Սաուդյան Արաբիայի Public Investment Fund (PIF) սուվերեն ֆոնդը ձեռք է բերել առաջատար ամերիկյան բանկերի եւ ընկերությունների մինորիտար մասնաբաժինները՝ օգտվելով նավթի գների անկման եւ համավարակի պայմաններում դրանց բաժնետոմսերի գնանշման անկումից։Այս մասին հաղորդում է ամերիկյան CNBC հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովը։Մասնավորապես, PIF-ը տեղյակ է պահել հանձնաժողովին, որ գնել է Citigroup-ի $522 մլն-ի եւ Bank of America-ի $487,6 մլն-ի բաժնետոմսերը։Բացի այդ, ֆոնդը $713,7 մլն-ի մասնաբաժին է ձեռք բերել Boeing-ում եւ $495,8 մլն-ի՝ Disney-ում։ Տեղեկացվում է նաեւ, որ PIF-ը ձեռք է բերել Facebook-ի $522 մլն-ի բաժնետոմսերը, ինչպես նաեւ հայտնի ներդրող Ուորեն Բաֆեթի Berkshire Hathaway ընկերության բաժնետոմսերի փոքր փաթեթը։ 03.05.2020 | 12:01 Բաֆեթը շուրջ $50 մլրդ-ի վնաս է կրել Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Ուորեն Բաֆեթի գլխավորած Berkshire Hathaway հոլդինգային ընկերությունն այս տարվա առաջին եռամսյակում կորոնավիրուսի տարածման պատճառով շուրջ $50 մլրդ-ի վնաս է կրել, ինչը լեգենդար ընկերության ողջ պատմության ընթացքում ամենամեծ կորուստն է դարձել։ Tweet Դիտում՝ 3716

Суверенный фонд Саудовской Аравии (Public Investment Fund, PIF) приобрел миноритарные доли ведущих американских банков и компаний, воспользовавшись снижением котировок их акций в условиях падения цен на нефть и пандемии коронавируса. Об этом сообщает американский телеканал CNBC со ссылкой на Комиссию по ценным бумагам и биржам США.В частности, PIF поставил комиссию в известность, что купил акции банка Citigroup на $522 млн и Bank of America на $487,6 млн.Кроме того, фонд приобрел долю в Boeing на $713,7 млн и Disney на $495,8 млн.Сообщается также, что PIF приобрел акции Facebook на $522 млн и небольшой пакет акций компании Berkshire Hathaway известного инвестора Уоррена Баффетта. 03.05.2020 | 12:01 Баффет понес убытки на около $50 млрд Banks.am напоминает, что холдинговая компания Berkshire Hathaway, возглавляемая Уорреном Баффетом, в первом квартале этого года из-за последствий распространения коронавируса зафиксировала убытки на около $50 млрд, что стало самой большой потерей за всю историю легендарной компании. Tweet Просмотры 3714