SpaceX տիեզերական ընկերության հիմնադիր եւ Tesla-ի գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը խոստացել է պարգեւատրել ածխաթթու գազի կառավարման ամենաարդյունավետ մեթոդը մշակողներին: «Ես $100 միլիոն եմ նվիրաբերում որպես մրցանակ՝ ածխաթթու գազը որսալու լավագույն տեխնոլոգիայի համար»,- գրել է նա Twitter-ի իր էջում՝ հավելելով, որ մրցույթի մանրամասն պայմանները կհրապարակի հաջորդ շաբաթ:«Խոսքը գնում է ածխաթթու գազի արդյունաբերական եւ էներգետիկ աղբյուրներից տարանջատման եւ երկար ժամանակ մթնոլորտից մեկուսացման տեխնոլոգիայի մասին: Ենթադրվում է, որ նմանատիպ մեթոդը կարող է օգնել գլոբալ տաքացման եւ շրջակա միջավայրի աղտոտման դեմ պայքարում»,- գրում է Rusbase: 10.01.2021 | 13:10 Մասկը կվաճառի իր ողջ ունեցվածքը՝ Մարսը բնակեցնելու համար Ավելի վաղ Մասկը հայտարարել էր, որ որոշել է վաճառել իր ամբողջ ունեցվածքը՝ Մարսը բնակեցնելու համար: Նա նախատեսում է 2050թ․ Մարս ուղարկել 1 մլն մարդ եւ հիմնել 1000 աստղաթիռներից բաղկացած նավատորմ՝ նրանց այնտեղ տեղափոխելու համար։ Նրանց համար, ովքեր չեն կարողանա իրենց դա թույլ տալ, գործարարը խոստացել է տրամադրել վարկեր, ինչպես նաեւ աշխատատեղեր Կարմիր մոլորակի վրա: Tweet Դիտում՝ 6761

Основатель космической компании SpaceX и генеральный директор Tesla Илон Маск пообещал наградить разработчиков самого эффективного метода улавливания углекислого газа. «Я жертвую $100 млн в качестве приза за лучшую технологию по улавливанию углекислого газа»,- заявил Маск на своей странице в Twitter, добавив, что подробные условия конкурса он выложит на следующей неделе.«Речь идет о технологии отделения углекислого газа от промышленных и энергетических источников и его изоляции от атмосферы на длительное время. Считается, что подобный метод может помочь в борьбе с глобальным потеплением и загрязнением окружающей среды»,- пишет Rusbase. 10.01.2021 | 13:10 Маск продаст все имущество ради заселения Марса Ранее Маск заявлял, что решил распродать все имущество ради колонизации Марса. К 2050 году он планирует отправить на Марс 1 млн человек и построить флот из 1000 звездолетов, чтобы переправить их туда. Для тех, кто не сможет себе позволить совершить перелет на Марс, бизнесмен заявил о готовности предоставлять ссуды, а также рабочие места на Красной планете. Tweet Просмотры 6742