ԱՄՀ-ն կանխատեսում է Մեծ դեպրեսիայից հետո վատագույն տնտեսական անկումը
Համավարակի տարածման պատճառով Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) կանխատեսում է Մեծ դեպրեսիայից հետո վատագույն տնտեսական անկումը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին այսօր Վաշինգտոնում հայտարարել է ԱՄՀ ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան:
«Այսօր մենք բախվել ենք ոչ մի բանին չնմանվող ճգնաժամի հետ: COVID-19-ը կազմաքանդել է մեր հասարակական եւ տնտեսական կարգը վայրկյանական արագությամբ եւ այնպիսի մասշտաբով, որպիսին չեն հիշում ներկայում ապրող մարդիկ:
Մենք մինչ օրս առճակատվում ենք աննախադեպ անորոշության հետ՝ կապված այս ճգնաժամի խորության եւ երկարատեւության հետ: Սակայն արդեն այսօր պարզ է, որ համաշխարհային տնտեսության աճը 2020թ. կտրուկ բացասական կլինի: Իրականում մենք կանխատեսում ենք Մեծ դեպրեսիայից ի վեր վատագույն անկումը:
Այսօր մենք կանխատեսում ենք, որ այս տարի ավելի քան 170 երկրում կդիտվի մեկ շնչին բաժին հասնող բացասական աճ: Այս տխուր կանխատեսումը վերաբերում է ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող տնտեսություն ունեցող երկրներին: Կտուժեն բոլորը»,- ասել է ԱՄՀ ղեկավարը :
Նա եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ԱՄՀ-ն տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար պատրաստ է գործարկել անգամ իր $1 տրլն ծավալով ողջ պահուստը:

МВФ прогнозирует худший экономический спад со времен Великой депрессии
Международный валютный фонд (МВФ) из-за ситуации с коронавирусом прогнозирует в 2020 году худший экономический спад со времен Великой депрессии.
Как сообщает ТАСС, об этом сегодня в Вашингтоне  заявила директор-распорядитель МВФ Кристалина Георгиева.
«Сегодня мы столкнулись с ни на что не похожим кризисом. COVID-19 подорвал наш общественный и экономический порядок с молниеносной скоростью и в таких масштабах, каких не помнят ныне живущие люди.
Мы до сих пор сталкиваемся с невероятной неопределенностью относительно глубины и длительности этого кризиса. Однако уже сейчас ясно, что рост мировой экономики станет резко отрицательным в 2020 году. На самом деле, мы предвидим худший экономический спад со времен Великой депрессии.
Сегодня мы прогнозируем, что в более чем 170 странах в этом году будет наблюдаться отрицательный рост доходов на душу населения. Этот мрачный прогноз относится к странам как с развитой, так и с развивающейся экономикой. Пострадают все»,- сказала глава МВФ.
Она также вновь подчеркнула, что МВФ будет готов задействовать для преодоления экономического кризиса, вызванного распространением нового коронавируса, даже весь свой резерв в размере $1 трлн.