Fitch-ը բարելավել է համաշխարհային տնտեսության աճի կանխատեսումը
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը 2021թ. համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը բարելավել է մինչեւ 6,1%՝ դեկտեմբերին սպասվող 5,3%-ի դիմաց, ասված է գործակալության զեկույցում:
Ինչպես հաղորդում է Prime-ը, Fitch-ի գնահատականների համաձայն՝ 2020թ․ համաշխարհային տնտեսությունը նվազել է 3,4%-ով, չնայած որ գործակալությունն ակնկալում էր 3,7%-ոց անկում: Fitch-ը ակնկալում է, որ համաշխարհային ՀՆԱ-ն 2021-ին բարձր կլինի 2,5%-ով`համեմատած 2019-ի հետ, նախքան կորոնավիրուսի համավարակը:
«Համաշխարհային տնտեսական աճի հեռանկարը բարելավվում է, քանի որ բյուջետային աջակցությունը կտրուկ բարձրանում է, տնտեսությունը հարմարվում է սոցիալական հեռավորությանը, իսկ պատվաստումները թափ են հավագում»,- ասված է զեկույցում:
Fitch-ը կանխատեսում է, որ ԱՄՆ ՀՆԱ-ի աճը 2021-ին կկազմի 6,2% (վերանայվել է 4,5%-ից), Չինաստանինը`8,4%` նախկինում սպասվող 8%-ի դիմաց: Եվրագոտու տնտեսությունը կաճի 4,7%-ով, ինչպես սպասվում էր նախկինում: Զարգացող երկրներում, բացառությամբ Չինաստանի, կանխատեսվում է 6% աճ՝ 5%-ի փոխարեն, որը նախկինում կանխատեսել էր գործակալությունը:
Fitch-ը պարզաբանում է, որ համաշխարհային տնտեսության հեռանկարի վերանայման հիմնական գործոնը՝ վերջերս ԱՄՆ-ում ընդունված ֆինանսական խթանիչ փաթեթն է, որը գերազանցեց սպասելիքները: «Դրա $1,9 տրլն ծավալը համաշխարհային ՀՆԱ-ի 2,5%-ից ավելին է»,- ընդգծում է գործակալությունը:
Fitch-ը նշում է, որ կորոնավիրուսի պատվաստանյութի ներդնումը նոր թափ է հավաքում, հատկապես՝ Մեծ Բրիտանիայում եւ ԱՄՆ-ում: «Եվրագոտին ավելի դանդաղ մեկնարկեց, սակայն ծրագիրը պետք է արագանա 2021-ի երկրորդ եռամսյակում»,- ասված է զեկույցում:

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings улучшило прогноз по росту мирового ВВП в 2021 году до 6,1% с 5,3%, ожидавшихся в декабре, говорится в докладе агентства.Как сообщает «Прайм», по оценкам Fitch, в 2020 году мировая экономика снизилась на 3,4%, хотя агентство ожидало снижения на 3,7%. Fitch ожидает, что в 2021 году мировой ВВП будет на 2,5% выше по сравнению с 2019 годом, предшествующим пандемии коронавируса.«Перспективы роста мировой экономики улучшаются, поскольку бюджетная поддержка резко усиливается, экономика адаптируется к социальному дистанцированию, а внедрение вакцинации набирает обороты»,- говорится в докладе.Fitch прогнозирует рост ВВП США на уровне 6,2% в 2021 году (пересмотрен с 4,5%), Китая - на уровне 8,4% против ранее ожидавшихся 8%. Экономика еврозоны вырастет на 4,7%, как и ожидалось ранее. Рост в развивающихся странах без учета Китая прогнозируется на уровне 6% по сравнению с 5%, которые прогнозировало агентство ранее. 16.03.2021 | 09:29 Goldman Sachs дал слишком оптимистичный прогноз относительно роста экономики США Основным фактором пересмотра прогноза по мировой экономике, как поясняет Fitch, является недавно принятый в США пакет финансовых стимулов, намного превышающий ожидания. «Его объем в 1,9 триллиона долларов составляет более 2,5% мирового ВВП»,- пишет агентство.Fitch отмечает, что внедрение вакцины от коронавируса набирает обороты, особенно в Великобритании и США. «Еврозона стартовала медленнее, но программа должна ускориться во втором квартале 2021 года»,- сказано в докладе. Tweet Просмотры 6048