Վրաստանի վարչապետը կոչ է անում խուճապի չմատնվել լարիի անկման պատճառով
«Ազգային արժույթի փոխարժեքի հետ կապված առկա է բացահայտ սպեկուլյացիա եւ խուճապ»,- հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ օգոստոսի 25-ին տեղի ունեցած կառավարության նիստի ժամանակ:
Ինչպես հայտնում է «Գրուզիա-Օնլայնը», Վրաստանի վարչապետը կոչ է արել գործարարներին ու բնակիչներին լրատվամիջոցների ու փորձագետների կողմից ստեղծված խուճապին չմատնվել եւ հաշվի առնել միայն կառավարության եւ Ազգային բանկի տարածած տեղեկությունները:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին խնդրել է էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարներին պարզաբանումներ տալ լարիի փոխարժեքի փոփոխությունների հետ կապված, որից հետո ներկայացրել է սեփական եզրահանգումը:
«Ես խոսել եմ գործընկերների հետ: Նաեւ գիտեմ, որ դուք շփումներ եք ունեցել բանկերի եւ Ազգային բանկի ներկայացուցիչների հետ: Կարելի է եզրակացնել, որ մենք ականատես ենք բացահայտ սպեկուլյացիայի ու իրարանցման: Դա հուզական-հոգեբանական գործոն է: Ուզում եմ կոչ անել բնակչությանը՝ չտրվել հուզական իրարանցմանը: Ինչպես նշել է Գեորգի Կվիրիկաշվիլին (փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի նախարար), մեծ հավանականություն կա, որ խուճապի մատնվելով, քաղաքացիներն ավելի շատ բան կկորցնեն, քան կշահեն: Կարեւորը հավասարակշռության պահպանումն է: Մեր տնտեսության կամ մակրոտնտեսության մեջ որեւ արտասովոր բան չի կատարվում: Ընդհակառակը՝ մենք հաղթահարել ենք այդ փուլը»,- հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Նրա խոսքով՝ երկրից դուրս է բերվել առնվազն $330 մլն, վերացվել է նաեւ արտահանման ու ներկրման միջեւ առկա անհամապատասխանությունը, եւ այս փուլում որեւէ հիմնարար խնդիր առկա չէ:

Премьер Грузии призвал не поддаваться на ажиотаж в связи с падением курса лари
В связи с курсом национальной валюты - лари имеют место абсолютно явная спекуляция и ажиотаж, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили на заседании правительства страны во вторник, пишет Грузия-Онлайн.
Премьер призвал бизнесменов и население не поддаваться на хаос, создаваемый СМИ и экспертами и сообразовываться лишь с официальной информацией правительства и Нацбанка страны.
Ираклий Гарибашвили попросил министров экономики и финансов сделать пояснения в связи с изменениями курса лари, после чего представил свое резюме.
"Я говорил с коллегами. Также знаю, что у вас была коммуникация с представителями банков и Нацбанком. Можно сделать вывод, что налицо абсолютно явная спекуляция и ажиотаж. Это эмоционально-психологический фактор. Хочу призвать население не поддаваться на эмоциональный ажиотаж и, как сказал Георгий Квирикашвили (вице-премьер, министр экономики), велик шанс того, что если граждане поддадутся на ажиотаж, очень скоро они потеряют больше, чем выиграют. Главное сохранять спокойствие. В нашей экономике, макроэкономике ничего особенного не происходит, наоборот, мы преодолели этот этап", - заявил Гарибашвили.
По его словам, из страны ушло менее 330 миллионов долларов, а также ликвидирован дисбаланс между экспортом и импортом, и на данном этапе нет никаких фундаментальных проблем.