Հեռարձակման թվայնացման գործընթացը ավարտական փուլում է
Տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանն այսօր հայտնել է, որ ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման առումով ծրագիրն իրականացվել է 91%-ով, իսկ հեռարձակման ենթակառուցվածքների նախապատրաստման եւ համապատասխանեցման առոմով՝ 80%-ով:
Նախարարությունում կայացած կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ նա ասել է, որ 2014թ. հունվարի 14-ից մեկնարկած աշխատանքներն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի եւ կավարտվեն սահմանված ժամկետում՝ 2015թ. հուլիսի 10-ին:
«Նախատեսված է գործող 64 հեռուստակայանների ամբողջական վերազինում, 150 նոր աշտարակների կառուցում: Բոլոր սարքավորումներն արդեն առաքվել են»,- ասել է նախարարը:
Գագիկ Բեգլարյանի խոսքերով, արդեն մեկնարկել է թվային հեռարձակման մեկնարկային փուլը: Թվայնացումից հետո Երեւանում եւ մերձակա բնակավայրերում թվային 18, իսկ մարզերում՝ 9 հեռուստաալիք է հեռարձակվելու, իսկ բնակչության անապահով շերտերին ապակոդավորող սարքերի տրամադրման ծախսերը հոգալու է պետությունը:
«Հայեցակարգով 150 հազար ապակոդավորող սարք է նախատեսված անվճար տրամադրել բնակչությանը, դա կկատարվի ըստ դիմումների, մեր նախատական հաշվարկներով, 100 հազարից պակաս դիմում է լինելու»,- ասել է նա:
Թվային հեռարձակման անցնելուց հետո անալոգային հեռարձակումը մոտ 6 ամիս կիրականացվի զուգահեռաբար:
Քննարկման ընթացքում տեղի է ունեցել փորձնական թվային ազդանշանի հեռարձակում, որը ներկայացնելիս ՏԿՆ «Հայաստանի հեռուստատեսային եւ ռադիոհաղորդիչ ցանց» ՓԲԸ տնօրեն Գրիգոր Ամալյանը նկատել է, որ թվային հեռարձակման դեպքում հեռուստադիտողին ստուդիայից դուրս եկող ազդանշանն առանց որակական փոփոխությունների է հասնում:
«Տեխնիկան հայերեն տառատեսակները չի հասկանում, մենք որոշ ժամանակ ստիպված կլինենք հաղորդումների անունները լատինատառ գրել: Հետագայում՝ հավանաբար օրենսդրական կարգավորման միջոցով, կլուծենք նաեւ այս հարցը, եւ Հայաստան կներկվեն միայն հայերեն տառերը կարդացող հեռուսատացույցեր»,- ասել է Գրիգոր Ամալյանը:

Переход на цифровое телевещание в Армении находится на финальной стадии
Министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян заявил сегодня, что с точки зрения доставки товаров и предоставления услуг программа осуществлена на 91%, а с точки зрения подготовки инфраструктуры телевещания – на 80%.
В ходе круглого стола в министерстве он сказал, что работы, начатые с 14 января 2014 года, идут по графику и завершатся в установленный срок – 10 июля 2015 года.
«Предусмотрено полное переоборудование 64 телестанций и строительство 150 новых телебашен. Все оборудование уже доставлено», - сказал министр.
По словам Гагика Бегларяна, уже стартовал первый этап осуществления цифрового телевещания. По завершении программы в Ереване и близлежащих районах будут действовать 18 цифровых телеканала, в областях – 9. Расходы на предоставление декодеров неимущим слоям населения возьмет на себя правительство.
«По плану предусматривается бесплатно предоставить населению 150 тысяч декодеров. Судя по заявкам, план будет выполнен. По нашим расчетам, заявок будет меньше 100 тысяч»,- сказал он.
После перехода на цифровое вещание примерно 6 месяцев будет параллельно осуществляться аналоговое.
В ходе обсуждения было осуществлено пробное цифровое вещание, комментируя которое директор ЗАО «Телевизионная и радиосеть Армении» Григор Амалян заметил, что сигнал не претерпел никаких искажений.
«Техника не воспринимает армянские буквы, и нам придется некоторое время писать названия передач латинскими. В дальнейшем, скорее всего, при помощи законодательного регулирования мы решим и эти вопросы, и в Армению будут ввозиться только телевизоры, распознающие армянский алфавит», - сказал Григор Амалян.