SpaceX տիեզերական ընկերության հիմնադիր եւ Tesla-ի գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը, ով հունվարի 7-ին դարձավ աշխարհի ամենահարուստ մարդը, որոշել է վաճառել իր ամբողջ ունեցվածքը՝ Մարսը բնակեցնելու համար:Այս մասին հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Business Insider-ը։Ինչպես հայտարարել է Մասկը, Մարսի վրա իր կողմից նախատեսվող քաղաքի կառուցումը զգալի ներդրումներ կպահանջի: Նրա խոսքով, դա այն պատճառներից մեկն է, որը կարող է ստիպել իրեն բաժանվել իր ունեցվածքից: Մեկ այլ պատճառ էլ՝ աշխարհին ցույց տալն է, թե որքան վճռական է նա Մարսը բնակեցնելու հարցում:«Փաստորեն, ընկերությունների բաժնետոմսերից բացի, ես գործնականում ոչ մի դրամական արժեք ներկայացնող սեփականություն չեմ ունենա: Երբ աշխատավայրում գործերը լարված են ընթանում, ինձ դուր է գալիս քնել անմիջապես գործարանում կամ գրասենյակում: Եվ, բնականաբար, ինձ ինչ-որ տուն պետք կգա, որտեղ կապրեն երեխաներս։ Բայց ես կարող եմ պարզապես վարձել այն»,- նշել է գործարարը: 17.12.2020 | 10:31 Աշխարհի մեծահարուստներն այս տարի հարստացել են մոտ $2 տրիլիոնով Այն բանից հետո, երբ Մասկը առաջ անցավ Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսից աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում, նա փոխեց Twitter-ի էջում իր ամրագրած գրառումը: Այնտեղ նա տեղադրեց 2018թ․ արած գրառումը, որում խոստանում էր իր կարողության կեսը հատկացնել Մարսի վրա քաղաքի կառուցմանը:Ավելի վաղ Մասկը ասում էր, որ նախատեսում է 2050թ․ Մարս ուղարկել 1 մլն մարդ եւ հիմնել 1000 աստղաթիռներից բաղկացած նավատորմ՝ նրանց այնտեղ տեղափոխելու համար։ Նրանց համար, ովքեր չեն կարողանա իրենց դա թույլ տալ, Մասկը խոստացել է տրամադրել վարկեր, ինչպես նաեւ աշխատատեղեր Կարմիր մոլորակի վրա։ Հունվարի 7-ին կայացած աճուրդում Tesla-ի բաժնետոմսերի աճի շնորհիվ Մասկը դարձավ աշխարհի ամենահարուստ մարդը: Այդ պահին գործարարի կարողությունը գնահատվում էր մոտ $188,5 մլրդ։ Ներկայումս այն գերազանցել է $200 միլիարդը: Դեռեւս 2020-ի սկզբին Մասկի կարողությունը գնահատվում էր մոտ $27 մլրդ․ գործարարն այն ժամանակ հազիվ էր ընդգրկվել աշխարհի 50 ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում։ Սակայն Tesla-ի բաժնետոմսերի սրընթաց աճը, որը տարվա ընթացքում կազմեց 743%, հանգեցրեց նրա կարողության արագընթաց աճին։ Tweet Դիտում՝ 7200

Маск продаст все имущество ради заселения Марса
Основатель космической компании SpaceX и генеральный директор Tesla Илон Маск, ставший 7 января богатейшим человеком в мире, решил распродать все имущество ради колонизации Марса.
Об этом сообщает RBC co ссылкой на Business Insider.
Как заявил бизнесмен, запланированное им строительство города на Марсе потребует значительных вложений. По его словам, это одна из причин, которые могут вынудить его расстаться со своим имуществом. Другой причиной, как отметил Маск, является желание продемонстрировать миру, насколько решительно он настроен, когда речь идет о колонизации Марса.
«Фактически, у меня практически не останется собственности, имеющей денежную ценность, кроме акций компаний. Если на работе дела идут напряженно, мне нравится просто спать на фабрике или в офисе. И, очевидно, нужно какое-то жилье, если там будут мои дети. Но я могу его просто снимать или еще что-нибудь»,- отметил бизнесмен.
После того как Маск обогнал основателя Amazon Джеффа Безоса в списке самых богатых людей мира, он изменил на своей странице в Twitter закрепленный пост. Туда он поместил свою запись, датированную 2018-м годом, в которой пообещал выделить половину своего состояния на строительство города на Марсе.
Маск ранее говорил, что к 2050 году планирует отправить на Марс 1 млн человек и построить флот из 1000 звездолетов, чтобы переправить их туда. Для тех, кто не сможет себе позволить совершить перелет на Марс, Маск заявил о готовности предоставлять ссуды, а также рабочие места на Красной планете.
Стать самым богатым человеком мира Маску позволил рост акций компании Tesla на торгах 7 января. На тот момент состояние бизнесмена оценивалось примерно в $188,5 млрд. Сейчас оно превысило $200 млрд. Еще в начале 2020 года состояние Маска оценивалось примерно $27 млрд - бизнесмен едва входил в топ-50 богатейших людей. Однако стремительный рост акций Tesla, которые в течение года выросли на 743%, привел к резкому росту его состояния.