Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աշխատանքից ազատել է երկրի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Նաջի Աղբալին եւ այս պաշտոնում նշանակել Շահապ Քավջիօղլուն այն բանից հետո, երբ կարգավորիչը մարտի 18-ին բարձրացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 17-ից մինչեւ 19%:Ինչպես հաղորդում է տնտեսական նորությունների Prime գործակալությունը, Քավջիօղլուի նշանակման մասին նախագահի հրամանագիրը հրապարակվել է Resmi Gazete պաշտոնական պարբերականում մարտի 20-ին: 16.02.2021 | 17:57 Թուրքական տնտեսական ճգնաժամի երեք փուլերը Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին անգամ 20 ամսվա ընթացքում չորրորդ մարդն է նշանակվում Կենտրոնական բանկի ղեկավարի պաշտոնում:Քավջիօղլուն ծնվել է 1967թ., Ստամբուլի Մարմարա համալսարանում պաշտպանել է դոկտորական դիսերտացիա բանկային գործունեության եւ ապահովագրության ոլորտում, աշխատել է բանկային կառույցներում տարբեր պաշտոններում: 07.11.2020 | 13:03 Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի նախագահն ազատվել է պաշտոնից Մինչ այդ Էրդողանը փոխարինել էր երկրի Կենտրոնական բանկի ղեկավարին 2020-ի նոյեմբերին այն բանից հետո, երբ նախորդ երկու ամիսների ընթացքում թուրքական լիրան արժեզրկվեց 7,45-ից մինչեւ 8,59՝ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց: Tweet Դիտում՝ 7878

Президент Турции Тайип Реджеп Эрдоган отправил в отставку главу Центрального банка cтраны Наджи Агбала и назначил на эту должность Шахапа Кавджиоглу после того, как регулятор 18 марта повысил учетную ставку с 17-и до 19%.Как сообщает агентство экономических новостей «Прайм», указ президента о назначении Кавджиоглу опубликован 20 марта в официальном издании Resmi Gazete. 16.02.2021 | 17:57 Три этапа экономического кризиса в Турции Впервые в истории Турции в течение 20-и месяцев на должность главы Центрального банка назначен уже четвертый человек.Кавджиоглу родился в 1967 году, защитил докторскую диссертацию по банковскому делу и страхованию в университете Мармара в Стамбуле, работал в банковских структурах на различных должностях. 07.11.2020 | 13:03 Глава Центробанка Турции отправлен в отставку До этого Эрдоган заменял главу Центробанка страны в ноябре 2020 года, после того как турецкая лира за предыдущие два месяца обесценилась с 7,45 до 8,59 за доллар США. Tweet Просмотры 7893