Ինչ մեղադրանք է ներկայացվել Օլեգ Տինկովին ԱՄՆ-ում
ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը մեղադրել է «Տինկոֆ Բանկի» հիմնադիր Օլեգ Տինկովին $1 մլրդ ծավալով ակտիվների մասին տեղեկատվությունը
թաքցնելու մեջ:
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, մեղադրող կողմը կարծում է, որ TCS Group Holding-ի (բանկի գլխամասային ընկերությունը) Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում 2013թ. IPO անցկացնելուց հետո Օլեգ Տինկովը տնօրինում էր բաժնետոմսեր, որոնց արժեքը Վաշինգտոնում գնահատվում էր $1 մլրդ:
Ըստ արդարադատության նախարարության՝ IPO-ից երեք օր անց գործարարը հրաժարվել էր ԱՄՆ քաղաքացիությունից, որի կրողը, մասնավորապես, պարտավոր է հայտնել ԱՄՆ-ի հարկային ծառայությանը (IRS) իր ակտիվներից ստացված շահույթի մասին:
Արդարադատության նախարարությունը պնդում է, որ այդպիսով Տինկովը ներկայացրել է ոչ հավաստի հարկային հայտարարագիր, որտեղ իր եկամուտը կազմում էր $260 000-ից էլ քիչ:
Մեկ այլ փաստաթղթում՝ ԱՄՆ-ի քաղաքացիությունից հրաժարված անձի հարկային հաշվետվությունում, այդ գումարը չէր գերազանցում $330 000-ը (այն օգտագործվում է exit tax-ի՝ արտագաղթի հարկի հաշվեգրման համար):
Եթե Օլեգ Տինկովը մեղավոր ճանաչվի, ապա նրան սպառնում է առավելագույնը մինչեւ 3 տարի ազատազրկում՝ մեղադրանքի յուրաքանչյուր կետով: Բացի այդ, նրան կարող են ներկայացվել դրամական տուգանքներ, որոնց հնարավոր գումարներն ԱՄՆ իշխանությունները չեն բարձրաձայնում:

Министерство юстиции США обвинило основателя «Тинькофф Банка» Олега Тинькова в том, что он скрыл сведения об активах на $1 млрд. Как сообщает RBC, обвинение считает, что после выхода TCS Group Holding PLC (головной компании банка) на IPO на Лондонской фондовой бирже в 2013 году Олег Тиньков владел акциями, стоимость которых в Вашингтоне оценили в $1 млрд. Через три дня после IPO предприниматель, согласно Минюсту, отказался от американского гражданства, держатель которого, в частности, обязан сообщать в Налоговую службу США (IRS) о прибыли от своих активов. 02.03.2020 | 15:09 В Лондоне проходят судебные слушания в отношении Олега Тинькова Таким образом, утверждает Минюст, Тиньков подал недостоверную налоговую декларацию, в которой его доход составлял менее $260 тыс. В другом документе - налоговой отчетности лица, отказавшегося от гражданства США, эта сумма не превышала $330 тыс. (она используется для начисления exit tax, налога на экспатриацию).Если Олега Тинькова признают виновным, ему грозит лишение свободы максимум на срок до трех лет по каждому пункту обвинения. Кроме этого, ему могут предъявить денежные штрафы - их возможную сумму американские власти не называют. Tweet Просмотры 7008