Bank of America․ «Բիթքոինի կեղտոտ փոքր գաղտնիքները»
Bank of America Global Research-ի վերլուծաբանները ներկայացրել են «Բիթքոինի կեղտոտ փոքր գաղտնիքները» (Bitcoin’s dirty little secrets) զեկույցը, որում գնահատել են կրիպտոարժույթի կարեւորությունը որպես ֆինանսական ակտիվ:
Փորձագետներն եկել են այն եզրահանգման, որ բիթքոինը «որպես խնայողության միջոց կամ վճարային մեխանիզմ պրակտիկ չէ», քանի որ դրա փոխարժեքը կապված չէ գնաճի հետ եւ ծայրաստիճան փոփոխական է, գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով CNBC-ն:
«Բիթքոիններ պահելու օգտին հիմնական փաստարկը ոչ թե դիվերսիֆիկացիան է, կայուն եկամտաբերությունը կամ գնաճից պաշտպանությունը, այլ պարզապես գնի բարձրացումն է՝ գործոն, որը կախված է այն հանգամանքից, որ բիթքոինի պահանջարկը գերազանցում է առաջարկը»,- կարծում է զեկույցի հեղինակներից Ֆրանչեսկո Բլանշը։
Վերլուծաբանը նշել է, որ այսօր բիթքոինների շուրջ 95%-ը վերահսկվում է դրամապանակների ընդամենը 2.4%-ի տերերի կողմից: Դա, նրա կարծիքով, կարող է խոչընդոտ դառնալ կրիպտոարժույթի զանգվածային ներդրման համար:
«Այն փաստը, որ բիթքոինների մեծ մասը գտնվում է այդքան քիչ քանակությամբ հաշիվների վրա, պրակտիկ չի դարձնում այն որպես վճարային մեխանիզմ կամ ներդրումային գործիք»,- պարզաբանել է Բլանշը:
Բիթքոինի լայն տարածմանը կարող է խանգարել նաեւ դրա հիմքում դրված մեխանիզմը։ Bank of America-ի վերլուծաբանի խոսքով՝ մայնինգի գործընթացի բարդության պատճառով, վճարային ցանցը ունակ է մեկ ժամում մշակել միայն մոտ 14 000 գործարք, մինչդեռ Visa-ի մոտ այդ ցուցանիշը կազմում է 236 մլն։
Բանկի վերլուծաբանները պատմել են նաեւ բիթքոինում ներդրումներ կատարելու բնապահպանական հետեւանքների մասին: Նրանց հաշվարկների համաձայն, մայնինգի մեծ էներգածախսատարության պատճառով $1 մլրդ-ի կրիպտոարժույթի ամեն մի գնումը համարժեք է 1,2 մլն ավտոմեքենայից ածխածնի տարեկան արտանետմանը:
Փորձագետների գնահատականով՝ ներկայումս մայնինգը եւ բիթքոիններով գործարքները տարեկան արտանետում են մոտ 60 մլն տոննա CO2: Ըստ զեկույցի՝ բիթքոինն այսօր  թողնում է նույնքան ածխածնի հետք, որքան ամբողջ Հունաստանը:

Bank of America։ «Маленькие грязные секреты биткоина»
Аналитики Bank of America Global Research представили доклад «Маленькие грязные секреты биткоина» (Bitcoin’s dirty little secrets), в котором оценили ценность криптовалюты в качестве финансового актива.
Эксперты пришли к выводу, что биткоин «непрактичен как средство сбережения или платежный механизм», поскольку его курс не привязан к инфляции и крайне волатилен, пишет российское издание журнала Forbes cо ссылкой на CNBC.
«Главным аргументом в пользу хранения биткоинов является не диверсификация, стабильная доходность или защита от инфляции, а скорее чистое повышение цен - фактор, который зависит от того, что спрос на биткоин опережает предложение»,- считает один из авторов доклада Франческо Бланш.
Аналитик отметил, что сегодня около 95% биткоинов контролируются владельцами всего 2,4% кошельков. Это, по его мнению, может стать препятствием для массового внедрения криптовалюты.
«Тот факт, что большая часть биткоинов находится на таком небольшом количестве счетов, делает этот инструмент непрактичным в качестве платежного механизма или инвестиционного инструмента»,- пояснил Бланш.
Получить широкое распространение биткоину может помешать и механизм, который лежит в его основе. По словам аналитика Bank of America, из-за сложности процесса майнинга платежная сеть способна обрабатывать лишь около 14000 транзакций в час - против 236 млн транзакций, которые ежечасно обрабатывает Visa.
Аналитики Bank of America также рассказали об экологических последствиях инвестиций в биткоины. По их подсчетам, из-за высокой энергозатратности майнинга каждая покупка криптовалюты на $1 млрд эквивалентна годовым выбросам углерода от 1,2 млн автомобилей.
В настоящий момент майнинг и операции с биткоинами, по оценке экспертов, ежегодно выделяют около 60 млн тонн CO2. Уже сейчас, говорится в докладе, биткоин оставляет такой же углеродный след, как целая Греция.