Accenture. «Խիզախ քայլեր դժվար ժամանակներում»
Եվրոպական ընկերություններն ունեն բոլոր շանսերը կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված ճգնաժամից դուրս գալ ավելի ուժեղացած, գրում է Եվրոպայում Accenture-ի գլխավոր տնօրեն Ժոն-Մարկ Օլանյեն «Խիզախ քայլեր դժվար ժամանակներում» նոր հետազոտությունում:
Ինչպես հաղորդում է Frank Media-ն, Accenture-ը հարցում է իրականացրել  եվրոպական, ամերիկյան եւ ասիական խոշոր ընկերությունների 500 թոփ մենեջերների շրջանում եւ մի քանի խորհուրդ տվել բիզնեսին ճգնաժամից դուրս գալու համար:
Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ ամբողջ աշխարհում բիզնես առաջնորդների երկու երրորդը կարծում է, որ եվրոպական շուկան կարող է համեմատաբար շուտ առողջանալ COVID-19-ից հետո առաջացած անկումից: Հարցվածների 29%-ը մոտակա տարվա ընթացքում սպասում է եվրոպական տնտեսության արագ՝ V-անման վերականգնում, իսկ 37%-ը հակված է մի փոքր ավելի դանդաղ, բայց կայուն՝ U-անման վերականգնմանը:
Ղեկավարների լավատեսությունը կախված է այն ոլորտից, որտեղ գործունեություն է ծավալում իրենց ընկերությունը.  հաղորդակցությունների, ԶԼՄ-ների եւ զվարճանքների ոլորտներից ղեկավարների 52%-ը կարծում է, որ եվրոպական շուկաներում տեղի կունենա V-անման վերականգնում, իսկ ավտոարտադրողների շրջանում նման կարծիք ունի ղեկավարների միայն 7%-ը (հարցվածների մեծամասնությունը՝ 47%-ը, կանխատեսում է U-անման աճ):
Բանկերի թոփ մենեջերների շրջանում հարցվածների 40%-ը սպասում է տնտեսության V-անման, նույնքան՝ U-անման վերականգնում:
Հետազոտության համաձայն՝ եվրոպացի ղեկավարներն երեք տիպի սխալ են թույլ տալիս. իրենց ուշադրությունը սեւեռում աստիճանական, այլ ոչ թե հեղափոխական նորարարություններին, ոչ բավարար են ներդնում բիզնեսի ապագայում, ոչ բավարար են համագործակցում այլ ընկերությունների հետ էկոհամակարգերի շրջանակում:
Accenture-ը խորհուրդ է տալիս ընկերություններին ավելացնել թվային փոխակերպման մասշտաբներն ու ձեւավորել սպառման նոր փորձ:
Համավարակի ընթացքում առավել դիմակայուն էին այն ընկերությունները, որոնց տեխնոլոգիաներն ավելի զարգացած են. դա հնարավորություն տվեց տեղափոխել աշխատակիցներին հեռահար աշխատանքի, չխաթարել բիզնես գործընթացները, ինչպես նաեւ ադապտացվել հաճախորդների փոխված պահանջներին: Եվրոպացի թոփ մենեջերների մեծամասնությունը (63%) կարծում է, որ ճգնաժամից դուրս գալուց հետո իրենց ընկերություններին անհրաժեշտ է արագացնել նոր տեխնոլոգիաների ներդնումը, անցում կատարել ամպային լուծումների եւ արդիականացնել IT ոլորտը: Դրանից բացի, եվրոպացի ղեկավարների 69%-ը պատրաստ է ամբողջովին փոխել բիզնես մոդելները, իսկ 58%-ը պատրաստվում է ավելացնել ներդրումները:
Համավարակի ժամանակ մարդիկ սկսեցին ավելի հաճախ օգտվել առցանց սպասարկման կապուղիներից եւ ավելի պատասխանատու կերպով մոտենալ գնումներին: Այս սովորությունները դեռ երկար կմնան հաճախորդների մոտ, իսկ ընկերությունները ստիպված կլինեն համակերպվել դրանց հետ: Մարդիկ սկսում են ավելի շատ գնահատել այն ընկերությունների արտադրանքը, որոնք իրենց հեռահար ծառայություններ են տրամադրում, օգնում են հանրությանը լուծել սոցիալական եւ այլ բնույթի խնդիրներ, ինչպես նաեւ հոգ են տանում հաճախորդի մասին (օրինակ, երաշխավորում են անձնական տվյալների անվտանգությունը): Ընկերությունները, որոնք պատրաստ են հաճախորդներին տրամադրել այս ամենը, ավելի հաջողակ կլինեն, կարծում է Եվրոպայի բիզնես առաջնորդների 62%-ը:

Accenture: «Смелые шаги в трудные времена»
Европейские компании имеют все шансы выйти из кризиса, вызванного COVID-19, более сильными, пишет генеральный директор Accenture в Европе Жан-Марк Олланье в новом исследовании «Смелые шаги в трудные времена».
Как сообщает Frank Media, Accenture опросила 500 топ-менеджеров крупнейших европейских, американских и азиатских компаний и дала бизнесу несколько рекомендаций для выхода из кризиса.
Результаты исследования говорят о том, что две трети бизнес-лидеров во всем мире думают, что европейский рынок сможет относительно быстро оправиться от экономического спада после COVID-19. 29% респондентов в ближайший год ожидают быстрого V-образного восстановления экономики в Европе, а еще 37% опрошенных рассчитывают на чуть более медленное, но стабильное U-образное восстановление.
Оптимизм руководителей зависит от сферы, в которой работает их компания: 52% руководителей компаний из сектора коммуникаций, СМИ и развлечений рассчитывают на V-образное восстановление на европейских рынках, а среди автопроизводителей таких только 7% (большинство - 47% опрошенных, ожидают U-образный рост).
Среди топ-менеджеров банков 40% опрошенных ожидают V-образного восстановления экономики, еще столько же - U-образного.
Согласно исследованию, европейские руководители делают три ошибки: фокусируются на постепенных, а не революционных инновациях, недостаточно инвестируют в будущее бизнеса, недостаточно сотрудничают с другими компаниями в рамках экосистем.
Accenture рекомендует компаниям увеличить масштабы цифровой трансформации и создать новый опыт потребления.
Наиболее устойчивыми компаниями во время пандемии были те, чьи технологии наиболее развиты: они позволили перевести сотрудников на удаленную работу, не нарушить бизнес-процессы, также технологии позволили адаптироваться к изменившимся запросам клиентов. Большинство европейских топ-менеджеров (63%) согласны с тем, что после выхода из кризиса их компаниям необходимо ускорить внедрение новых технологий, перейти на облачные вычисления и модернизировать IT. Кроме того, 69% опрошенных европейских руководителей готовы полностью изменить бизнес-модели, а 58% собираются увеличить инвестиции.
Во время пандемии люди стали чаще пользоваться онлайн-каналами обслуживания и более ответственно подходить к покупкам. Эти привычки останутся с потребителями надолго, а компаниям придется к ним приспособиться. Люди начинают больше ценить продукцию компаний, которые предоставляют им удаленные услуги, помогают обществу решать социальные и прочие (например, экологические) проблемы, а также проявляют заботу о клиенте (например, гарантируют безопасность личных данных). Компании, которые готовы предоставить все это клиентам, будут более успешными, считают 62% опрошенных бизнес-лидеров Европы.