Երեւանի կոնյակի գործարանն այսօր պարզաբանում է տարածել խաղողի մթերման գնի հետ կապված գյուղացիների դժգոհության վերաբերյալ:ԵԿԳ-ն հիշեցրել է, որ գործարանն այս տարի բարձրացրել է խաղողի գինը 10 դրամով՝ դարձնելով այն 140 դրամ: 03.09.2018 | 12:16 ԵԿԳ-ն բարձրացնում է մթերվող խաղողի գինը «Տվյալ գինն այն առավելագույնն է, ինչը ընկերությունը կարող է անել հնարավորինս՝ 29 000 տ գնելու պարագայում: Գնի 8 տոկոս բարձրացումը կրկնակի ծածկում է երկրում պաշտոնապես հայտարարված ինֆլյացիայի մակարդակը»,- ասված է պարզաբանման մեջ: Անդրադառնալով բուժանյութերի թանկացման հարցին՝ ԵԿԳ-ն նշել է, որ շարունակում է տրամադրել բուժանյութերն անցյալ տարիների գներով՝ իր վրա վերցնելով դրանց թանկացման բեռը: Բուժանյութերի ապառիկ տրամադրման ծրագիրն այս տարի կազմել է ավելի քան 260 մլն դրամ: «Ինչ վերաբերում է մթերման գերիշխող դիրքին կամ գին թելադրելուն՝ հայտնում ենք, որ նման շահարկումային ձեւակերպումները չեն համապատասխանում իրականությանը: Ընկերությունը, խաղողի գնման գործընթացը կազմակերպելով բացառապես թափանցիկ, ավանդաբար պատասխանատու է եղել միայն իր հայտարարած գնի եւ քանակների համար: Ավելին՝ այս պահին կարող ենք կանխատեսել, որ հաջորդ տարվա գինը կհաշվարկվի «140 դրամ + երկրում պաշտոնապես գրանցված ինֆլյացիայի մակարդակ» բանաձեւով: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ ԵԿԳ-ն պատրաստ է մթերել իր հետ համագործակցող բոլոր խաղողագործներից ըստ պայմանագրով ամրագրված եւ երկուստեք ընդունած պայմանների, այդուհանդերձ, եթե որեւէ մեկը ցանկություն չունի մատակարարել խաղող կամ ցանկանում է մատակարարել այլ ընկերությունների, ապա տվյալ խաղողագործների նկատմամբ, անկախ պայմանագրի համապատասխան կետերից, չի կիրառվի որեւէ տույժ կամ տուգանք»,- նշված է պարզաբանման մեջ: ԵԿԳ-ն ընդգծել է, որ «հայտարարում է գինը բացառապես իր կազմակերպության համար եւ պատասխանատվություն չի կրում այլ փոքր ծավալներ մթերող արտադրողների գնային շահարկումների համար»: Tweet Դիտում՝ 3493

Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) выступил сегодня с разъяснением по поводу недовольства сельчан, связанным с закупочной ценой на виноград. ЕКЗ напоминает, что завод в этом году на 10 драмов повысил цену на виноград, которая составила 140 драмов за кг. 03.09.2018 | 12:16 ЕКЗ повышает цены на виноград «Подобная цена - это верхний ценовой предел, что может сделать компания с учетом закупа максимального объема в 29 000 тонн. Повышение цены на примерно 8% вдвое покрывает официально зарегистрированную в стране инфляцию», - отмечается в сообщении.Что касается вопроса о повышении цен на пестициды, ЕКЗ отмечает, что завод продолжает поставлять пестициды по прошлогодним ценам, взяв на себя покрытие разницы в цене.Программа беспроцентного кредитного предоставления пестицидов в этом году составила свыше 260 млн драмов.«Что касается вопросов о доминирующих позициях или диктовки цен на виноград, то подобные манипулятивные формулировки не соответствуют действительности. Компания каждый год организует процесс закупа максимально прозрачно и несет ответственность исключительно за свою цену и объемы. Более того, на данный момент можно прогнозировать, что цена на следующий год будет рассчитана по формуле «140 драмов + официально зарегистрированная в стране инфляция»Учитывая сложившуюся ситуацию, ЕКЗ готов закупить виноград у всех контрактников, с которыми у компании обоюдно принятые условия. Тем не менее, если у кого-то из виноградарей есть желание не сдавать виноград или предоставить его другой компании, то ЕКЗ гарантирует, что вне зависимости от соответствующих пунктов договора, не применит никаких штрафов», - говорится в разъяснении. «Ереванский коньячный завод объявляет цену исключительно для своего предприятия и не отвечает за ценовые спекуляции других производителей, закупающих незначительные объемы», - отмечает завод. Tweet Просмотры 3497