ԵՄ գագաթաժողովն աջակցում է թվային եվրոյի մշակման աշխատանքներին
ԵՄ գագաթաժողովը հանդես է եկել եվրոյի միջազգային դերի ուժեղացման օգտին եւ հավանություն է տվել թվային եվրոյի ստեղծմանն ուղղված նախապատրաստական աշխատանքներին:
Այս մասին ասված է եվրոյի գոտու զարգացման հարցերով մարտի 25-ին Բրյուսելում տարածված ԵՄ գագաթաժողովի եզրափակիչ հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Գագաթաժողովը կոչ է արել ուժեղացնել եւ ստեղծել ավելի նորարարական ֆինանսական հատված, ավելի արդյունավետ եւ կայուն վճարային համակարգեր: Այս համատեքստում թվային եվրոյի հնարավոր գործարկման ուսումնասիրության շուրջ նախապատրաստական աշխատանքը պետք է շարունակվի»,- ասված է փաստաթղթում:
«Մենք աջակցում ենք եվրոյի միջազգային դերի ամրապնդմանը, որը կբարձրացնի ԵՄ ռազմավարական ինքնավարությունը տնտեսական եւ ֆինանսական հարցերում՝ միաժամանակ պահպանելով բաց տնտեսությունը, նպաստելով համաշխարհային ֆինանսական կայունությանը եւ աջակցելով եվրոպական բիզնեսին եւ քաղաքացիներին»,- նշված է փաստաթղթում:
Ընդգծվում է նաեւ, որ Եվրամիությունը մտադիր է «ամեն կերպ զարգացնել եւ ուժեղացնել եվրոյով արտահայտված ֆինանսական շուկաները»՝ բարձրացնելով սեփական ֆինանսական կայունությունը:
ԵՄ պետությունների ղեկավարները հատուկ շեշտել են, որ այդ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար ԵՄ-ին անհրաժեշտ է արագ եւ արդյունավետ վերականգնում համավարակից հետո, կանաչ տնտեսության եւ կանաչ ֆինանսական հատվածի զարգացում, այսինքն՝ համակարգ, որն ուղղված է եվրոպական ամբողջ տնտեսության վերակառուցման ֆինանսավորմանը՝ այսպես կոչված, կանաչ տեխնոլոգիաների հիման վրա:

Саммит ЕС выступил за подготовку к созданию цифрового евро
Саммит ЕС выступил за усиление международной роли евро и поддержал подготовку к созданию цифрового евро.
Об этом говорится в распространенном в четверг в Брюсселе итоговом заявлении саммита ЕС по вопросам развития зоны евро, cообщает ТАСС.
«Саммит призвал к усилению и созданию более инновационного финансового сектора, более эффективных и устойчивых платежных систем. В этом контексте должна продолжаться подготовительная работа по изучению возможности запуска цифрового евро»,- говорится в документе.
«Мы поддерживаем укрепление международной роли евро, которая позволит повысить стратегическую автономию ЕС в экономических и финансовых вопросах, сохраняя при этом открытую экономику, способствуя мировой финансовой стабильности и поддерживая европейский бизнес и граждан»,- сказано в документе.
В нем подчеркивается, что Евросоюз намерен «всемерно развивать и укреплять деноминированные в евро финансовые рынки», повышая собственную финансовую устойчивость.
Лидеры государств Евросоюза сделали особый акцент, что для реализации этих планов Евросоюзу необходимо быстрое и эффективное восстановление после пандемии, развития зеленой экономики и зеленого финансового сектора - то есть системы, нацеленной на финансирование перестройки всей европейской экономики на базе так называемых зеленых технологий.