WEF․ Ընկերությունների միայն 50%-ն է պատրաստ հեռահար աշխատանքին
Ներկայացնում ենք հատվածներ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (WEF) առաջատար տնտեսագետ Ռոբերտո Կրոտիի հարցազրույցից, որը նա տվել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը։
Այսօրվա դրութամբ աշխարհում ընկերությունների միայն 50%-ն է պատրաստ լայնածավալ հեռահար աշխատանքին։ Մասամբ դա բացատրվում է նրանով, որ որոշ ընկերություններ աշխատում են այնպիսի ոլորտներում, որոնք հնարավոր չէ տեղափոխել թվային տիրույթ, մասամբ էլ դա պայմանավորված է նրանով, որ իրենք ուշացնում են ճկուն վերափոխման գործընթացը։
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի տվյալներով՝  2015-2017թթ․ընկած ժամանակահատվածում G20 երկրներն արդեն ավելացրել են  հեռահար աշախատանքի համար իրենց հնարավորությունները։ Սակայն 2017թ․ հետո այդ ասպարեզում աճ չի գրանցվել։
*******
Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (ՕECD) արդեն երկու անգամ իջեցրել է գլոբալ աճի իր կանխատեսումը․ անցած տարվա նոյեմբերի  2,9%-ից մինչեւ 2,4%՝ փետրվարին եւ մինչեւ 1,5% ՝ մարտին։
Դեռեւս սպասումներ կան, որ գլոբալ տնտեսությունը կարող է վերականգնվել 2021թ․, սակայն անորոշությունները շատ են եւ կանխատեսումը կարող է վատթարանալ, եթե համավարակը սպասվածից ավել շարունակվի եւ, եթե արձագանքման ֆիսկալ միջոցները լինեն ոչ այնքան արդյունավետ, որքան ենթադրվում էր։
Համավարակի ազդեցությունն ազգային տնտեսությունների վրա կախված կլինի տվյալ երկրի ճյուղային կառուցվածքից։ Այնտեղ, որտեղ շատ են ոչ թվային հատվածներում աշխատող փոքր ընկերությունները, համավարակը կհանգեցնի արտադրողական հզորությունների շոշափելի կորուստների։ Այդ կորուստները կարող են մասամբ փոխհատուցվել տնտեսության առաջադեմ հատվածում արտադրողականության պոտենցիալ բարձրացմամբ․ այն հետագայում կարող է տեղափոխվել թվային տիրույթ։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա այնտեղ՝ ուրիշ երկրների հետ համեմատ, COVID-19 տարածումն այդքան էլ ուժեղ չէ։ Բայց եւ այնպես, տնտեսությունը զգալիորեն կախված է արդյունաբերության ոչ թվային ոլորտներից, ինչպես նաեւ հանքանյութերի արտահանումից։
Նավթի ցածր գներն ու համաշխարհային ցածր պահանջարկը, բնականաբար, կնվազեցնեն հեռանկարները նաեւ Ռուսաստանի համար, անգամ, եթե այնտեղ վարակի տարածումն ավելի դանդաղ է, քան Արեւմտյան Եվրոպայում։

ВЭФ: Менее 50% компаний готовы к дистанционной работе
Предлагаем Вашему вниманию отрывки из интервью ведущего экономиста Всемирного экономического форума (ВЭФ) Роберто Кротти агентству «РИА Новости».
На сегодняшний день менее 50% компаний готовы к полномасштабной дистанционной работе. Отчасти это объясняется тем, что некоторые компании работают в секторах, которые невозможно перевести в цифровизацию, а отчасти - задержками с дальнейшим освоением гибкой организации.
По данным ВЭФ, компании в странах G20 в среднем уже увеличили свои возможности для удаленной работы в период между 2015 и 2017 годами. Однако после 2017 года роста не наблюдалось.
Организация экономического сотрудничества и развития (ՕECD) уже дважды понижала прогноз по глобальному росту - с 2,9% в ноябре прошлого года до 2,4% в феврале и до 1,5%  в марте.
Пока что есть ожидания, что глобальная экономика может восстановиться в 2021 году, однако неопределенности высоки, и прогноз может ухудшиться, если вспышка продлится дольше, чем ожидалось, или, если фискальные меры реагирования окажутся не такими эффективными, как предполагалось.
Воздействие пандемии на каждую национальную экономику будет зависеть от отраслевой структуры конкретной страны. Там, где много малых фирм, работающих в нецифровых секторах, пандемия приведет к существенным потерям производственных мощностей. Эти потери могут быть частично компенсированы потенциальным повышением производительности в передовой части экономики, которая может в дальнейшем переходить на цифру.
Что касается России, то пока что вспышка COVID-19 кажется там менее тяжелой, чем в других странах. Экономика при этом по-прежнему в значительной степени зависит от нецифровых отраслей промышленности, а также от экспорта полезных ископаемых.
Низкие цены на нефть в сочетании со слабым мировым спросом, безусловно, снизят перспективы и для России, даже если распространение вируса происходит медленнее, чем в Западной Европе.