Էլվիրա Նաբիուլինան՝ թվային ռուբլու հիմնական հատկությունների մասին
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան հայտարարել է, որ թվային ռուբլու հիմնական հատկությունն այն է, որ այն երաշխավորված է Կենտրոնական բանկի կողմից եւ այս առումով կպահպանվի՝ անկախ նրանից, թե որ բանկում է սպասարկվում հաճախորդը:
Նրա խոսքով՝ կա նաեւ հավելյալ դրական կողմ քաղաքացիների համար. կարեւոր չէ, թե ինչ է կատարվում ֆինանսական հաստատության հետ, ձեր գումարները միշտ պահպանված կլինեն: Սա Կենտրոնական բանկի ուղղակի պարտավորությունն է եւ Ավանդների երաշխավորման գործակալության կողմից լրացուցիչ ապահովագրության կարիք չկա:
«Եթե դիտարկենք տեխնոլոգիական կողմը, ապա այս հարցի շուրջ մենք այսօր աշխատում ենք: Մեր կարծիքով, թվային ռուբլին պահպանելու հնարավորությունը, օրինակ՝ կրիչի կորստի դեպքում, կարող է դառնալ թվային ռուբլու առանցքային առավելությունը: Նման համակարգ ստեղծելու հնարավորություն կա, քանի որ յուրաքանչյուր թվային ռուբլի կունենա իր եզակի համարը, ինչը թույլ կտա վերականգնել այն՝ կրիչը կորցնելու դեպքում: Բայց կարեւոր է տեսնել, թե ինչպես է այդ դեպքում հնարավոր խուսափել խարդախ սխեմաներից: Մենք հիմա աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավարը:
Նաբիուլինան նշել է, որ իրենք բավականին մեծ արձագանք են ստացել թվային ռուբլու վերաբերյալ զեկույցին եւ շարունակում են քննարկել այն, պատրաստում հայեցակարգ, որը կներկայացվի առաջիկայում:
«Մասնակիցները հիմնականում ընտրեցին D մոդելը՝ երկաստիճան համակարգ, որում ներգրավված կլինեն ֆինանսական միջնորդներ: Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել, որ մենք չենք ենթադրում, թե փողի զանգվածի կառուցվածքում ինչ-որ արագ փոփոխություն տեղի կունենա: Մենք դեռ պետք է նախատիպ ստեղծենք եւ փորձարկենք այն՝ նախքան թվային ռուբլու լայն կիրառումը: Մենք պետք է տեխնոլոգիապես մշակենք այս ամբողջ համակարգը՝ տեղեկատվական անվտանգության, կիբեր ռիսկերին դիմակայելու տեսանկյունից եւ ներդնենք այն արդեն հասուն տեսքով»,- ասել է ԿԲ ղեկավարը:
թեմաներից մեկը կլինի միջնորդավճարների հարցը. «Խոսքը գնում է ոչ այնքան մեկ ձեւից մյուսին փոխանցելու դեպքում միջնորդավճարների մասին, չնայած դա հնարավոր է: Եթե դուք հիմա գումար եք հանում ձեր հաշվից մեկ բանկում մյուս բանկի բանկոմատի միջոցով, այսինքն` անկանխիկ ձեւից դարձնում եք կանխիկ, ապա կարող է առաջանալ միջնորդավճար: Միջոցները մեկ վարկային կազմակերպությունից մյուսին փոխանցելու դեպքում եւս կարող են առաջանալ միջնորդավճարներ»:
Այնուամենայնիվ, Նաբիուլինան ընդգծել է, որ միջնորդավճարների մասով որոշում դեռեւս չի ընդունվել:
«Մեկ բանկի ներսում միջնորդավճարներ չպետք է լինեն, ինչպես եւ դրանք չպետք է լինեն թվային ռուբլով C2C փոխանցումների ժամանակ: C2B վճարների առումով միջնորդավճարները կարելի է քննարկել. ի՞նչ լրացուցիչ ծախսեր կարող են առաջանալ թվային ռուբլիներ փոխանցելիս, այստեղ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ինչպես բանկերի, այնպես էլ վճարային համակարգի քաղաքականությունը: Ամեն դեպքում, դրանք ավելի ցածր կլինեն, քան եղածները եւ կնվազեցնեն քաղաքացիների եւ բիզնեսի ծախսերը»,- ընդգծել է Էլվիրա Նաբիուլինան :

Эльвира Набиуллина рассказала о ключевых свойствах цифрового рубля
Глава Центрального банка Рооссии Эльвира Набиуллина заявила, что ключевым свойством цифрового рубля является то, что он гарантирован Центральным банком и в этом смысле будет сохранен вне зависимости от того, в каком банке обслуживается клиент.
По ее словам, есть дополнительный плюс для граждан: не важно, что происходит с финансовым институтом, ваши деньги сохранны. Это прямое обязательство ЦБ и не нуждается в дополнительном страховании со стороны Агентства по страхованию вкладов.
«Если говорить о технологической стороне, то над этим вопросом мы сейчас работаем. Поскольку, на наш взгляд, именно возможность сохранить цифровой рубль, например, при потере носителя, может стать ключевым преимуществом цифрового рубля. Возможность создать такую систему есть, поскольку у каждого цифрового рубля будет свой уникальный номер, который позволит восстановить его при потере гаджета. Но важно посмотреть, как в этом случае избежать мошеннических схем. Мы сейчас над этим работаем»,- сказала глава ЦБ России в интервью «Известиям».
Она отметила, что получают достаточно большой отклик на их доклад по цифровому рублю, продолжают его обсуждать и уже готовят концепцию, которая будет представлена в ближайшее время.
«В основном участники выбрали модель D, двухуровневую систему с привлечением финансовых посредников. Еще раз хотела бы подчеркнуть, что мы не предполагаем, что произойдет какое-то быстрое изменение структуры денежной массы. Мы еще должны будем создать прототип и протестировать его, прежде чем цифровой рубль будет широко применяться. Мы должны всю эту систему технологически проработать с точки зрения информационной безопасности, устойчивости к киберрискам и ее внедрять уже в зрелом виде»,- сказала глава ЦБ.
Она отметила, что еще одной темой обсуждения является вопрос комиссии. «Речь идет не столько о комиссии при переводе из одной формы в другую, хотя это возможно. Если вы снимаете сейчас деньги со своего счета в одном банке через банкомат другого банка, то есть переводите из безналичной формы в наличную, то может возникать комиссия. При переводе средств из одной кредитной организации в другую тоже могут возникать комиссии».
Тем не менее, Набиуллина подчеркнула, что решение о комиссиях пока еще не принято.
«Внутри одного банка их быть не должно, как не должно быть и комиссий при C2C-переводах в цифровом рубле. В платежах С2В комиссии можно обсуждать: какие дополнительные траты могут возникать при переводах цифровых рублей, тут нужно учитывать политику и банков, и платежной системы. В любом случае они будут ниже существующих сейчас и будут снижать издержки граждан и бизнеса»,- подчеркнула Эльвира Набиуллина.