«Ավրորա»-ն փոխում է ռազմավարությունն Արցախի օգնության ծրագրում
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է Արցախի օգնության ծրագրի հիմնովին նոր փուլ. այսուհետ այն կաջակցի այնպիսի նախագծերի, որոնք օժանդակում են եւ խթանում սոցիալական երկարաժամկետ զարգացումը տարածաշրջանում:
Պատերազմից հետո «Ավրորայի» կողմից մեկնարկած ծրագիրն #AraratChallenge նախաձեռնության միջոցով մարդասիրական անհապաղ օգնություն էր տրամադրում արցախցիներին: Բացի այդ, «Ավրորայի» համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը 1 մլն ԱՄՆ դոլար նվիրաբերեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ Արցախի օգնության ծրագրերի համար:
Այս նոր փուլով անցում է կատարվում կայունությանն ուղղված ծրագրերին, որոնք կապահովեն երկարաժամկետ ազդեցություն եւ կընդգրկեն ֆինանսավորման նախագծեր, որոնք աջակցում են  փոքր ձեռներեցությանը, ենթակառուցվածքների վերականգնմանը եւ կխթանեն տնտեսությունը: Միեւնույն ժամանակ նախաձեռնությունը հավատարիմ է մնում իր հանձնառությանը՝ պահպանելու եւ առաջ մղելու հայկական ժառանգությունը տարածաշրջանում: Այն նաեւ կշարունակի աջակցել նախագծերի, որոնք անմիջական օգնություն են տրամադրում Արցախի անապահով համայնքներին:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հրադադարի հաստատումից հետո «Ավրորան» կարեւոր դերակատարում ունեցավ՝ անհապաղ օգնություն տրամադրելով մարդասիրական լուրջ ճգնաժամի առաջ կանգնած արցախահայությանը: Այսօր տեղում անհրաժեշտ են ռազմավարական լուծումներ, եւ մենք ուրախ ենք լինել առաջիններից մեկը, որն օրակարգ է վերադարձնում երկարատեւ սոցիալական զարգացումն ու աջակցում նախագծերին, որոնք նպաստում են դրան»,- ասաց «Ավրորայի» Արցախի ծրագրի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը:
Լինելով տարածաշրջանում մարդասիրական ոլորտի հիմնական առաջատարներից՝ «Ավրորան» նախատեսում է համախմբել նախաձեռնության գործընկերներին՝ կիսվելու լավագույն փորձով ապրիլին կազմակերպվող համաժողովին, ինչպես նաեւ ներգրավել փորձագետների հայկական սփյուռքից եւ նպաստել մարդասիրական հարթակի զարգացմանը:
Արցախի մարդասիրական ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն ընդհանուր 581.740 ԱՄՆ դոլար (300.660.500 դրամ) է հատկացրել՝ աջակցելով 57 տեղական եւ միջազգային նախագծի:

Новый стратегический курс программы «Авроры» для Арцаха
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о фундаментальном обновлении своей программы помощи Арцаху, которая отныне будет сосредоточена на поддержке проектов, способствующих обеспечению долгосрочного социального развития региона.
Ранее созданная «Авророй» после войны программа оказывала срочную гуманитарную помощь населению Арцаха на базе краудфандинговой инициативы #AraratChallenge. Кроме того, соучредители «Авроры» Нубар Афеян, Вартан Грегорян и Рубен Варданян пожертвовали от имени «Авроры» 1 миллион долларов организации Hayastan All Armenian Fund для программ помощи Арцаху.
Новый этап программы будет характеризоваться переходом к устойчивому развитию, призванному обеспечить долгосрочное воздействие, и будет включать в себя финансирование проектов, направленных на поддержку микро- и малых предприятий, восстановление инфраструктуры и стимулирование экономики. В то же время инициатива сохраняет приверженность сохранению и продвижению армянского наследия в регионе, а также продолжит оказывать содействие проектам, оказывающим непосредственную помощь беднейшим сообществам Арцаха.
«После перемирия между Арменией и Азербайджаном «Аврора» сыграла важную роль в оказании срочной помощи армянам Арцаха, столкнувшимся с серьезным гуманитарным кризисом. Сегодня на местах необходимы стратегические решения, и мы очень рады, что одними из первых вернем на повестку дня долгосрочное социальное развитие и поддержим проекты, которые его подпитывают»,- отметила руководитель программы «Авроры» для Арцаха Наринэ Агабалян.
Выступив в качестве одного из ключевых гуманитарных лидеров региона, «Аврора» планирует собрать своих партнеров для обмена передовым опытом на конференции, которая будет организована в апреле, а также привлечь экспертов из армянской диаспоры и внести свой вклад в разработку гуманитарной платформы, призванной объединить все заинтересованные стороны под эгидой Гуманитарной инициативы «Аврора». С момента начала программы помощи Арцаху Гуманитарная инициатива «Аврора» уже выделила 581 740 долларов (300 660 500 драмов) на поддержку 57 местных и международных проектов.