Համաշխարհային բանկը 2019-ին Հայաստանում 4,3% աճ է կանխատեսում
Համաշխարհային բանկը 2018-ին Հայաստանի տնտեսության աճը գնահատել է 5,3%, իսկ 2019-ին եւ 2020-ին կանխատեսել համապատասխանաբար՝ 4,3% եւ 4,6% աճ:
Այս մասին ասված է ՀԲ-ի «Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ 2019» հունվարյան զեկույցում:
«Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Թուրքիայում եւ Ուկրաինայում կառուցվածքային փոփոխությունների չեղարկումը կամ հետաձգումը կբարձրացնի քաղաքական անորոշության մակարդակը, իսկ Սիրիայի եւ Ուկրաինայի շուրջ լարվածությունը կարող է հանգեցնել նոր պատժամիջոցների սահմանմանը եւ տարածաշրջանի նկատմամբ վստահության անկմանը»,- նշել են ՀԲ փորձագետները:
Համեմատության համար նշենք, որ 2018-ի հունվարին ՀԲ-ն կանխատեսում էր՝  «տնտեսական աճը Հայաստանում կշարունակի ամրապնդվել՝ 2019-ին եւ 2020-ին կազմելով 4%՝ ապրանքների գների հավասարակշռմանն ու ներքին պահանջարկի ուժեղացմանը զուգահեռ»:
ՀԲ-ն Ադրբեջանի համար 2019-ին եւ 2020-ին կանխատեսում է համապատասխանաբար 3,6% եւ 3,3%, Ռուսաստանի համար՝ 1,5% եւ 1,8%, Թուրքիայի համար՝ 1,6% եւ 3% տնտեսական աճ: Վրաստանի համար երկու տարիների համար էլ կանխատեսումը 5% է:

Всемирный банк прогнозирует в 2019 году экономический рост Армении в 4,3%
Всемирный банк оценивает рост экономики Армении в 2018 году на уровне 5,3%, а в 2019 и 2020 – на уровне 4,3% и 4,6% соответственно.
Об этом сообщается в январском докладе ВБ «Перспективы мировой экономики 2019».
«Замедление или отмена структурных реформ в Азербайджане, Армении, Беларуси, Турции и Украине вызовет рост политической неопределенности, а усиление напряженности вокруг Сирии или Украины способно привести к введению новых санкций и подрыву доверия к региону»,- отметили специалисты ВБ.
Для сравнения отметим, что в январе 2018 года ВБ прогнозировал, что «экономический рост в Армении продолжит укрепляться, составив 4% в 2019-м и 2020-м, параллельно с балансом цен на товары и усилением внутреннего спроса».
Согласно прогнозам ВБ, в 2019 и 2020 рост экономики Азербайджана составит 3,6% и 3,3% соответственно, России – 1,5% и 1,8%, Турции – 1,6% и 3%. Прогноз роста ВВП по Грузии составляет 5% на оба года.