Անելիք Բանկ. “Մեր նոր ծառայությունը մեծ առաջընթաց է հաճախորդների համար”
Անելիք Բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Արամ Մկրտչյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Օրերս Դուք հայտարարեցիք “Բանկ-Հաճախորդ” համակարգի միջոցով ներկրողների համար մաքսային վճարումների ծառայության ներդրման մասին: Սա բանկի՞ նախաձեռնությունն էր, թե՞  առաջարկը ստացվել էր Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից:
- Նախաձեռնությունը Պետական եկամուտների կոմիտեի /ՊԵԿ/ կողմից էր եղել: Մեր շփումը ՊԵԿ-ի հետ ցույց տվեց, որ այդ կազմակերպության մեջ, նամանավանդ տվյալ կազմակերպության IT ոլորտի մասնագետների շրջանակում, կան բազմաթիվ բանիմաց եւ առաջադեմ հայացքների տեր մարդիկ, որոնց հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում էլ ծնվեց այս պրոդուկտը:
Նշեմ նաեւ, որ տվյալ գործիքի ներդրումը շատ է կարեւորվում նաեւ բանկի կողմից, քանի որ այն նպաստում է մեր հաճախորդների աշխատանքների կազմակերպմանը:
- Համաշխարհային մրցունակության օրերս տպագրված զեկույցի համաձայն` մաքսային ընթացակարգերի  բարդությունը Հայաստանի գլխավոր թերություններից է մրցունակության ոլորտում: Այս իմաստով, կարո՞ղ եք ասել, որքանո±վ է այս ծառայության մեխանիզմը հեշտացնում մաքսային ձեւակերպումների գործընթացը:
- Կարծում եմ,  մեր կողմից կոռեկտ չէ գնահատել ՊԵԿ-ի աշխատանքները՝ հենվելով այլ կազմակերպությունների կողմից տրված եզրակացությունների վրա: Ինչ վերաբերում է մաքսազերծման աշխատանքներում նոր գործիքի կիրառմանը, կարող եմ նշել, որ այն կբերի առաջին հերթին ժամանակի խնայողությանը, ինչպես նաեւ թափանցիկ եւ էլեկտրոնային ձեւով արձանագրվող աշխատաոճին: “Բանկ-Հաճախորդ”  համակարգով մաքսային վճարումները թեթեւացնում են մաքսավճարների կատարման ընթացքը, այն ուղղակի չի ազդում մաքսազերծման աշխատանքների վրա, չնայած այս քայլը մենք գնահատում ենք որպես մեծ առաջընթաց հաճախորդների համար:
- Կարելի է ենթադրել, որ նոր ծառայության մշակմանը նախորդել են խորհրդակցություններ բիզնեսի ներկայացուցիչների, մասնավորապես` ներկրողների հետ: Որքանո՞վ են նրանք հետաքրքրված նոր ծառայության ներդրմամբ:
- Մեր նախնական շփումները հաճախորդների հետ ցույց տվեցին, որ նրանց կողմից առկա է մեծ հետաքրքրվածություն նոր պրոդուկտի հանդեպ:
- Ի՞նչ ծավալի ներդրումներ են պահանջվել բանկից պրոդուկտը մշակելու եւ ներդնելու համար, եւ ի
՞նչ ակնկալիքներ ունեք նոր ծառայության շահութաբերության առումով:
- Կցանկանայի նշել, որ մեզ համար առաջնահերթ է մեր կողմից մատուցվող ծառայությունների որակը եւ սպեկտրը, եւ այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին բանկը միջոցներ չի խնայում: Պրոդուկտը ներդրվել է՝ ղեկավարվելով վերը նշված տրամաբանությամբ: Իհարկե, մենք ակնկալում ենք նաեւ որոշակի ուղղակի եւ անուղղակի եկամուտներ:
- Անելիք Բանկը առաջինն է հայաստանյան ֆինանսական կազմակերպություններից, որ ներդնում է նման ծառայություն, եւ այս իմաստով դուք դեռեւս մրցակցությունից դուրս եք գտնվում: Համաձայնվեք, սա լավ հնարավորություն է խոշոր վարկառուներ եւ ավանդատուներ ներգրավելու համար:
- Իր գործունեության 21 տարիների ընթացքում Անելիք Բանկը միշտ էլ առաջնորդվել է նորարարական պրոդուկտների ներդրմամբ, ինչի վառ ապացույց է հանդիսանում հանրապետությունում եւ ընդհանրապես նախկին Խորհրդային երկրներում  առաջինը ներդրված, ֆիզիկական անձանց համար նախատեսված՝ դրամական փոխադրումների «Անելիք» համակարգը:
Եվ, ինչո՞ւ ոչ, մենք ակնկալում ենք, որ նոր գործիքի ներդրմամբ կընդլայնենք մեր հաճախորդների ցանկը: Ինչ վերաբերում է մրցակցությանը, մենք միշտ էլ կողմնակից ենք եղել բանկային համակարգում առողջ մրցակցությանը:
- Նոր ծառայությունը դեռեւս նախատեսված է միայն իրավաբանական անձանց համար: Ե՞րբ այս ծառայությունից կարող են օգտվել նաեւ ֆիզիկական անձինք:
- Մեր աշխատանքի սկզբունքն է «շտապել դանդաղ»: Վստահեցնում եմ Ձեզ, որ տվյալ ծառայությունը հասանելի կլինի ֆիզիկական անձանց հնարավորինս կարճ ժամանակում:
- Նոր ծառայությունը մշակվել է Բանկի՞ կողմից, թե՞ դուք դիմել եք երրորդ կողմի՝ մասնագիտացված ՏՏ-ընկերությանը:
- Մշակումը իրականացվել է Բանկի մասնագետների կողմից` առկա Բանկ-Հաճախորդ համակարգի կիրառմամբ, արտաքին ծրագրավորող մասնագետների օգնությամբ:

Банк Анелик: «Наша новая услуга является большим прогрессом для клиентов»
Интервью заместителя председателя правления Банка Анелик Арама Мкртчяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- На днях Вы объявили о внедрении услуги таможенных платежей для импортеров посредством системы «Банк Клиент». Банк сам выступил инициатором этой идеи, или предложение поступило от Комитета по государственным доходам?
- Инициатива была со стороны Комитета по государственным доходам. Наши контакты с Комитетом показали, что среди сотрудников этой организации, тем более - специалистов IT-сферы, работает множество компетентных, обладающих передовыми взглядами людей. В результате эффективного сотрудничества с ними и был создан этот продукт. Отмечу, что банк также придает большую важность внедрению данного продукта, поскольку он содействует организации работ наших клиентов.
- Сложность таможенных процедур, согласно опубликованному на днях Докладу мировой конкурентоспособности, является одним  из главных недостатков Армении в сфере конкурентоспособности. В этом смысле хотелось бы узнать, насколько новая услуга облегчает процесс таможенных оформлений?
- Думаю, будет некорректно с нашей стороны оценивать работы Комитета по государственным доходам, основываясь на заключениях, сделанных со стороны других организаций. Что же касается применения нового инструмента в процессе растаможки, то он будет способствовать, в первую очередь, экономии времени, а также прозрачному стилю работы, отображаемому в электронном виде. Платежи, осуществляемые посредством системы «Банк-Клиент», облегчают процесс таможенных платежей, они не влияют напрямую на работы по растаможке, тем не менее, этот шаг мы оценивает в качестве большого прогресса для клиентов.
- Можно предположить, что разработке нового продукта предшествовали консультации с представителями бизнес-сообщества, в частности, крупными импортерами. Насколько они заинтересованы во внедрении нового продукта?
- Наши предварительные контакты с клиентами показали, что и с их стороны существует большая заинтересованность во внедрении этого продукта
- Какие вложения потребовались от банка для разработки и внедрения данной услуги, и каковы Ваши ожидания относительно рентабельности нового продукта?
- Отмечу, что для нас важны, в первую очередь, качество и спектр предоставляемых  услуг, и для достижения этой цели банк не экономит средств. Продукт был внедрен, руководствуясь именно этой логикой. Безусловно, мы надеемся также на определенные прямые и непрямые доходы.
- Банк Анелик первым из финансовых учреждений страны внедряет подобную услугу, и в этом смысле вы пока что вне конкуренции. Согласитесь, это хороший шанс для привлечения крупных заемщиков и вкладчиков в вашу клиентскую базу.
- За 21 лет деятельности наш банк всегда руководствовался необходимостью внедрения инновационных продуктов, доказательством чего является создание первой в стране и на территории постсоветского пространства системы денежных переводов для физических лиц «Анелик».
Почему бы и нет, мы надеемся, что с внедрением нового инструмента мы расширим также нашу клиентскую базу. Что касается конкуренции, то мы – сторонники здоровой конкуренции в банковской системе.
- Новая услуга пока что нацелена на импортеров – юридических лиц. Когда этой услугой смогут воспользоваться физические лица?
- В наших работах мы «спешим не спеша». Заверяю, что данная услуга станет доступна физическим лицам в максимально короткие сроки.
- Банк сам выступил разработчиком новой услуги, или вы обратились к третьей стороне - специализированной IT-компании?
- Продукт был разработан специалистами нашего банка на основе существующей системы «Банк-Клиент» при поддержке внешних специалистов-программистов.