ԱՄՀ ղեկավարը հայտարարել է գլոբալ ռեցեսիայի մասին
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս մասին հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան՝ զգուշացնելով, որ 2021թ։ վերականգնում կարող է սկսվել միայն այն դեպքում, եթե հնարավոր լինի զսպել COVID-19 վարակի տարածումը։
Գեորգիեւան հատկապես մեծ վտանգ է տեսնում սնանկությունների ալիքի առաջացման հնարավորության եւ աշխատատեղերի կրճատման առումով, ինչը կարող է ոչ միայն խաթարել տնտեսության վերականգման ունակությունը, այլեւ քանդել հասարակության հիմքը։
Այս առումով ԱՄՀ ղեկավարը կոչ է արել բոլոր երկրներին «ագրեսիվորեն» հակադարձել հիվանդության տարածմանը եւ օժանդակել տնտեսությանը՝ կրճատելու համար գլոբալ ռեցեսիայի ժամկետը եւ թույլ չտալու չափազանց խոր անկում։
Գեորգիեւայի խոսքով՝ ԱՄՀ-ում արդեն իսկ արձանագրել են արտակարգ կարգով ֆինանսավորման տրամադրման հայտերի աննախադեպ աճ, նման հայտ է ներկայացրել շուրջ 80 երկիր, մինչդեռ մինչ օրս ԱՄՀ-ն երբեւէ միաժամանակ չէր ուսումնասիրել մի քանի հայտից ավելի։
«Զարգացող շուկաներում մենք տեսնում ենք խնդիրների լայն շրջանակ՝ վարակի տարածում, տնտեսության անկում, կապիտալի արտահոսք եւ գնային շոկ հումք արտահանողների համար»,- նշել է Գեորգիեւան։
Զարգացող շուկաների ֆինանսավորման համախառն պահանջը ԱՄՀ ղեկավարը գնահատել է $2,5 տրլն։ Կրիստալինա Գեորգիեւան զգուշացրել է, որ սեփական ռեսուրսներով այդ երկրները չեն կարողանա ապահովել նման պահանջը։

Глава МВФ заявила о глобальной рецессии
Как сообщает RBC, об этом сообщила глава Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева, предупредив, что восстановление в 2021 году может начаться лишь в том случае, если удастся сдержать распространение коронавирусной инфекции COVID-19.
Особую угрозу Георгиева видит в возможности возникновения волны банкротств и сокращения рабочих мест, что может не только подорвать способность экономики к восстановлению, но и разрушить саму основу общества.
В связи с этим глава МВФ призвала все страны «агрессивно» противодействовать распространению болезни и оказывать поддержку экономике, чтобы сократить срок глобальной рецессии и не допустить слишком глубокого падения.
По словам Георгиевой, в МВФ уже зафиксировали небывалый всплеск запросов на предоставление в экстренном порядке финансирования, такие запросы уже подали около 80 стран, хотя до сих пор МВФ никогда не рассматривал больше нескольких запросов в одно и то же время.
«Мы видим широкий спектр проблем, возникающих на развивающихся рынках: распространение вируса, остановка экономики, отток капитала и - для экспортеров сырья - ценовой шок»,- отметила Георгиева.
Совокупную потребность развивающихся рынков в финансировании глава МВФ оценила в $2,5 трлн. Кристалина Георгиева предупредила, что за счет собственных ресурсов обеспечить ее эти страны не смогут.