«Մեր նպատակը մի քանի տարվա ընթացքում շուկայի 20-30%-ը զբաղեցնելն է»
«ՌԵՍՈ» ԱՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մուշեղ Սահակյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- 2008 թվականին Հայաստանում հիմնվեց «ՅունիՌեսո» ընկերությունը, որն հետագայում վերանվանվեց «ՌԵՍՈ»: Ո՞րն է ապրանքանիշի փոփոխման պատճառը:
- Մեր ընկերության հիմնադիրներն են ռուսական «Ռեսո-Գարանտիա» ապահովագրական ընկերության համասեփականատեր Սերգեյ Սարկիսովը եւ «Յունիբանկի» սեփականատեր Գագիկ Զաքարյանը, եւ ի սկզբանե ընկերությունը կոչվում էր «ՅունիՌեսո»: Սակայն քանի որ Հայաստանում քիչ չեն «գրպանային ընկերությունները», որոշ մարդկանց մոտ տպավորություն էր ստեղծվում, թե «ՅունիՌեսո»-ն «Յունիբանկի» «գրպանային ընկերությունն» է:
Մենք որոշեցինք կոտրել այդ կարծրատիպը, թեեւ, խոստովանում եմ, հեշտ չէր ընկերության հիմնադիրներին համոզել, որ անհրաժեշտ է փոխել անվանումը: Անունը փոխելուց հետո արձանագրեցինք, որ շուկայի մասնակիցների վերաբերմունքը մեր նկատմամբ փոխվեց դրական ուղղությամբ:
Անվան փոփոխման գործում պակաս կարեւոր չէր նաեւ այն, որ «ՌԵՍՈ»-ն հայտնի եւ ուժեղ ապրանքանիշ է: Ռուսական «Ռեսո-Գարանտիա»-ի հիմնադիրներն են ֆրանսիական AXA ընկերությունը եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը:
- Ի՞նչ է հաջողվել անել Հայաստանում ձեր գործունեության երկու տարիների ընթացքում:
- «ՌԵՍՈ» ընկերությունը դե-յուրե Հայաստանում հիմնվեց 2008 թվականին, սակայն Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզիա ստացանք միայն 2009թ. ապրիլի վերջում: Փաստորեն, մենք շուկայում գործում մեկ տարուց պակաս:
Այդ ժամանակահատվածում մենք ներդրեցինք հիմնական բիզնես-գործընթացները, եւ կարելի է ասել, որ ընկերությունը կայացավ: Ինչ վերաբերում է ուղղակի գործունեությանը, մենք ապահովագրել ենք «Զվարթնոց» օդանավակայանը` ՀՀ ամենառազմավարական օբյեկտներից մեկը: Օդանավակայանի կառավարիչը գնահատեց ՌԵՍՈ ապրանքանիշի ուժը եւ փոխկապակցվածությունը ՎԶԵԲ-ի ու АХА-ի հետ: Մենք հաղթել ենք «ԱրմենՏել»-ի աշխատակիցների բժշկական ապահովագրության մրցույթում. ընկերությունը Հայաստանում բժշկության մասով ամենամեծ կորպորատիվ հաճախորդն է:
«ՌԵՍՈ»-ն սերտորեն համագործակցում է «Ամերիաբանկի», «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի», «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի», «Յունիբանկի», «Կոնվերս բանկի», «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» եւ այլոց հետ:
- Ճգնաժամը ազդե՞լ է Հայաստանում ձեր գործունեության վրա:
- Քանի որ մենք նոր ընկերություն ենք հայաստանյան շուկայում, ապա չհասցրեցինք լուրջ կորուստներ կրել, սակայն ճգնաժամն, իհարկե, բացասաբար է անդրադարձել ընդհանուր շուկայի վրա:
- Ինչպիսի՞ն է իրադրությունը ՀՀ ապահովագրական շուկայում: Շուկայի ո՞ր մասն է զբաղեցնում «ՌԵՍՈ»-ն:
- Իրադրությունը ՀՀ ապահովագրական շուկայում այնքան էլ լավ չէ: Շուկայի ծավալը կազմում է շուրջ $21 մլն: Ռուսական փոքր քաղաքում «ՌԵՍՈ-Գարանտիա»-ի մասնաճյուղը շուկայի իր 30% մասնաբաժով հավաքում է ավելի շատ ապահովագրական մրցանակներ, քան հայաստանյան բոլոր ապահովագրական ընկերությունները միասին վերցրած:
Ամենավատն այն է, որ Հայաստանում չկա ապահովագրության կուլտուրա: Կարծում եմ` պատճառներից մեկը պարտադիր ապահովագրության մասին օրենքի եւ փորձի բացակայությունն է: Բացի դրանից, շուկայի կայացման սկզբնական փուլում, հնարավոր է, որոշ ընկերություններ չեն ապահովել կայուն վճարումներ, ինչը խաթարել է բնակչության վստահությունը ապահովագրության նկատմամբ:
Մեր նպատակը մի քանի տարվա ընթացքում հայաստանյան շուկայի 20-30%-ը զբաղեցնելն է: Մենք որոշ ուղղություններով արդեն ապահովել ենք այդ ցուցանիշը, սակայն ընդհանուր առմամբ շուկայի մեր մասնաբաժինը կազմում է շուրջ 5%:
- 2011 թվականից Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել տրանսպորտային միջոցների պարտադիր ապահովագրություն: Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը պատրա՞ստ է պարտադիր ապահովագրությանը:
- Այսօր Հայաստանում գրեթե ոչ ոք ավտոմեքենան սեփական կամքով չի ապահովագրում. հիմնականում բանկերը վարկառուներին ստիպում են ապահովագրել այն: Պարտադիր ապահովագրության մեկնարկով կսկսի զարգանալ նաեւ կամավոր ապահովագրությունը: Պարտադիր ապահովագրության ցանկացած տեսակ հասարակությունում ընկալվում է որպես բացասական, եւ կարելի է ակնկալել, որ շատ մարդիկ կբողոքեն այդ օրենքի դեմ: Սակայն այն անհրաժեշտ է ապահովագրական շուկայի ընդհանուր զարգացման համար: Պարտադիր ապահովագրության գործարկմամբ ապահովագրական շուկան կաճի նվազագույնը երկու անգամ, կբարելավվի ապահովագրական մշակույթը: Հուսով եմ, որ այն խթան կհանդիսանա նաեւ Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության ներդրման համար:
- Դուք ծրագրեր ունեիք բանկային ռիսկերի ապահովագրման վերաբերյալ: Ի՞նչ փուլում է այլ ծրագիրը:
-Բանկային ռիսկերի ապահովագրությունն ընկերության հիմնադիրների գաղափարն էր: Մենք մտածում ենք այդ ուղղությամբ, սակայն դա մեր բիզնեսի հիմնական ուղղությունը չէ:
- Շուկայի ո՞ր հատվածներն են առաջնահերթ ձեր ընկերության համար:
- Ավտոապահովագրությունը: Ռուսաստանում մեր պորտֆելի շուրջ 50%-ը ավտոապահովագրությունն է: Հայաստանում մենք եւս շեշտը դնում ենք ավտոմեքենաների եւ գույքի ապահովագրության վրա: Ընդ որում, իրավիճակի փորձագիտական գնահատումն ու վերլուծությունը կատարվում է Մոսկվայում, իսկ վճարումների մասին վերջնական որոշումը կայացնում ենք ինքներս: Մենք ունենք տեխնոլոգիաներ, որոնք թույլ են տալիս սպասարկել մեծ թվով հաճախորդների աշխարհագրական լայն տարածքում:
Ավտոմեքենաների ապահովագրման դեպքում մենք նկարահանում ենք այն 10-12 դիրքերից, հաճախորդին խնդրում ենք լրացնել մեծ հարցաթերթիկ, որում հանգամանորեն նկարագրվում է ավտոմեքենայի վիճակը: Այսինքն, մենք շատ լավ գիտենք մեր հաճախորդին եւ նրա ավտոմեքենան:
Բացի այդ, ավտոապահովագրության մեջ կարեւոր է անհատական մոտեցումը: Porsche Cayenne վարող 18-ամյա պատանին չպետք է սպասարկվի նույն սակագներով, ինչպես Nissan Tiida-ի 20-ամյա փորձ ունեցող պրոֆեսորը: Նրանց համար նախատեսված սակագները պետք է տարբեր լինեն:
Հայաստանում մեզ համար առաջնահերթ ուղղությունների թվում մենք դիտարկում ենք միկրոապահովագրությունը: Դա շատ հետաքրքիր թեմա է:
- Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում «ՌԵՍՈ դպրոցը»:
- ՌԵՍՈ դպրոցը մեր տարբերությունն է մնացած ընկերություններից: Ռուսաստանում մենք մասնագիտանում ենք այդ ուղղությամբ` մեծ գումարներ ներդնելով մարդկանց ուսուցման գործում:
Հայաստանում մենք նախատեսում ենք ամեն ամիս ուսուցանել 100-150 մարդ: Դպրոց կարող են դիմել բոլոր շահագրգիռ անձինք, որոնց պարտադիր չէ ունենալ մասնագիտական գիտելիքներ կամ բարձրագույն կրթություն: Պոտենցիալ գործակալն անցնում է հատուկ թեստ, որի արդյունքները թույլ են տալիս որոշել նրա շփվելու ունակության աստիճանը եւ հասկանալ` համապատսխանու՞մ է նա արդյոք այդ տիպի գործունեությանը: Տարիքային սահմանափակումներ եւս չկան: Ռուսաստանում մեր 20 հազար գործակալների թվում կան նաեւ թոշակառուներ, ովքեր տիրապետում են բոլոր անհրաժեշտ գիտելիքներին եւ նույնիսկ օգտվում են նոութբուքերից:
Մեր դպրոցում ցանկացած ապրանքատեսակի ուսուցանում են առանձին: Մասնագետները դասախոսություններ են կարդում վաճառքի տեխնիկայի, հաճախորդների հետ շփման հմտությունների վերաբերյալ: Մեր նպատակը ոչ միայն պոլիս վաճառելն է, այլեւ մարդկանց բացատրելը, որ ընկերության հաճախորդը նախեւառաջ գործակալի հաճախորդն է: Մենք ներդրումներ ենք կատարում մարդկանց մեջ, եւ նրանք ունենում են բավականին լավ տոկոսներ: Դա գործակալի սեփական բիզնեսն ու սեփական պորտֆելն է:
Ուսուցման դիմաց վճարը զուտ սիմվոլիկ է, սաներին մենք վաճառում ենք դժբախտ պատահարի պոլիսը (3-5 հազար դրամ): Բայց քանի որ ԿԲ-ն պահանջում է, որ գործակալներն ապահովագրված լինեն սեփական մասնագիտական սխալներից, մենք նախատեսում ենք հենց այդ պայմանագրերը (պոլիսները) վաճառել դպրոցի սաներին` որպես վճար գիտելիք ստանալու դիմաց:
Մեր դպրոցը Հայաստանում արդեն նախապատրաստել է 150 գործակալներ, որոնցից  6-ը աշխատում են Լեռնային Ղարաբաղում:
Մինչեւ տարեվերջ մենք նախատեսում ենք Հայաստանում «ՌԵՍՈ» ընկերության հաճախորդների թիվը հասցնել 3 հազարի: Հայաստանի համար դա մի փոքր բարդ մոդել է, քանի որ բոլորը ցանկանում են հաճախորդին սպասարկել գրասենյակում: Սակայն մենք մեր խնդիրը տեսնում ենք նրանում, որպեսզի գործակալը գնա հաճախորդի մոտ, այլ ոչ թե հաճախորդը գա մեզ մոտ:

«Наша цель - занять 20-30% рынка в течение нескольких лет»
- В 2008 году в Армении появилась компания «ЮниРесо», которая впоследствии была переименована в «РЕСО». В чем причина смены бренда?
- Учредителями нашей компании являются совладелец российской страховой компании «РЕСО-Гарантия» Сергей Саркисов и владелец «Юнибанка» Гагик Закарян, и изначально компания называлась «ЮниРесо». Однако, поскольку в Армении немало «карманных компаний», у некоторых возникало ощущение, что «ЮниРесо» - это «карманная компания» «Юнибанка».
Мы решили сломать данный стереотип, хотя, признаюсь, убедить учредителей компании в необходимости смены названия было непросто. После смены названия мы отметили изменение отношения к нам в лучшую сторону со стороны участников рынка.
В смене названия немаловажную роль сыграло и то, что «РЕСО» - известный и сильный бренд. Учредителями российской «РЕСО-Гарантия» являются французская компания AXA и Европейский банк реконструкции и развития.
- Что вам удалось сделать за два года деятельности в Армении?
- Компания «РЕСО» де-юре появилась в Армении в 2008 году, однако лицензию от Центробанка мы получили только в конце апреля 2009 года. Фактически, мы работаем на рынке меньше года.
За это время мы внедрили основные бизнес-процессы, и можно сказать, что компания состоялась. Что касается прямой деятельности, то мы застраховали международный аэропорт «Звартноц» - наиболее стратегический обьект в Армении. Концессионер аэропорта оценил силу бренда РЕСО и аффилиированость с ЕБРР и АХА. Мы выиграли тендер по медицинскому страхованию сотрудников «АрменТел» - это самый большой корпоративный клиент по медицине в Армении.
«РЕСО» тесно сотрудничает с «Америабанком», «Арэксимбанком-Группой Газпромбанка», «Банком ВТБ (Армения)», «Юнибанком», «Конверсбанком», «АКБА-Кредит Агрикол банком» и другими.
- Повлиял ли кризис на вашу деятельность в Армении?
- Поскольку мы новая компания на армянском рынке, то не успели понести серьезных потерь, но кризис, конечно, негативно отразился на рынке в целом.
- Каково состояние страхового рынка в Армении? И какую долю рынка занимает «РЕСО»?
- Состояние страхового рынка в Армении не очень хорошее. Объем рынка составляет около $21 млн. Филиал «РЕСО-Гарантия» в небольшом российском городе со своей 30% долей рынка собирает больше страховых премий, чем все армянские страховые компании вместе взятые.
Самое плохое – в Армении нет культуры страхования. Думаю, одной из причин является отсутствие опыта и закона об обязательном страховании. Кроме того, на начальном этапе становления рынка, возможно, некоторые компании не обеспечивали стабильных выплат, что подорвало доверие населения к страхованию.
Наша цель - занять 20-30% армянского рынка в течение нескольких лет. По некоторым направлениям мы уже обеспечили этот показатель, но в целом наша доля рынка в настоящее время составляет порядка 5%.
- С 2011 года в Армении планируется ввести обязательное страхование транспортных средств. Как вы считаете, Армения готова к ОСАГО?
- Сегодня в Армении практически никто не страхует автомобиль по доброй воле - в основном банки заставляют страховать автомобили кредиторов. С приходом ОСАГО начнет развиваться и добровольное страхование. Любые виды обязательного страхования в обществе воспринимаются негативно, и можно ожидать, что немало людей будут протестовать против данного закона. Но он необходим для развития страхового рынка в целом. С приходом ОСАГО рынок страхования увеличится как минимум в 2 раза, повысится культура страхования. Надеюсь, это также послужит стимулом для внедрения в Армении и обязательного медицинского страхования.
- У вас были планы по страхованию банковских рисков. На какой стадии находится данный проект?
- Страхование банковских рисков было идеей учредителей компании. Мы думаем над этим, но это не является основным направлением нашего бизнеса.
- Какие сегменты рынка являются приоритетными для вашей компании?
- Автострахование. Порядка 50% нашего портфеля в России - это автострахование. В Армении мы также делаем ставку на страхование авто и имущества. Причем экспертная оценка и анализ ситуации происходят в Москве, а окончательное решение по выплатам принимаем мы. У нас есть технологии, позволяющие обслуживать большое количество клиентов на широкой географической территории.
При продаже КАСКО мы делаем снимки автомобиля с 10-12 ракурсов, просим клиента заполнять большую анкету, в которой детально фиксируется состояние автомобиля. То есть, мы очень хорошо знаем нашего клиента и его машину.
Кроме того, в автостраховании важен индивидуальный подход. 18-летний подросток на Porsche Cayenne не должен обслуживаться с тем же тарифом, что и профессор с 20-летним стажем на Nissan Tiida. У них должны быть разные тарифы.
Одним из приоритетных направлений для себя в Армении мы рассматриваем микро-страхование. Это очень интересная тема.
- Что представляет из себя «Школа РЕСО»?
- Школа РЕСО - это наше отличие от остальных компаний. В России мы на этом специализируемся, вкладывая большие деньги в обучение людей.
В Армении мы планируем обучать в месяц не менее 100-150 человек. В школу могут обращаться все заинтересованные лица, которым необязательно иметь специальные знания, или высшее образование. Потенциальный агент проходит специальный тест, результаты которого позволяют определить степень общительности человека и понять - подходят ли они к этому роду деятельности. Возрастных ограничений также нет. Среди наших 20 тысяч агентов в России есть даже пенсионеры, которые обладают всеми необходимыми навыками и даже пользуются ноутбуками.
В нашей школе каждому продукту обучают отдельно. Специалисты читают лекции по технике продаж, по навыкам общения с клиентами. Наша цель - не просто продать полис, а объяснить людям, что клиент компании, это в первую очередь клиент агента. Мы вкладываем в людей, и они имеют достаточно хорошие проценты. Это собственный бизнес и собственный портфель агента.
Плата за обучение чисто символическая, ученикам мы продаем полис от несчастного случая (3-5 тысяч драмов). Но в дальнейшем, поскольку ЦБ требует, чтобы агенты были застрахованы от своих профессиональных ошибок, именно эти полисы мы и планируем продавать ученикам школы в качестве оплаты за полученные знания.
Наша школа уже подготовила 150 агентов в Армении, 6 из которых работают в Нагорном Карабахе.
До конца года мы планируем довести число агентов компании «РЕСО» в Армении до 3 тысяч. Для Армении это немного сложная модель, поскольку все хотят обслуживать клиента в офисе. Но мы видим свою задачу в том, чтобы агент ходил к клиентам, а не клиент приходил к нам.