լիակատար աջակցության դեպքում։Թվային դոլարը գործարկելու համար «մեզ անհրաժեշտ է Կոնգրեսի, նախագահի վարչակազմի եւ լայն հասարակության հավանությունը»,- ասել է Փաուելը:«Ամենակարեւորը՝ մենք չենք գնա այդ քայլին առանց Կոնգրեսի աջակցության, եւ կարծում եմ, կատարյալ սցենարը կլիներ համապատասխան օրենսդրության ընդունումը, որպեսզի այս նախագիծը կյանքի կոչելու համար ստիպված չլինենք ինքնուրույն մեկնաբանել գործող օրենքները»,- Փաուելի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։ 24.02.2021 | 15:11 Ջերոմ Փաուելը խոսել է էլեկտրոնային դոլարի հեռանկարների մասին Փաուելի ելույթը կայացել է Միջազգային հաշվարկների բանկի կողմից կազմակերպված եւ Կենտրոնական բանկերի համար թվային նորարարություններին նվիրված վիրտուալ միջոցառման ժամանակ:FRS-ի նախագահը կրկին անգամ ընդգծել է, որ ԱՄՆ Կենտրոնական բանկը գործընթացի սկզբնական փուլում է եւ ուսումնասիրում է, թե ինչպիսին կարող է լինել թվային դոլարը, ու մտադիր չէ խաթարել մասնավոր ֆինանսական հատվածի գործունեությունը:Բացի այդ, նա հասկացրել է, որ կարգավորիչի հետաքրքրությունը թվային արժույթով պայմանավորված չէ մասնավոր՝ բիթքոինի նման նախագծերի ժողովրդականության բարձրացմամբ: Մասնավոր կրիպտոարժույթների շատ կողմնակիցներ դրանք դիտարկում են որպես պետության կողմից առաջարկվող ակտիվների այլընտրանք, սակայն Փաուելը կարծում է, որ դրանք դեռ ի վիճակի չեն լուծել այդ խնդիրը: Tweet Դիտում՝ 8627

Председатель Федеральной резервной системы (ФРС) США, выполняющей функции Центрального банка страны, Джером Пауэлл (Jerome Powell) заявил, что ЦБ активно изучает возможность создания полностью цифрового доллара, однако такой шаг возможен лишь при полной поддержке Конгресса.Для запуска цифрового доллара «нам потребуется одобрение Конгресса, президентской администрации, а также широких слоев населения», сказал Пауэлл.«Самое главное, мы не пойдем на этот шаг без поддержки Конгресса, и я считаю, что идеальным сценарием было бы принятие соответствующего законодательства, чтобы нам не приходилось самостоятельно интерпретировать существующие законы для претворения этого проекта в жизнь»,- приводит слова Пауэлла агентство «Прайм». 24.02.2021 | 15:11 Джером Пауэлл рассказал о перспективах электронного доллара Выступление Пауэлла состоялось в рамках виртуального мероприятия, организованного Банком международных расчетов и посвященного цифровым инновациям для центральных банков. Председатель ФРС вновь подчеркнул, что Центральный банк США находится в самом начале процесса по исследованию того, каким может быть цифровой доллар, и не намеревается подрывать функционирование частного финансового сектора.Кроме того, он дал понять, что интерес регулятора к цифровой валюте не обусловлен возросшей популярностью частных проектов, таких как биткоин. Многие сторонники частных криптовалют рассматривают их как альтернативу активам, которые предлагает государство, однако Пауэлл считает, что пока они не способны выполнять данную задачу. Tweet Просмотры 8721