Համաշխարհային տնտեսությունը վերականգնվում է ավելի արագ, քան սպասվում էր, սակայն լուրջ ռիսկեր, ինչպիսիք են կորոնավիրուսի նոր շտամների տարածումը, դեռ մնում են, ասել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավարի առաջին տեղակալ Ջեֆրի Օկամոտոն: «Հունվարին մենք կանխատեսում էինք, որ 2021 թվականին համաշխարհային տնտեսությունը կաճի 5,5%-ով: Սակայն կան ավելի արագ վերականգնման հեռանկարներ՝ շնորհիվ լրացուցիչ բյուջետային խթանման, հատկապես ԱՄՆ-ում, եւ զանգվածային պատվաստումների հեռանկարների»,- Օկամոտոյի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն:Միաժամանակ նա նշել է, որ գլոբալ տնտեսության վերականգնումը «ոչ լրիվ էր ու անհավասար»: «Չնայած 2020-ի երկրորդ կեսին սպասվածից արագ վերականգնմանը, շատ երկրներում ՀՆԱ-ն էապես ցածր է մնում նախաճգնաժամային ցուցանիշներից»,- պարզաբանել է Օկամոտոն:Այսպես, եթե Չինաստանն արդեն «մեծամասամբ ավարտել է իր վերականգնումը, վերադառնալով աճի նախաճգնաժամային մակարդակներին, առաջ անցնելով բոլոր խոշոր տնտեսություններից», ապա այդ երկրի սահմաններից դուրս «կան մտահոգիչ նշաններ, որ զարգացած եւ զարգացող տնտեսությունների միջեւ խզումն ընդլայնվում է»,- ասել է նա: 18.03.2021 | 14:33 Fitch-ը բարելավել է համաշխարհային տնտեսության աճի կանխատեսումը ԱՄՀ կանխատեսմամբ՝ ձեւավորվող շուկայական տնտեսությամբ եւ զարգացող երկրներում, բացառությամբ Չինաստանի, մեկ շնչի հաշվով եկամտի ընդհանուր մակարդակը 2020 եւ 2020թթ․ միջեւ ընկած ժամանակահատվածում 22%-ով ցածր կլինի, քան եթե համավարակը չլիներ: «Դա կհանգեցնի նրան, որ համավարակի բռնկման սկզբից գրեթե 90 մլն մարդ կհայտնվի աղքատության շեմից ցածր վիճակում»,- հայտարարել է Օկամոտոն:Նրա խոսքով ՝ «տնտեսության վերականգնման հարցում անորոշությունը չափազանց մեծ է»: Հայտնի չէ, թե որքան կտեւի ճգնաժամն առողջապահության ոլորտում, իսկ հասանելիությունը պատվաստանյութերին նախկինի պես մնում է խիստ անհավասար եւ՛ զարգացած, եւ՛ զարգացող երկրներում, նշել է ԱՄՀ-ի ղեկավարի առաջին տեղակալը:«Ցածր եկամտով երկրները կարող են չտեսնել զանգվածային պատվաստումներ մինչեւ 2022 թվականը, հենց սա է խնդիրը. այս համավարակը կավարտվի միայն այն ժամանակ, երբ այն ավարտվի բոլորի համար։ Մեկ այլ ռիսկ է հանդիսանում կորոնավիրուսի նոր շտամների տարածումը, որոնք սպառնում են նվազեցնել առկա պատվաստանյութերի արդյունավետությունը եւ խաթարել կամ դանդաղեցնել վերականգնման գործընթացը»,- ընդգծել է Օկամոտոն: Tweet Դիտում՝ 2633

Мировая экономика восстанавливается быстрее, чем ожидалось, однако серьезные риски, такие как распространение новых штаммов коронавируса, еще остаются, заявил первый заместитель главы Международного валютного фонда (МВФ) Джеффри Окамото.«В январе мы прогнозировали рост мировой экономики в 2021 году на уровне 5,5%. Однако появляются перспективы более быстрого восстановления благодаря дополнительному бюджетному стимулированию, особенно в США, и перспективам более масштабной вакцинации»,- приводит слова Окамото RBC.В то же время он отметил, что восстановление глобальной экономики было «неполным и неравномерным». «Оно неполное в связи с тем, что, несмотря на более быстрое, чем ожидалось, восстановление во второй половине 2020 года, ВВП в большинстве стран остается существенно ниже докризисных показателей»,- пояснил Окамото.Так, если Китай уже «в значительной степени завершил свое восстановление, вернувшись к докризисным уровням роста, опережая все крупные экономики», то за его пределами «есть тревожные признаки того, что разрыв между развитыми и развивающимися экономиками растет»,- сказал он. 18.03.2021 | 14:33 Fitch повысило прогноз по росту мирового ВВП По прогнозу МВФ, совокупный доход на душу населения в странах с формирующейся рыночной экономикой и в развивающихся странах, за исключением Китая, в период между 2020 и 2022 годом будет на 22% ниже, чем если бы пандемии не было. «Это приведет к тому, что с начала пандемии за чертой бедности окажутся почти 90 млн человек»,- заявил Окамото.По его словам, «неопределенность в отношении экономического восстановления исключительно велика». Неизвестно, насколько затянется кризис в сфере здравоохранения, а доступ к вакцинам по-прежнему весьма неравномерен как в развитых, так и в развивающихся странах, отметил первый замглавы МВФ.«Страны с низким уровнем дохода могут не увидеть масштабной вакцинации до 2022 года, это и есть проблема: эта пандемия закончится на самом деле только тогда, когда она закончится для всех․ Другой риск - распространение новых штаммов коронавируса, которые угрожают снизить эффективность существующих вакцин и подорвать или замедлить процесс восстановления»,- подчеркнул Окамото . Tweet Просмотры 2618